Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul'da araçların kaldırım işgali ve biz tekerlekli sandalye kullananların çektikleri!

daylight

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
15 Aralık 2010 Güncel: Star Gazetesi İstanbul Eki bu konuyu haber haline getirdi

staristanbul_kaldirimlar.jpg

34 ZV 4876 plakalı minibüsün saygısızlığı:

Böylesi durumların olmaması için rampaların bulunduğu yerlere özellikle park edilmemesi gerektiğine dair bi işaret koyulmalı bence.

Kınıyorum 34 ZV 4876 plakalı aracın sahibini. Google'da plaka araması yaparken bu başlık çıksın da, anlasın hatasını... :)

Not: Bu arada, olay yerini, tarihi ve saati de yazar mısın lütfen.

Teşekkürler bülent bey.

Tarih 17 ekim 2008 cumartesi olmalı, işim vardı.

Levent'te Metro Citi alışveriş merkezine gitmek istiyordum.
Tabii ki sadece kaldırımda engellinin çıkıcağı yerlere park edilen araçlar degil sadece, dikkat ederseniz.
Kaldırımların çoğunun da engelli çıkışı yok resimlerde ve ben araçların içinden trafikten gittim o gün....
Ama ne gündü saat öğlen 13:00 gibi evden çıkıp normalde 15 dkk.lık olan yolu, 15:00 gibi gidebildim.

Belediyelerimiz saolsunlar: Her yolu kazarak sürekli yol çalışmaları yaparak ne çokk çalıştıklarını ıspatlamaya afiş,afiş resimlerini yapıştırmayı akıl ediyorlar ama.

Kaldırımları, engelliyi hiç akıl edemiyorlar. :(
Çünkü engellinin dışarıda ne işi olur diyorlar. :(
Çünkü engelli ailelerin engelli çocuklarınızı çıkarmayın der gibiler. :(
Çünkü engellinin ist.lun duvarlarını belediye başkanları, resimleriyle donattığı, bilboart ve afişler kadar degeri yok, önemi yok derler :( :(

Ben üzgünüm o günü ben yaşdıgım için ben ne söylesem hakkım var hatta söyleyemediğim çok şeyin oldugunu bilmenizi isterim arkadaşlar.. :) :)

SEVGİYLE KALIN...

Hala aynı kaldırımlar duruyor engelli çıkışları hala yok arkadaşlar.
Çözüm, ben o yol (Cad,)yi kullanmıyorum elimden elimden geldiği kadar...

Aysel hanım yapmanız gereken 155'i aramaktı. ve trafik polisi gelip ceza yazıyo. ben öyle yapıyom.

Neredeyse her kaldırım dibinde aynı hak ihlaliyle karşılaşıyoruz. İstanbul'da (aslında tüm Türkiye'de) evinden çıkıp hiç bir engelle karşılaşmadan okuluna-işine-sinemasına-gezmesine gidebilecek tekerlekli sandalye kullanıcısı yoktur herhalde! Evin önünden başlar, gideceği yere kadar tüm kaldırımlarda bi engelle karşılaşır. Ya girişinde rampa yoktur, ya çıkışında; ya ortası göçüktür ya ağaç ya da tabelayla bölünmüştür; ya girişine araç park etmiştir, ya çıkışına! Mecburen araç yolundan gitmek zorunda kalırsınız. Pis arabaların altında ezilmemek için şoförlere görünmeye ve ezilmemeye çalışarak, daracık yerlerden geçmeye çalışırken leş gibi arabalara sürtünerek, yamuk-yumuk yollarda ha düştüm ha düşeceğim diye debelenerek, bir de üstüne yayalara "pardon, pardon" diye diye... Toplu ulaşımdan yararlanmak zaten neredeyse imkansız. Hasbelkader binsek, ineceğimiz durapı seçemeyiz; artık hangi durakta barikat yoksa, orada iniveririz! İETT şoförlerininin ve taksicilerin kaprislerini çekmek zaten farz bize! Mır-mır-mır-mır...
Yani, zor sahiden İstanbul'da sakat olmak! Bir de üstüne bütünlüklü bi çözüm iradesi olmayınca...

Konuya dair bugün (15 Aralık 2010) Star Gazetesi İstanbul Eki'nin haberi:

İstanbul’da sayıları bir milyonu aşan engellilere yapılan yatırımlar yetersiz kalıyor. Üst geçidi kullanamıyor, kaldırımdan gidemiyor, dilenci muammelesi görmek istemiyorlar
Doğduğu günden beri hayatla mücadele içinde olan engelliler, kendilerine yapılan yatırımların yetersiz olduğunu söylüyor. Engelliyken tekrar engellendiklerini, mağdurken yine mağdur olduklarını belirtiyorlar. Bir çok marketin engelli girişi yok. Ne mağazalarda ne de bir çok kamu kurum ve kuruluşlarda ne rampa var ne de bir asansör. Bu kurumlarda işi olan engelliler kucakta taşınmak zorunda kalıyor.

MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL
Sadece İstanbul’da bir milyonu aşkın engelli kitlesi var iken, çoğu uygulamalarda engelliler göz önünde bulundurulmuyor.
Sadece Engelliler Günü olan 3 Aralık’ta hatırlanıp bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ancak birkaç gün sonra tamamen unutuluyorlar. Engelli vatandaşların sorunları ise her yerde aynı. Sosyal belediyecilik anlayışıyla son zamanlarda hizmet vermeye başlayan yerel yönetimlerin çabaları da yeterli olmuyor. Yıllardır görmezden gelinen engelliler için gösterilen büyük çabalar kentin her yerinde engellilerin var olduğu düşünülürse eksik kalıyor.

Bankamatikten para çekemiyorlar
• Kaldırımlar ve camiler engellilere uygun değil istisnasız, her kaldırımın ortasında ağaç, direk vs var. Bozuk yapılanmanın bedelini engelliler ödüyor. Tekerlekli sandalye ile kaldırımdan geçemiyorlar, camiye gitmek isteseler bile cami engelliye uygun değil. Tekerlekli sandalye ile geçebilecek kadar rampa yok.
• Temiz hava almak için sokağa çıkan engellilere maalesef dilenci muammelesi yıpılıyor, bu da onların gururunu incitiyor.
• İnsanlar için çok faydalı olan metrobüslerde engelli asansörleri yetersiz.
• Bankamatikler engellilere göre yapılmadığı için tekerlerli sandalyeyle para çekemiyorlar.
• Duyarsız vatandaşlar yüzünden hakları olan yoldan bile geçemiyorlar.
Star İstanbul

Merhabalar
Malesef her yerde olduğu gibi burda da engelliler düşünülmemiş sadece enegliler değil hasta yaşlı hamile anneler yapılan işlerde ön çalışma yapılmadan yapılsa bile engelliler göz ardı edilerek yapılır.
Böyle bir olaya bizzat ben şahit oldum bağcılarda belediye kaldırım çalışması yapıyor tarih sanırım 1 sene vs oldu çalışanların yanına gittim ve yetkili birisini sordum mütahit dediler vs derken başkan özel kalemine ulaştım telefonla dedim bu kaldırımlar yapılıyor tamam rampada yapıyorsunuz ama önce sizin gelip burdaki rampaları test etmeniz lazım tekerlekli sandalyeyle siz çıkabilirseniz engelli olan biriside çıkara ozaman durumu net bir şekilde izah ettim daha sonra kaldırım rapmaralarının tekrardan düzeltileceğini söyledi asfalt gelecem vs dedi ama hala aynı tek başına çıkmakta engelli bir kardeşimiz zorlana bilir

özellikle yetkili insanları daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Aslında engelliler bakanlığı diye bir bakanlık kurulması ve engellilerin bütün sorunları ile ilgilenilmesini isitiyorum.
Bunun için bana düşen ne var sa yapmaya hazırım...

star gazetesine çıksa ne olçak, büsürü engelli kanunu var birine uyan varmı..star gaztesine değil,Cumhurbaşkanına cıksanız bişey değişmez.Da gecen sene dilekçe verdim bu konuda hemde KAYMAKAMA,BELEDİYE,TRAFİK EKİBİNE hatta yerel gazateye bile cıktım...
Sonuç ne oldu=ewe iki polis geldi bu işin takipçisiz deyip gitti,değişen bişey yok
bügün da yufka almaya kaldırıma çıktım yufkamı aldım ne göreyim koca minübüs rampayı tıkamış 20 dakka bekledik kaldırımda...

istanbulda tekerlekli sandalye kullanan bir arkadaşımı zyarete gitmiştim.aman allahım bu ne eziyet:(

bu kadar kötü mü olur kaldırımlar, bu kadar kötü mü olur yollar.otobüslerinde rampaları bozuktu.bir yerden bir yere ulaşmak, bir yerde oturup çay içmek bile sorundu.zira ben istanbulu bilmiyorum, ve uygun yerler bulamadım:S

Allah sabır versin , ve yetkililerede merhamet versin:(

engellilerin sesi yok deniyor sesimizi çıkarsak bir işe yaramadığını gördük.çankırıda bile kaldırımların önünde araba park etmiş. yada çöpler dökülmüş. sadece istanbulda değil bu olay bizde zorlanıyoruz çoğu kaldırımlardan geçerken

merhaba arkadaşlar biz bu gibi sorunlarda kimi arıyoruz? trafiği mi? gelir mi ? gelmesse ne yapmamız lazım kimse başvurmalıyız.Okadar başıma geliyor ki o yüzden benimde bir katkım olsun bu konularda.

Oturan boya çok tşkler starda ki haberimi (resmimi) sayende gördüm.

Ama şunu biliyoruzki, nereye çıkarsak çıkalım engellierin sorunları bitmek tükenmek bilmiyor.

Bir hafta önce katıldığım, bir toplantıda ki şikayetlerin 10 yıllık şikayetlerle aynı oldugunu gördüm, herşeyin başı ulaşım, ulaşabilirlik olduğunu anlamıyorlar.
Egitim sorunu ulaşım olmazsa, istihdam sorunu ulaşım olmazsa, sosyal hayat vs. vs. ulaşım olmadıktan sonra nasıl olsun ki.

En başı her zaman dediğimiz gibi ulaşım, ulaşım, yine ulaşım getiriyor.
Şu vardı, orada en az on (10) tane engelli olupta sorunlarını dile getirirken içeri hiç bir basın mensubu özellikle içeri alınmadı gelen olduğu halde, ve yönetimlerden hiç idarelerden bi kişi gelmemişti.
Herşey gizli saklı oldu.

Neden diye düşününce de akla ilk gelen cevap, birkaç ay sonraki seçimler için gizlice engellilerin en başlıca sorunlarını, şikayetlerini ögrenip sloğanda vaad de onları yine kullanmak istendiği geliyor akla.

Bu oaylara hak gasplarımıza tek tek karşı çıktığımızda netice alınmıyor.
Biz koca bir orduyuz tek tek yeldeğirmenleri ile mücadele etmeye çalışıyoruz.
Gelin bu gücü kullanalım en ufak bir hak kaybı veya istismarı halinde topyekün devletin her kademesine her parlomento üyesine her belediye başkanına olaydan sorumlu yada sorumsuz makam sahibi her zevatla yazıyla gerekiyorsa dava yoluyla mücadele edelim.
Ancak ozaman biz bie gücüz diyebiliriz.

Her rampayı kapatanla mücadele etmeye ikaz etmeye çalışıyoru bir arkadaşıma lazım olur diye çoğu kez dayakla tehdit ediliyorum.
Ferdi duyarlılık çare olmuyor. Bu kıdemli bir sakat olarak edindiğim tecrübe bu.

AFERİTS ABİCİM DOGRU SÖYLÜYORSUNDA, ENGELLİLER BİLE BİRBİRİNİ KULLANMAYA ÇALIŞIYOR YANİ GÜVENECEK HİÇ BİRİ YOK KEŞKE GERÇKTEN GÜVEN VEREN BİRKAÇ KİŞİ OLSADA ONLARA DUUR DİYEBİLSE...

LİNKLERE BAKIN.. ÖZELLİKLE YORUMLARA DA... KOLAY GELSİN :):)
BU ENGELLİLER ADINA AÇILMIŞ BİR DERNEK VE BİRKAÇ AYDA GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERMİŞ.
YN HABER STES - Yerel Basnda Doru Adres | Yon Gazetesi

ENGELLİ AKPLİ KAĞITHANE MECLİS ÜYESİ FEHİM TAŞKIN ODA ENGE. AMA - ENGELLİLER İÇİN................

İLÇE MECLİS ÜYESİ VE SEVGİ BAGI DERNEGİ, BAŞKANI FEHİM TAŞKIN ENGELLİLER İÇİN RAMAZANDA TOPLANAN ERZAKLARI AYLAR SONRASI BİLE HALA DAGITMADI.

BU ÇIKARDIGIMIZ HABERLERDEN DOLAYI FEHİM TAŞKININ BİZE TEHDİTLERİ. BÖYLE TEHDİT YAGDIRDI.

ODA ENG. GÜYA ENGELLİLERİ SAVUNACAK BÖYLEMİ?

arkadaşlar bende sürekli bu durumlarla karşılaşıyorum polise bildirmem benim için zaman kaybı olacaktır.polis gelicek aracın sahibini bulucak şahit ol falan filan vs.bunun için mail yolu ile fotoğraf halinde göndermek istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
polis emniyetinin mailini bulamadım yazarsanız sevinirim.

Arkadaşlar Nasrettin Hoca"nın dediği gibi bana ağaçtan düşen birini getirin ne kadar ceza kesilisin kafalardaki düşünce değişmesi lazım benim bulunduğum yerde internet sitesinde muhabirim engelilere ayrılmış park yerlerini işgal edenleri haber yapıyom değişen ne yine aynı yine aynı

Böyle bir durumda biz Bandırma Engelliler Derneği olarak Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Abdülkadir Çılman, ziyarete gittiğimiz zaman Emniyet Müdürü ile sohbet esnasında ben dile getirdim Engelliye ayrılan park yeri ve Engellinin kaldırım ranpanın önüne park yapıyorlar ve kaldırımlara bizlere nasıl yardımcı olursunuz dediğimizde.
Bandırma İlçe Emniyet Müdürü Abdülkadir Çılman, geçtiğimiz günlerde bir Emniyette çalışan bir Polis arkadaş yanlış yere park yapmış biz onada ceza yazdık bu şekildeki olaylarda 155 i arayın en kısa zamanda gelinip gereğini yaparız dedi bizlerde kendisine teşekür ederek ayrıldık.

Engellinin geçeçeği yere Bandırma Belediyesi olarak yere vidalı ve özerinde Tekerlekli sandaliye resmi olan yamılan kırılmayan babalar dikildi ve oto park yerleri misal cumuhriyet meydanı sinama PTT önü Bankalar ve alışveriş merkezler gibi yerlere şu ana kadar bir sorun yok .

Bandırmayı bilmemede 155 aramanıza rağmen pek ilgili değil!
Denenmiştir tarafımda bizzat, Bu durumu ben çözerim ama elimde yetki olması lazım.. Hiç üşenmem engelliye eziyet edene eziyet ederim.
Bu hayvanlar sizi dövmekle bile tehdit ederken devlet nerdedir :confused: Bu hayvanlar T.C. nüfus kağıdı taşımıyormu :confused: Bu ayıp kimin ayıbı :confused:
Bi yasa çıkaramıyormsanız demekki sizde onlarla işbirliği halindesiniz!. Çok mu zor ufak basit suçları bile devlete karşı işlenmiş suç olarak görüyorsunuzda.. Engelliye karşı yapılan hertürlü haksızlığı neden ağır suç olarak görmüyorsunuz.:confused: Engellinin yaşamını gasp edenleri koruyorsunuz... Bunun adı gasptır.
İst da cad.lerde otopark hizmetni bel. kendisi yürütüyor. Gördüklerim beni hayrete düşürüyor. Görevli kaldırıma araç çektiriyor. Bundan ücret alıyor.

Komik bulucaksınız ama olsun:)
Nasılsa bütün engelli arkadaşları kader ortakları biliyoruz ne yaparsak yapalım, kaldırım ve engelli girişlerini işğal edenlere çare olmuyor...

Ben birkaç hafta önce de, geçtiğim yolda halk eğitim merkezine gidene kadar saydım toplam 9 araba benim geçişlerimi kapatmıştı. araçlarında olanları uyardım, olmayanlara yanındakılere haber bıraktım geri döndüğümde bunları görmek istemiyorum, diye...

yarım saat döndüm bir iki derken çoğu duruyordu, güzel bir araba vardı sanırım siyah bir XXX o hala aynı yerındeydi onu gördüm yakınlarda kozmatik satan dükkanı gördüm gittim iki tane siyahın üstünde en çirkin görünecek oje istedim ::::::::::) verdiler...

Siyah XXX yanına geldim ÖN CAMI DA AÇIK OLAN ARABAYI DİREKSİYONLA BERABER DIŞINADA GÜZEL BİR RESİMLERLE SÜSLEDİM :)
sonra trafikten geldim, birazdan o araba arkadan yetişti, tarif edilmişim ki tanıdı benı :::::)
bağırıp çağırdı seni elime geçirirsem gibilerden de:)

ben de 50 yüz metre ilerdeki karakola buyur ettim.
Şimdi benmi o mu haklıydı ama gelde anlat millete yaa:)

aracın markasını özellikle belirtmedimki başka biri arabasını boyatmak için bana dava etmesin bıktım davalardaannn:::::)):)

Üst Alt