Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul’da gün içinde ücretsiz engelli ulaşım kartının kullanım sınırı nedir?

Kaptan53

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba

Gün içinde ücretsiz engelli ulaşım kartının kullanım sınırı nedir? Bugün 2 kez otobüs ve 1 defa metro kullandıktan sonra tekrar metro kullanmak istediğimde ücret istedi. Yaklaşık 8 yıldır ulaşım kartından yararlanıyorum. Yeri geldi gün içinde 5-6 defa kartı kullandım ama ilk defa ücret istediğine şahit oldum. 3 kullanımdan sonra ücret istemesi normal mi?

Şehir İstanbul

Muhterem kardeşim
1-sizin sakatlık raporunuz var mı?
2-varsa raporunuz ulusal veri bankasında kayıtlı mı?
3-kayıtlı ise bunu SMS yolu ile İBB'ye bildirdiniz mi?

Bunları şunun için sordum. Benim ücretsiz ulaşım kartımın vadesi 2025 yılına kadar. Ancak Ocak ayı ortalarında İBB bir mesaj atarak "sakatlık raporunuzu ulusal veri bankasına kaydettirmezsen bedava seyahat hakkın sona erdirilecek" dedi. Bakanlık da raporumu bu veri bankasına bir türlü kaydetmiyor.

Bu nedenle yukarıdaki sualleri sordum.
Öte yandan haberlerden duyduğumuza göre İBB, 65 yaş üstü kişilere verdiği ücretsiz seyahat kartında kısıtlama yapmayı düşünüyordu. Günlük iki veya üç seyahatten sonrasını paralı hale getirmeyi amaçlıyordu. Belki sakatların ellerindeki ücretsiz seyahat kartlarında da böyle bir kısıtlamaya gitmiş olabilirler. Seçim öncesi İBB hediyesi.

Selametle.

Bülent Bey bana IBB tarafından yollanan mesajı aşağıya aynen aktarıyorum. Benim kartım 65 yaş üstü kartı değil, sakatlara verilen ücretsiz ulaşım kartı.
Şimdi dedikleri gibi iptal işlemi yapmışlar ise ben de 65 yaş üstü kart müracaatında bulunacağım.

“Sevgili İstanbulkartlı, 31 Ocak itibariyle kartın ile ücretsiz geçiş hakkın sistemde kayıtlı raporunun bulunmaması sebebiyle sona erecektir. Ücretsiz geçiş hakkının devamı etmesi için TC Sağlık Bakanlığı Ulusal Engelli Veri Bankası sistemine kayıtlı güncel rapor numaranı sistemimizde güncellemen gerekmektedir. Rapor numaranı güncellemek için ISTRPR boşluk TCKN boşluk RAPOR NUMARANIZI yazıp 6235’e SMS gönderebilirsin. Hata almamak için, istenen bilgiler dışında SMS ‘e rakam veya metin yazmamalısın.”
Unquote

Selametle

alifatih1958

İBB engellilere ücretsiz ulaşım sağlamakla kalmıyor, 0-4 yaş arası çocuklu anneler Anne Kart ile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıyor. İstanbul'da 642 bin anne artık toplu taşımada zorlanmıyor, sosyal hayattan soyutlanmıyor. Bugüne dek 142 milyondan fazla yolculuk imkanı sağlayan Anne Kart, İBB tarihinde bir ilk.

Vakıflara, cemaatlere, yandaşa hizmet dönemi bitti! Hizmet tüm İstanbullulara.

Hizmeti takdir etmeyi bilmekte lazım. Bahsettiğin SMS'i yolladıktan sonra ücretsiz ulaşımı kullanmaya devam edebilirsin.

Kaptan53

Ücretsiz kart kullanımında sınırlandırma yok. Bugün 2 saat içinde metro (kağıthane), metrobüs (mecidiyeköy), metrobüs(merter), metro(mecidiyeköy), otobüs(kağıthane) kullandım.
Sınırlandırma yok fakat şöyle bir durum var aynı hatta iki defa üst üste bastığında ikinciye ücret istiyor. Bazen iki kişi yolculuk ettiğimiz de ben ücretsiz geçerken yanımdaki kişi benim kart ile ücret ödeyerek geçiyor.

Senin durum muhtemelen, tamamen tahmini olarak söylüyorum mükerrer kullanım gibi algılanmış olabilir. Metro dan sonra yine metro mu kullanıyordun ? duraklar aynı mıydı ?

Sonuç olarak kesin bilgi ücretsiz ulaşımda, kullanım sınırı yok.

@ucuncubahar,

Bursa'da 10 yada 15 dk geçmesi gerekiyor ücretsiz geçiş sonrasında kartın ücretsiz özelliğinin devamı için. Muhtemelen öyle bir durum sonrası bu mağduriyet yaşanmıştır.

@Kaptan53

çok sık aralıkla (kısa zaman dilimi içinde) kullandıysan mükerrer kullanım olarak görmüş bunun için ücret istemiş olabilir. şöyle ki ;öğrenci akbilinde aynı turnikede üst üste basınca ikinci basışta tam ücret kesiyor.

@alifatih1958

Aynen dediğiniz gibi Üsküdar-Çekmeköy M5 metrosunu kullandım. Ümraniye'den bindikten sonra Altunizade durağında indim. İndikten 15-20 dakika sonra tekrar Altunizade'den binmek istediğimde ücret istedi.

Bu Cimer isimli sözde çözüm merkezi benim açımdan tek kelime ile çözümsüzlük merkezi oldu. 2023 yılının ağustos ayından bu yana yazdığım bir dilekçeye (süresiz engelli raporları ile ilgilidir) bir türlü cevap vermiyorlar. Ben yazıyorum, onlar bana yazıyor, ben yazıyorum, onlar bana yazıyor, ben yazıyorum, onlar bana yazıyor. İlkokul talebesine ALİ BANA TOP AT ifadesini öğretircesine açık, berrak ve net bir şekilde konuyu kendilerine yazıyorum ama bana alakasız bir cevap veriyorlar, yani verdikleri cevap benim sualimin cevabı değil, sualim ile uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Amaçları nedir anlamadım. Benim dalga geçtikleri kanaati uyandı artık bende zira aklı kıt olana meramınız bu kadar açık bir şekilde, hem de 3-4 kere, yazsanız o bile eninde sonunda derdinizi anlar. Tabii bu anlamamazlığa gelmeyi Cimer’e yıkmamak gerek. Konu Sağlık Bakanlığını ilgilendirdiği için onlardan gelen cevabı bize aktarıyor Cimer, yani asıl dalga geçen merci bence bakanlık. Neden bakanlık konuyu ağustos ayından beri sürüncemede bıraktığına gelince; konu hassas bir konu kendilerine yolladığım belgeler ve deliller haklılığımı net bir şekilde ortaya koyduğundan cevap vermek istemiyorlar, sallıyorlar da sallıyorlar. Ayrıca konu sadece beni değil tüm sakatlar camiasını da ilgilendiriyor yani verdikleri cevap emsal teşkil edeceği için cevap veremiyorlar.

Bakın en son kendilerine (Cimer’e) özetle şunu yazdım. Tekrar ediyorum çok kısa bir özettir:

İBB bir karar almış ücretsiz seyahat kartı sahibi sakatların sakatlık raporu e-devlette görülmezse bunlar 31 ocak sonu itibariyle iptal edilecek deniliyor. Bana gelen mesajı aktardım yukarıda. Cimer’e bu uyarı mesajını bildirdim ve SÜREKLİ ibareli sakatlık raporumun e-devlete işlenmesini 2023 yılının Ağustos ayından beri talep etmeme rağmen henüz işlenmediğini bildirdim.

Bana verdikleri cevabı burada sizlerle paylaşıyorum.

BAŞLANGIÇ

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış olduğunuz 2400260109 sayılı başvurunuz 22.02.2024 tarihinde cevaplanmıştır.

Cevap Metni:

Sayın ilgili,

Başvurunuz incelenmiş olup, engelli kartlarının süresi 30.06.2024 tarihine kadar uzatılmıştır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Saygılarımızla,

Belbim Bireysel Müşteri Yönetimi

BİTİŞ

Bu arada kartların süresinin uzatılmış olduğunu öğrenmiş de olduk bu vesile ile.

Şimdi soruyorum bu cevabın benim sorum ile uzaktan yakından bir alakası var mı Allah aşkına? Ben onlara bu kart meselesini Belbim’e sorun da beni bilgilendin mi dedim?

Ben onlara raporumun e-devlete işlenmesi için yazdığım dilekçeye yaklaşık 8 aydır cevap verilmedi onun cevabını bekliyorum, onun cevabını verin veya ilgili merciden öğrenin de bana iletin dedim, ama gelen cevaba bakın.

İş benimle Cimer arasında inada bindi. Yeniden yazı hazırlıyordum ki bugün gelen bu cevap üzerine yazımda biraz değişiklik yapmak gerekmkte. Gelişmelerden haberdar edeceğim kısmetse. (tabii son yazacaklarımdan sonra içeri tıkmazlarsa)

Selametle

@alifatih1958

Bugün hastaneye başvurdum 2018 de aldığım heyet kurul raporumu sisteme yüklemeleri için:
Sağlık kuruluna vardım dilekçe yazmamı istediler hazır bir dilekçe var onu doldurdum
Başhekimlik te evrak kayıtta gidip işlem yapılıyor sonra aynı dilekçe ile tekrar sağlık kuruluna gittim teslim ettim işlem bitti.

Sizin gibi bu vatandaşın da eski tarihli raporu sistemde görünmediği için yaptığı işlemler böyle.

Bu çıkan Barkodlu E-Rapor sisteminden önceki raporlar E-devlet ve E-Nabız da görünmüyor dediğiniz gibi. Bakanlık ile değilde raporu aldığınız hastane eğer halen hizmet veriyorsa orası ile görüştünüz mü acaba belki işinize yarayabilir.

Muhterem kardeşim Sağlık Bakanlığının Alo bilmemkaç nolu telefonu var. Ben bu işlerde o bahsettiğim Alo bilmemkaç nolu telefonda konuştuğum kişinin talimatları ile hareket ettim. Sağlık Bakanlığı bana “raporu aldığınız hastaneye gideceksiniz ve onlar raporu sisteme işleyecekler” dedi.

Raporumu Haseki’den aldığım için kalktım Haseki’nin Sultangazi taraflarındaki ana merkezine gittim ve ilgili kişi tutu bana “bizde eski raporlar yok, kayıtlar da yok, eski raporların hiçbir izi de yok. Biz bu işi yapamayız” dedi. Şaka değil aynen böyle dedi. Onun üzerine ben de yazışmalara başladım ve buralara kadar uzadı iş. Bütün bu olanı biteni, söylenenleri, hepsini ama hepsini yazdım. İşin enteresan tarafı adamın bana verdiği cevabı telefona bile çektim gizlice.

Bunu da belirtim Cimer'e yani kimse kalkıp da "ben böyle bir şey söylemedim diyemez." “Sürekli” raporu işlemek istemiyorlar anladığım kadarı ile. Rapor sürekli de olsa hastaneye gitmeye ve yeni rapor almaya zorluyorlar insanı ki yeni rapordaki sakatlık derecesi düşsün ve bir takın haklar kısıtlansın veya sonlandırılsın.

Selametle.

Üst Alt