Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstemediğim halde annem bana vasi olabilir, 2022 aylığımı çekebilir mi?

Loris

Aktif Üye
Konular
168
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.

Benim acilen şu nu öğrenmem gerekiyor. 2022 evrak takibinde maşş bilgilerimde Vasi adı ve Vasi Soyadı yeri boş gözüküyor. Fakat annem daha önce vasi atanmış idi. Ve bu sürede 2009'da sona ermişti.
Ve bana diyorki Ben gittim o vasilik aldığım yerden yeni vasilik raporu aldım diyor. Ayrıyeten de " istesem o maaşı ankaraya kaymakamlık vasıtası ile dilekçe yazıp; Ben çocuğumun maaşını almıyorum" diye dilekçe yaıp göndersem maaşı hemen bana verirler, ama yapmıyorum." diyor.
.

2022 evrak takibi sitesinde Vasi bölümümnün boş gözükmesi Her ne olursa olsun garantili olarak üstüme vasinin olmadığına mı işaret?

Bo konu/konularda beni aydınlatıersanız çok sevinirim. İyi günler...

2022 evrak takibi sitesinde Vasi bölümümnün boş gözükmesi Her ne olursa olsun garantili olarak üstüme vasinin olmadığına mı işaret?

Loris bildiğim kadarıyla soruna cevap vermeye çalışayım. Evrak takibinde vasi adı ve soyadı yazmama nedeni 2022 ye başvurmadan önce vasi atamanın gerçekleşmemiş olmasıdır. Yani vasinin orda yazması şart değil. Ancak benim anlamadığım zihinsel engellilerin vasisi olur senin vekalet vermen gerekir, yanlış mı düşünüyorum? Ayrıca mahkeme neye göre anneni vasi yaptı ki?

Vasi görünmüyorsa vasi yok demektir. Bunun aksini düşündürecek ne olabilir ki? Tabii, 2022 maaşından sonra vasi olmuşsa o ayrı...

Vesayet müessesesi akıl sağlığı kendi kararlarını vermek için yeterli olmayan kişiler içindir ve hakim kararı gerektirir. Anne-baba da olsa kafasına göre gidip "ben vasş oluacam" diyerek vasi olamaz.
18 yaşından büyüksen, ne hakim seni görmeden vasi atar, ne de hastane rapor verir.

2022 vasiliği için müracaat ettiğimizde maaşım daha bağlanmamıştı. Ve ondan sonra kist ödemeyi de annem aldı. Ben kist ödemeyi almaya gideceğimde annen gelemsi lazım dediler. Ama 2,5 yılı aştı bu söylediklerim.

Annenin elinde güncel tarihli vasi kararı olmadığı sürece senin aylığını çekemez. Ve yeni bir vasi kararı için yeni rapor ve mahkeme kararı lazım, onlar da sen olmadan çıkartılamaz.

Üst Alt