Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşten ayrıldıktan sonra babamın sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim?

Nslhn

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
mrb arkadaşlar

%58 de raporum var. şu an çalışıyorum ama işten ayrıldığım zaman babamın ssksından tekrar yararlabilir miyim

şimdiden teşekkürler:)

Öğrenciyseniz ve 25 yaşından küçükseniz, evet; aksi halde hayır.
Ancak maluliyet derecesinde sakatlığı bulunan çocuklar ile yaşları ne olursa olsun evli olmayan kız çocuklar anne-babalarından sağlık güvencesine sahip olabilirler.

öğrenci değilim çalışıyorum %58 raporum var,maluliyet derecesi için farklı bir rapor mu gerekiyor

Malul sayılmaya dair temel alınan cetvel, maluliyet cetveli'dir. Nitekim cetvelin yer aldığı yönetmelik de (bkz) bu konuda sınırları belirler:
Sigortalıların hak sahibi veya geçindirmekle yükümlü olduğu çocuklarının çalışma gücü kaybı tespiti
MADDE 14 – (1) Arıza/Hastalık Listesinde (Ek-1) belirtilen hastalık veya arızaların meydana geldiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalının hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu çocuğu malul sayılır.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç olma hâlleri
MADDE 15 – (1) Sigortalıların ve özürlü çocuklarının başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda sayılacağı hâller aşağıda gösterilmiştir.
a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalık ve arızalar.
b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
ç) İki elin kaybı.
d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.

şimdi ben işten ayrıldıktan sonra sigortasız olcam ne kadar saçma bi uygulama

Üst Alt