Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşten ayrıldıktan sonra meslek hastalığı tespiti ve hakların alınması süreci..?

enisfb70

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
01.10.2007 tarıhınde otomotıv sektorunde işe basladım .ağır kaldırma ve boynun sureklı sabıt olarak calısması sonucu boyun fıtıgına yakalandım.
2008 yılında ameliyat oldum ancak calısma sartlarım değişmediğinden 2010 yılında ikinci 2011 yılında üçüncü boyun fıtıgı ameliyatlarını oldum.
iş yerıme calıstıgım pozısyonumu değiştirmelerini rica ettiysem de benı hep oyaladılar bu ay değiştirecez su gun değiştireceğiz sana uygun yer bakıyoruz gıbı sebeplerle hep benı oyaladılar.
2012 aralık ayında bıursa sgk ya meslek hasatalıgı tesbiti için müracat yaptım ancak agrılarım guc kayıplarım yıne basladı artık dayanamaz hale geldı tekrar amelıyat olmam gerektiğini soylediler yani 4. ameliyatı olacaktım agrılarım guc kayıplarım artınca dayanamaz hale geldım
sonuç olarak rahatsızlıgım nedenı ıle 30.06.2013 tarıhınde istıfa dilekcesi verdım ve tazmınatımı alarak iş yerınden ayrıldım.

işten ayrıldıktan sonra aralık ayında benı sgk dan cagırdılar ve istanbul meslek hastalıkları hastanesine sevk ettıler. bu hastenede 12 gun yattım bana raporu sgk ya gondereceklerını soyledıler..
şimdi sgk ya meslek den dolayı bu hastalıga yakalnmıstır dıye bır rapor gelırse ne olacak ben işyerıne bu işyerınde rahatsızlandım hastalıga yakalndım ve bana yardımcı olmadınız dıye gerıye donuk maddı yada maenvi tazmınat davası acılır mı sızce sonuc ne olur.. bu rapor benım baska ne işime yarar....
saygılarımla;

Size sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu çok çok önemli bir haktır. Aman ihmal etmeyin. Meslek hastalığı tespiti yapılınca hemen sigorta müdürlüğüne gidin ve bu gelirin bağlanması için başvurun

Tazminat konusunda ise bir avukatla iletişime geçmenizi öneriririm.

Bir de, olası gelir ve tazminat verilecek işgücü kaybı oranına göre belirlenecek...

ilginize tesekkur ederım hastaneden gelen raporu ve bundan sonrakı yasadıgım asamaları burda paylasacagım belkı bır arkadasıma yardımım olur..

Maddi mi Manevi mi ?

İstanbul meslek hastalıklarından aldığım raporumda mesleki dir yazıyor SGK sağlık kurulundan çıkan kararda da meslekidir yazıyor ancak iş gücü kaybı yoktur deniyor. Ben bu durumda iş yerime (şuan çalışmıyorum) dava açabilir miyim eğer açarsam maddi mi manevi mi dava açmam gerekir. (rahatsızlığım nedeni ile ibaresiyle istifa dilekçesi ile işten ayrıldım. Kıdemi mi aldım)

Oluşan bir işgücü kaybı yoksa, tazminat da bağlanmaz diye düşünüyorum. Olası bir davada astarı yüzünden pahalıya gelir.

Üst Alt