Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerim iş kazası bildirimi yapmamış..?

karaca1982

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar herkeze selamlar

ben 2013 yılında bir iş kazası gecirdim ve sağ topuk (kalkaneus) kemigimi kırdım. firmam iş kazası bildirimi yapmamış raporlarımda da iş kazası yazıyor. firmaya sordum iş kazası bildirimi yapmalarını istedim fakat yanaşmadılar hatta bana ceza yedik cezayı ödememek için bir dilekçe yazdırıp imzalattılar
şimdi onu öne sürüyorlar dilekcede olayı anlattım firmanın bir sorumlulugu yoktur yazıp imzaladım. iş kazası değil istedigin yere başvur dediler

bende sgk ya dilekçe yazdım sgk daki iş kazalarına bakan memura firmaya verdigim dilekceyi gösterdim yazdıgın dilekce önemli değil başını agrıtmaz dedi bu iş kazası ise bildirim yapması gerekiyor iş yeri dedi

şimdi ben sgk ya işkazası oldugunu düşünüyorum ve araştırılmasını istiyorum diye dilekce verdim. ne kadar zamanda sonuçlanır ve ayagımdaki kırık içinde doktor ömür boyu agrısını cekecegimi ve uzun süre yürürsen ve uzun süre ayakta durursan agrı yapar dedi ayagımdaki kayıp ne kadar çıkar acaba
verceginiz bilgiler için şimdiden teşekkürederim

İşveren sorumluluktan kaçmak için öyle söylemiş. İş kazası tespiti için sigorta müdürlüğüne başvurmanız iyi olmuş.

Yalnız, oluşan işgücü kaybının % 10 ve üzeri olması lazım ki sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilsin. Eğer sıkıntı sadece "uzun süre ayakta durduğumda ağrı yapıyor" düzeyindeyse, maalesef % 10 ve üzeri işgücü kaybı raporu verilmesi mümkün değil.

doktor ilk ğörüşmemde %10 u gecer demişti ama şimdi şuan heyete girsen %10 çıkmaz diyor ama yardımcı olurum dedi ilerde agrıların artacak yürürken dahada zorluk cekeceksin diyor inşallah sgk iş kazasını onaylar

Eğer işyerinde meydana gelmişse is kazasidir. Hatta servisle is yerine giderken yolda servis kaza yapsa yine is kazasi olur. O yüzden isyerin bu yükümlülük ten kurtulamaz. Hatta bildirim yapmadigi için ceza yazarlar is yerine.

iş kazası markette oldu işyerinde değil ama işyerinin istegi üzerine gittim ve bu olay gece oldu o ay mesai dahi vermediler peki sgk ne kadar zamanda cevap verir bilğiniz varmı ?

VARİDE NO : 12,437,397
VARİDE TARİHİ : 04.09.2014
GELİŞ ŞEKLİ : ELDEN(VATANDAŞ)

KONUSU : DİĞER
Sıra No Tarih Birim İşlem
1 04.09.2014 İSTANBUL SGİM ŞİŞLİ SGM GSS/KISA VADELİ SİGORTALILAR SERVİSİ - 1 (HASTALIK) ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
2 09.09.2014 İSTANBUL SGİM ŞİŞLİ SGM GSS/KISA VADELİ SİGORTALILAR SERVİSİ - 1 (HASTALIK) ZİMMETTEN ÇIKARILDI

oturanboga verdiğin bilğiler için çok teşşekür ederim verdiğin linge girdim ve bunlar yazıyor acıkcası bişi anlamadım

İş kazası sonucu sag ayak topugum kırıldı. Yüzde kaç oran verirler?

arkadaşlar hepinize şimdiden teşekkür ederim benim işkazası sonucu ayak topugum kırıldı doktorum ayagımdaki hasarın ömür boyu kalıcı oldugunu söyledi ayagımda bazı acıları kullanamayacagımı söyledi (saga ve sola ) fazla ceviremiyorum (yukarıya ve aşagıya) adım atarken agrı oluyor buda beni rahatsız ediyor ben yürürken çok hafif bir sekmeyle yürüyorum ayagım ısınınca normale dönüyor ama tekrar dinlenince ayagımda orta dersecede sekme oluyor şimdi sorum başına böyle birşey gelen arkadaş varmı ? ve ben heyete girdiğim zaman ayagımda ki kayıp oranı hakkında az çok bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinecegim.

İlgili cetvelde tam karşılığını bulamadım, ama ayakta durmayı zorlaştıracak ve hafif bir performans kaybına neden olacak hallerde % 5-6 gibi bir işgücü kaybı oranı veriliyor. Durumunuza uygun bir örnek midir bilemedim. Bence doktorunuza sorsanız biraz da olsa bir fikir verebilir.

Sürekli iş göremezlik geliri alabilmek içib % 10'un üzerinde işgücü kaybı alabilmeniz gerek.

Olası bir tazminat için rapor oranında bir alt sınır bulunmaz. İşverenin sorumluluğu vs. etkenler de hesaba katılır. Olası iş kazası tespiti yaptırın, tazminat konusunu gerekirse daha sonra gündeminize alırsınız (o işyerinde hala çalışmaya devam ediyorsunuz diye düşünerek bunu söyledim)

bülent bey evet hala o firmada çalışıyorum sgk nın kararını bekliyoruz
doktorum bana önce sordugumda ayagın %10 u gecer demişti ama enson ki muayenede % 10 çıkmayabilir dedi ama ileride hasarın ilerleyecegini söyledi bunları söyleyen beni ameliyat eden uzm doktorum bana ayagındaki kırık eklem icine uzanıyor dedi bu yüzden ömür boyu bu rahatsızlıgı cekecegimi söyledi

bülent bey inanki çok araştırdım ama çok fazla birşey ögrenemedim tahmini söylüyorum benim ayagımdaki kırık KALKANEUS kırıgı için % 5 veriliyormuş hasar oranı ama benim kırıgın haricinde ayagımda açı kayıpları var bunları ayrı olarak mı degerlendirir bilemem yürürken aksaklıgım oluyor hafif sürekli dinlenmem gerekiyor ama dinlendikten sonra ayagımdaki aksaklık orta düzeye çıkıyor ve ciddi anlamda rahatsızlık veriyor
bakalım daha ne kadar bekleyecegim sgk karını ne zaman verecek avukatım bekleyelim diyor sgk yı hayırlısı artık

bülent bey ve ilginize çok teşekkür ederim.

Burada önemli olan rapor yazacak doktorların durumunuza dair detaylı bilgi yazması. Hareket açısından önemli bir kayıp olduğu belirtilirse... Bekleyip görelim bakalım.

iş kazası

arkadaşlar vereceginiz cevaplar için şimdiden sizlere teşekkür ederim şimdi konu şöyle ben 2013 yılında iş kazası gecirdim ama firma iş kazası bildirimi yapmamış bende sgk ya dilekce yazdım beni müfettiş aradı 4 kasımda firmada ol deiler şimdi ben müfettişle konuşurken nelere dikkat etmem gerekiyor ve bana 2 tane şahit bulmam gerektigini söyledi sen 2 tane şahit bul ben bu işi o gün çözümleyecegim dedi cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

Müfettiş ile görüşmeden özellikle dikkat edilmesi gereken bir detay var mı arkadaşlar?

Ama bana sorarsan, samimi bir şekilde olayı anlatman ve onu ikna etmen lazım. En önemlisi bu.

cevap için teşekkürler

arkadaşlar bugun müfettişe ifade verdim ve müfettiş patronun yanında dediği tekşey bu tartışmasız iş kazası dedi ve 3 ay içinde sonuçlanır dedi bana

Üst Alt