Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerimin gürültülü ortamından kaynaklanan ani işitme kaybı için işyerime dava..?

cannan

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben 3 sene önce çalışırken ani işitme kaybı olarak hastaneye yattım 2o falan yattım ama kulagımda çınnama ve duyma kaybı mevcut kaldı gecmedi lazer e kendi imkanlarımla gittim oksijen tedavisine hastene gönderdi ama sonuç degişmedi. Daha önce kulak zarı m delikdi
bir amalşiyet gecirmiştim oraya bir parça takdılar eriyen kemik yerineymiş ben doktora sormuştum bu ani işitme
kaybı daha önce geçirdiğim amaliyetın ustune geldi bula ilgisi varmı dedim dr. hayır alakası
yok bu farklı birşey gurultulu oartamdan ve stresten oluşan bir hastalık heran herkesin başına geebilir alp krızı veya
trafik kazası gibi
düzün dedi.

Arkadaşlar pirimime az kaldıgı için çalışmaya devam ettim az duyan bir insan başka iş bulamazdım orda pirim dolana kadar çalışmak zorundaydım. iş erinden hiç bir yardım görmedim şimdi prim doluyor 4 senedir az duyar sekilde çalışıyorum

Bir avukattan bilgi almıştım iş yerine dava açabilirmişiz 10 senyi geçmesigi sürece bende düşünüyorum benim durumum bu şekilde çook seneler önce geçirdiğim bir ameliyat var 4 sene önce ani işitme kaybı ve çınnama duma solda sıfır denecek kadar sagda ` bu durumda iş yerine dava açsam azanırmıyım.

Dava açılınca beni doktora yolluyorlarmış aslında bu doktorlardan bırının muayehanesine gitsem bu durm da dava açsam kazanma durumum nedir desem. mi
biligi olan yazsın bende bilgileniyim.

Bİraz dagnık yazmış olabilirim ama konu anlaşılıyor sanırım .

Eğer tıbbi olarak işitme kaybınızın nedeninin mesleğiniz olduğunu ıspat edebiliyorsanız, bence dava açın. Tazminat hak edeceğinizi düşünüyorum...

Avukatınız tazminat miktarı konusunda ne dedi? Eğer kazanacağınız olası miktar avukata gidecekse, dava açmaya değmez... En baştan avukat ücretini/oranını netleştirmek, ona göre davaya karar vermek lazım

Verdiğinz yanıt için teşekkur edrim Oturan Boğa Ben avukatın masrafından önce şunu ögrenmek istiyoum dava açıldıkdan sonra beni bilirkişi olarak ayin ettkleri doktorlara göndereceklermiş benim amacım o tür davalara giren bir kulak burn bogaz doktoruna muayene olup tüm hastane evraklarmı göstererek bu davayı açsam daha önceki rahatsızlıgımdan dolayımı yoksa tamamen farklı birşey odugunu söylerse daha çok rahatlayacagım. Benim doktorum tamamen farklı bir nendn dedi ama ben yinede böyle buyuk bir davaya girmeden önce o tür davalada bilirkişi olarak görev yapan bir doktora danışmayı düşünüyorum varsa böyle bir doktor ismi verirseniz sevinirim . iş yeri enim açagım davanın altında kamaz hırs yapar haksızsa bile haklı duruma getiri kendini bunu daha önceki olaylardan biliyorum bende bu davayı açarsam zor bir sürece gireceksen kazana olasılıgım varsa giriyim diyorum sayın otuanboğa

isitme kaybini isyerindeki sartlardan oldugunu ispat etmeniz zor cannancim doktorlar daha isitme kaybinin neler sebep oldugunu tam bilemiyorki
oyle ozel doktordan danismanlik filan oda olasi gibi diil bana gore
o kadar ugrasirsiniz ispat mevkiinde yalniz kalabilirsiniz isyerinin hukuk danismanlari her seyi sizden iyi bilir
avukata bi suru para yedirirsiniz bide davayi kaybedince faiziyle beraber baya bi yekun size yikilir
elinize gecen paranizi olan kaybedilen isitmenizi yerine getirmeyecek bisey icin ugrasip ziyan edeceginize afiyetle yiyin bence

Ben okadar hastanede yattım maddiyettan gectim manevi olarak hiç yardımcı olmadılar o durumda çalışmak zorunda kaldım vicdansızlar bunun bedelini ödemeliller aklıma geldi zaman hala ogunlerim uzuluyorum

Bu konuda bilhgisi olan yada böyle bir durumdan gecenler varsa ve paylaşırsa sevinirim. bende blgilenmiş olurum

Size bu konuda kesin bilgi verebilecek bir doktor bilmiyorum. Ama aklımagelen, İstanbul'daki meslek hastalığı ile ilgili hastaneye gitmenizdir. Oradaki uzman doktorlar en doğru kanaati belirtirler diye düşünüyorum: İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi

ben de buna çok benzer bir durumla karşılaştım.. çalıştığım fabrikada bel fıtığına yakalandım.. düşünün ki işitme kaybınız en azından çalışmanıza engel değil ama ben bel fıtığından artık çalışamaz duruma geldim.. ayakta durmakta zorlandığım dönemler oldu.. benim de aynı şekilde kimse yanımda durmadı.. özel sektörden böyle merhamet beklemeniz en başından yanlış zaten.. ne ben ilk olucam ne de siz son olucaksınız.. düzen bu..
ben de aynı şekilde fizik tedavi gördüm, ilaçlar, istirahatli olduğum günlerde 3 güne kadar çalışamadığım günlerin ücretleri ve istirahatlerimin tamamında ödenmeyen sigorta primlerim.. böyle maddi çok fazla kaybım oldu.. hatta bir ara çok rapor alanlar diye bir listenin ilk beşini bile meşgul etti adım ve işten çıkarmayı bile düşündüler..
dava açma konusuna gelince.. en sonunda söyleyeceğimi en başından söyleyeyim isterseniz.. hiç boşuna uğraşmayın davayı kazanamazsınız.. kazansanız bile bu dava 3 yıldan önce bitmez.. kazanmanız durumunda alacağınız tazminat miktarı en fazla 7-8 bin lira civarı olucaktır.. inanın bu bile mümkün değil.. çünkü vücudunuz zarar görmüş evet ama çalışmanıza bir engel olmamış ve zaten çalışmış ve sanırım emekli olmuşsunuz.. maddi bir kayıp göremiyorum ortada.. haa tedavi masraflarım var diyorsanız, bunları tek tek belgelemekle yükümlüsünüz.. bu da tabi davayı kazandığınızı düşünürsek.. tedavi masrafları olsun en fazla 3 bin lira.. devlet hastanesinde olduğunuz tedavilerin ücretini zaten isteyemezsiniz çünkü o anda sigortadan zaten yararlanmışsınız.. özel bir sağlık kurumunda tedavi görmüşseniz davayı kazanmanız durumunda ödediğiniz katkı paylarını almaya hak kazanırsınız sadece.. gördüğünüz gibi fiyat git gide düşüyor.. dediğim gibi maddi bir kayıp yok ya da çok az bu yüzden maddi tazminat davasını kazansanız bile ki çok zor (buna da değinicem neden zor olduğunu) kazanacağınız tazminat miktarı çok düşük olucağından 2-3 yıl sürecek bir davada o parayı belki de fazlasını zaten harcayacaksınız.. manevi kaybım var diyorsanız bunu da ispatlamakla yükümlüsünüz.. mahkemenin göndereceği bir hastanede bu olay yüzünden manevi yönden zarar gördüğünüzü ispatlar bir rapor almak durumundasınız.. bunun da lehinize sonuçlanır diye düşünürsek manevi tazminat miktarınızın 3-4 bin lira civarı bir karşılığı olur..

ben de dava açmayı düşündüm.. çok ta ciddiydim bu konuda.. çalışırken dava açıcaktım.. bir avukatla görüştüm olayı başından sonuna kadar anlattım.. en son olarak bu davayı kazanma şansımız nedir diye sorduğumda aldığım cevap şuydu.. 0 (sıfır).. avukat kazanacağını bildiği davayı neden açmasın havadan para gibi.. ama yok böyle bi şans..

gurultuden sebep olan durumlarda dava acma hakkınız olamaz ısyerlerınde kulak tıkayıcıları olur bız gurultu ıcın onlemımıze aldık derler nasıl ıspatlıyıcak bız verdık takmadıysa suc ıscımızın der kardesımız dava acsada kendı alehıne bıter

bakın kanunları ya da haklarımızı demek ne kadar doğru olur bilmiyorum, haklarımızı bilmiyoruz.. başımız sıkışınca sarılıyoruz kanuna, yasaya.. siz de haklarınızı bilseydiniz işitme kaybı yaşadığınız o dönemde işyerine noterden bir ihtar çekip işin niteliğinden dolayı sağlığınızı kaybettiğiniz için tazminatınızı alıp kendi isteğinizle işten ayrılabilirdiniz.. bu durumda tek hakkınız bu.. bunu da zaten yapmamışsınız.. bu olaydan sonra iş yerinize ne davası açıcaksınız.. maddi manevi tazminat davası.. iyi de böyle bir zarar gördüyseniz kanun size tazminatınızı alıp işten ayrılın diyor.. siz para uğruna çalışmaya devam etmişsiniz ya da herhangi bir zarar görmemişsiniz..
size 10 yıl bilgisini veren kişi de yanlış bilgi vermiş.. bu iş kazalarında geçerli bir süre.. siz bu olayda gittiğiniz hastaneye iş kazası dediniz mi ya da hastanedeki polislere iş kazası tutanağı tutturdunuz mu.. sanırım ikisine de cevabınız hayır.. çünkü bunlardan hiç bahsetmemişsiniz.. bu iş kazası değil meslek hastalığı derseniz.. meslek hastalıkları hastanesinden buna dair rapor almalısınız.. inanın abartmıyorum bu raporu almak için 2 yıl bekleyen insanlar var.. bu hiç te kolay değil.. meslek hastalıkları hastaneleri ülkemizde malesef çok az ve siz gibi binlerce mağdur var.. önce muayene eder sonra hepsinin işyerlerine bilirkişi heyeti gönderir.. bunun sonuçlanması 2 yılı bulur.. ayrıca, bu çok önemli, işyerinizde diğer iş arkadaşlarınızda da aynı sorun olup olmadığına da özellikle bakılır.. o dönemde ya da geçmişte sizinki gibi bir vaka yoksa bunun bir meslek hastalığı olduğunu ispatlamanız çok daha fazla güçleşir.. evet işyeriniz gürültülü olabilir ama belki işyeriniz dışında bir yerde ani bir gürültüyle bu işitme kaybınız oluştu.. bunu ispatlayamazsınız..

hayal kırıklığına uğratmak istemem sizi fakat bu davayla uğraşıp bir sürü para harcasanız, yıllarca bekleseniz daya büyük bir hayal kırıklığı olucak sizin için..
keşke sizin düşündüğünüz gibi olsaydı herşey.. yine de karar sizin.. Türki Cumhuriyeti bir hukuk devletidir..

ersın bey ben yıllarca ınsan kaynakları yonetmelıgınde calıstım kardesımız gıbı benım yonetıcılık yaptıgım donemde cok gurultulu calıma ortamı var kulak tıkayıcısı takmak zorunlulugu varken takmıyo kulagında ısıtme kaybı olusmus zaten 6 ayda bır db testı yapılıyordu kardesımız bısey yapamadı ısyerlerın bır cogu boyle vakalara karsı onlemıne alır ısıtme kaybındakı sorunlar ısverenı ılgılendırmez bıreysel kıye ozeldır ısveren pesınde kosmaz ıscının kulak koruyucunu tak dıye bu kardesımızde yaptıgı dava ıle kalır soyle bır husus var gurultulu ortam var kulak koruyucusu alınmıyorsa ozaman hakkı olur bılakıs ısverenler bunun onlemını alır almasa bıle boyle bır olayın oldugunda koruyucuyu alır nasıl ıspatlıcak

merhaba fulya hanım.. haklısınız mahkeme ispat ister belge ister..

merhaba aynen oyle kolaymı ya adamlar haklı oldugu halde davaları kazanamıyor benım calıstıgım suankı sırkette bır engellı geldı agır ıslerde calısırmıslar ayagında doku zedenlemesı yaralanması ollmus ayagı cıkmıs yuk tasıtmıslar bu cocuk bıle 2 senedır kosturuyor elınde raporları olmasına ragmen sonunda davası lehıne dondu ama ne cıleler cektırmısler ıs kazası tuanagı bıle tutmamıslar ayagı kesılmekden kurtulmus ustelık sen acmısın tokmusun demeden ısden atmıslar cocuk tutdugunu koparan bırı dava acmıs ısyerıne dernıne anlatamadıgı mudurlerı dılekce ıle mahkemelerde surunduruyor bızım ceza avukatlarımızda uzakdan takıp edıyorlar kendının de avukatı var ama ben ıyıce sunu ıyı ınandım normal avukatlar ıs kazaları davalarında surecı hızlandıramıyorlar ceza avukatları ısın erbabı

haklısınız benim görüştüğüm avukat ta iş davalarında uzmanlaşmış bir avukattı sadece bu davalara bakıyor.. açmadı bile davayı.. siz düşünün.. bel fıtığın işyerinde olmuş olabilir ama bunu ispatlayamazsın dedi..

dogru dıyor bel fıtıgı cok ınsan meslek hastalıgı gıbı goruyor bılakıs sen evınde esya kaldırırkende kendıne rahatlızlıkda verebılırsın bel fıtıgı damar sıkıstırma hastalıgı artık onun cok basıt amelıyatsız carelerı var meslek hastalıgı kronık bır hastalık olucak kalıtsal ıs kazaları gıbı elımızın altında pc var buradan sormak yerıne ıkı kelıme bır arasak ıstedıgımıze bulur nıhayetınde

bel fıtığı da kalıcı bir rahatsızlık.. ameliyat çözüm değil.. nüks etme ihtimali çok yüksek.. fizik tedaviden sonra 4-5 ay çok iyiydim son 10 gündür tekrar ağrılarım başladı.. ömür boyu çekicez bunu..

ersın bey normalde bel fıtıgı olan kısıler genelde kendılerıne dıkkat etmezler yedıgıne ıctıgıne egılıp kalkarken dıkkat etmedıgınde tekrarlar hastalık normalınde okadar buyutulecek bır hastalık degıl benım donemımde de bır elaman vardı ısı cok agırdı bel fıtıgı vardı doktorlar bısey yapmıyordu agır kaldırma ılac kullan falan deyıp gecmısler benımbır akrabam var ıkı kez amelıyat oldu masalllah turp gıbı sımdı

o kadar büyütülecek hastalık değil mi.. yapmayın fulya hanım.. yaşamayan bilemez.. dayanılmaz ağrıları vardır fıtığın bacağa vurur hele bi bayan hiç dayanamaz benim ağrılarıma.. bazen bacağıma vuran ağrılardan resmen inliyorum..

bakın olus sartlarını soyledım tabıykı ceken bılır tedavı olarak basıt bır yontem dedım elbet zordur benım akrabam cok saglıklı sımdı ona gordukce korkulucak bısey yok dıye dusunuyorum

öyle düşünmeyin.. benim doktorum mükemmel biriydi.. ameliyat olmak için adeta yalvardım.. ama ameliyatı kesinlikle tavsiye etmediğini söyledi.. ameliyat seni en fazla 3 sene rahatlatıcak sonra bu günleri arıcaksın dedi.. nüksettiğinde de tekrar ameliyat şansın yok.. ayrıca en mükemmel yapılan bel fıtığı ameliyatarından sonra hastada yüzde 10 hareket kaybı olur dedi.. fizik tedavi ve ekzersizlerle mümkün olduğu kadar iyi olmaya bak dedi.. ve bu özel hastane doktoruydu.. başkası olsa çoktan yarmıştı beni..

oluş şartlarını çok iyi biliyorum.. düşmeyle hatta hapşırmayla bile bel fıtığı olabiliyor insanda..

Öncelikle oturanboğa ' ve size verdiklerinizyanıtlar için çok teşekkur ederim. gerçekden yazdıklarınızın bir çoğu dogru kulak koruyucu yoktu ama 1 senedir kulak koruyucu dagıttılar arkadaşlara ben rapor almıştım gürültülü ortamda çalışamaz diye tam gürültülü oamasada yinede fazla seslı bir ortamda çalışıyorum kulaklıkda takmadıgım için zorlanıyorum tabi duyma açısındamn. Benim işden ayrılmama sebebim pirimim dolsun diye çıkmadım işten emekliliğim için yaşımı bekliyecegim ama işten şıkarsam yarı duyar yarı duymaz halde iş bulamam diye çalıştım yani yine ihtiyacdan çlıştım. Devlet hastanesinde tedavi gördüm meslek hastalığı falan yazmıyor tabii bende bilmediğim için birşey yazdırmadım tutanaga gerek yoktu ben bile hastaneye yattıgımda hastalığımı bilmiyordum.
Sonuçda birşey yapacak yok diyorsunuz yani ben bir kulağımı işte kaybediyim ve elvada diyim çııyım mı işten bunu ben kasten ni yaptım yani maddiyattan gectim harcadığım paraları da geçin cihaz almaya para bulamadım ve patrndan maaşımdan alyım maaşımı kesersiniz dedim .

Aldıgım yanıt çıkışını verelim tazminatını al ihtiyacını gör seni 1ay sonra tekrar işe alalım dedi. Bu olayda tek yardım düşünceleri buydu.

Ya ben bunlara sünger çekiyim de oturuyum en azından çalışıorum diye şükürmü ediyim. Tamam tabiki şükür de kulak gidik piskoloji pek iyi degil rapor alamıyorum oran düşük veriyorlar pirim dolunca o gurultulu oramda çalışmak istemiyorum 8 sene yaşı bekleyecegim. gelrim yok ailemden saglıdan yararlanamıyorum benim işim zor yani arkadaşlar ben yinede meslek hastalıkları hastanesine gidip bilgi alacağım yinede

cannan hanım size söyledim bunun böyle olmasını kimse istemez işverenlerden başka.. bakın ben de sizin durumunuzdayım hatta daha kötü.. siz en azından çalışabilecek durumdasınız ben zaman zaman ayakta durmakta zorlanıyorum.. ama malesef kanunlar böyle.. emperyalist düzen bu.. her iki kişiden biri malum partiye oy verdikçe kağıt üzerindeki küçük haklarımızdan bile olucaz..

Anlıyorum siz yazdıklarınıda haklısınız bende biliyorum bir şey ispat edemem şahit göstereck kimseyi bulamam herkes durumumu biliyor o işe girerken ki halimi ve şuan kini ama şahıt olazlar çünkü işlerinden çıarılmakdan korkarlar işten atarlar diye zaten çoğuda akrabası. Ama yinede bir şeyler olmalı ya ben o iş yerinde çalışıyorum ama hergün moralım bozuk bozuk
çalışıyorum kımseleri duymadan kendi aralarında ha cihaz tak diyeceksiniz off onu bir türlü kabullenemedim kulak içi aldım kullanamadım kulak arkası uygn bana onuda ben isteemdim. Bilniyorum ama birşeyler olmalı

cannan hanım ben sizi yönlendirmeye çalışmıyorum.. gerçekten mağdur olduğunuzu düşünüyosanız ki biz buna inanıyoruz açtığınız davada hakimi de inandırabilirsiniz.. tabi bu tür davalarda hakimler takdir haklarını pek kullanmazlar.. uzun ve zahmetli bir yola girmeye hazırsanız ve sonuç istediğiniz gibi olmadığı takdirde hayal kırıklığına uğramayacaksınız hemen yarın davayı açın..

bende gürültüye baglı işitme kaybına ugradım işitme kaybı olmadan 3 gün kulak memesine deyilmiyordu tabi bizide kimse uyarmadı gürültülü ortamda calışan sağır olur diye koruyucu malzemede vermediler ben sağır oludcaya kadar ve bizde sağır olduk 2003 te sağır oldum ben 2010da sgk ya dilekce verdim beni 2011de ankara meslek hastalık ları hastanesine ğönderdiler ve heyete girdim tanı;(h90.3)sensorinöral işitme kaybı (mesleki?) calıştıgım yere müfettiş gelmesine v emüfettiş raporu illeyeniden hastanemize sevkine diye rapor verildi 2012 müfettiş geldi tutanaklarla beni yeniden ankaraya ğönderdiler bu sefer tanı:bilateral sensorinöral işitme kaybı diye rapor verdiler sgk bu raporları aralık 2012de ankara kocatepe sağlık sgm destek himetleri 1 servisine gönderdi buradan raporlarım gelmiş beni sgk ya cagırdılar bana bir form doldutturdular tc ,ssknumaram ev adresim tl numaram gibi ve bana biz size bilği veririz sengit dediler aynı gün sgk nın evrak takip portalına iş kazası tahsil talebbi diye yazmışlar içinde konusu emeklilik talebi yazıyor ama ben birşey anlamadım bundan emklimi etcekler beni? ANLAMADIM eyer dava açacaksan hemen aç cünküçok süryo o zaman banada demişlerdi dava hakkın gizli duryo diye ama cok şüryo hala bitiremedim
1
22.04.2013
KÜTAHYA SGİM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ SERVİSİNE
ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
2
22.04.2013
KÜTAHYA SGİM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ SERVİSİNE
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

maltepedede meslek hastalık ları var oradaki doktorlar bu konuda tecrubeli mesleki mi degilmi biliyorlar bence meslek hastalıklarına başvur

Üst Alt