Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerinde bel fıtığı oldum. Rapor almalı mıyım?

aynaaa

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar bi konu hakkında bilgi almak istiyorum çok ilerlemiş bel fıtığım var ameliyat oldum fakat bir süre sonra ağrılarım yeniden başladı şu an çalıştığım fabrikada oldu rapor almak istiyorum fakat bu benim için iyimi olur kötü mü olur bilmiyorum en son gittiğim doktor belin yetmiş yaşındaki bir adamın beline dönmüş dedi ne yapmalıyım iş yerini dava mı etmeliyim çalışırken oldukça zorlanıyorum ne yapmalıyım nasıl rapor almalıyım yardımlarınızı bekliyorum

gazi korkmaz

Bu fıtığın mesleğinizle ilgili olarak ortaya çıktığı yetkili hastane tarafından tespit edilirse, oluşan işgücü kaybı da %10 ve üzeri olursa, sürekli iş göremezlik geliri elde edebilirsiniz. Bunun için sigorta müdürlüğüne başvuru yapmanız gerek. Sizi meslek hastalığı tespiti için yetkili bir hastaneye sevk ederler...

Bu olduğunda işyerinizle aranız bozulacaktır. Çünkü sorumlulukları nispetince sgk'dan ceza alırlar.

Ayrıca yine işverenin sorumluluğu nispetince bir tazminat davası açma hakkınız da var.

bağlı olduğun sgm müdürlüğü iş kazaları ve meslek hastalıkları servisinden sevk alarak meslek hastanesine gidin yaptığınız iş ağır ve bel fıtığı oluşmasına meydan verecek bir iş se tarafınıza rapor düzenlenir Bülent beyin dedikleri gibi %10 ve üzeri oranı sgm verirse geçici iş görememezlik ve sürekli iş görememezlik bağlanır çok uzun ve yorucu bir süreçtir iş veren işten atabilir başka iş bulamaya bilirsiniz

şişiksami

kesinlikle dogru ama meslek hastanesinden hafif işlerde çalışır raporu ile çalıştırılırsınız yada işten atılırsınız. burası türkiye

Teşekkürler yardımlarınız için lakin kafam daha da karıştı sürekli iş görmemezlik raporu alırsam alacağım maaş ne kadar olur bu bir tür emeklilik midir ayrıca bu raporu aldığım zaman tazminat davası açabilir miyim açabilirsem dava sonucunu etkiler mi ve miktar olarak ne kadarlık bir dava açmalıyım

çalıştıgın iş sebebi ile oluştu ise meslek hastalıgı ,kaza sonucu ise iş kazası olarak başvuru yap.
bulundugun il/ilçe sgk ya gitmelisin

oran alırsan bu alacagın ek bir maaş olucak ömrünün sonuna kadar

tazminat için beklemeni öneririm ilk olarak hastaneden bel fıtıgının sana % kaç engel oldugunu tespit ettir ondan sonra davayı acabilirsin işini garantiye almıs olursun

bu bir tip emeklilik tir ama zor ve meşakatli bir yoldur bu maaşa hak kazanırsanız ömür boyu çalışsanızda emekli olsanızda boşta alacağınız bir maaş tır ama elde edilmesi zor dur özellikle bel fıtığından kaynaklı

Peki arkadaşlar ben bu raporu almaya çalışırken iş veren beni işten çıkara bilir mi tazminatlı yada tazminatsız eğer çıkarırsa ne gibi haklarım vardır

Bülent bey bel fıtığı mesleki hastalık sayılıyormu

gazi korkmaz

İşveren bi gerekçe uyduruğ işten çıkartabilir. Sonuçta sizin alacağınız olası bir hak aslında işverenin cebinden çıkacak...

Ben bu meşakatli yolu yarıladım yani meslek hastalıkları hastanesınden fıtıgımın meslekı oldugunu tescil ettirdim bu gün itibari ile yalnız bu yeterli olmuyor sskya basvurup oran tespiti yaptırmam gerekıyor burda devreye tanımlamalar giriyor bana verdikleri atra raporlarda sürekli disk bozuklukları radukulopati ile yazıyorlardı kodu ( m51.1 ) bugun aldıgım raporda bır degısıklık oldu ve kodu (m51.8 ) yaptılar işte burada şüphe oluştu bende çünkü oranlar tanımlara göre veriliyor acaba diyorum %13 den %8 e cekker mi bu benım malulluk oranımı bilgisi olan var mı acaba ? yada %8 den %13 yapar mı ??

Arkadaşlar meslek hastalığı hastanesinden %58 rapor aldım işyerinden kaynaklıdır diye şimdi merak ettiğim bu raporla ben dava açsam hak elde edebilirmiyim

Meslek hastaligi

Merhaba arkadaşlar ben sorunumu anlatayım 2007 den beri aynı ışte çalışıyorum ise başlamadan önce hiç bir sağlık sorunum yoktu 2010 bel fıtığı ameliyatı oldum sonra kulağımda cınlama sesi oluştu duyu kaybı var en sonda venoz yetmezlik yani varıs oluştu meslek hastalıkları hastanesine gittim bel ve kulak için mesleki tetkikte yazıyor ne demekse varis içinse mesleki değil yazıyor benim anladığım bu kadar bir de uzun süre ayakta ve ağır kaldirmayacagi ışte çalışması uygundur yazıyor şimdi benim merak ettiğim bu rapor benim ne işime yarayacak bu raporrla bir hak elde edebilir miyim iş yeri açısından demiyorum malulen
emekli yada bir şekilde maaştan bahsediyorum bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazsin

OturanBoğa Arkadaşlar bugün edevleten kontrol ettiğimde emeklilik bilgileri yazıyordu emeklilik türü olarakta sürekli iş göremezlik geliri yazıyor. Ama ne toplu birikim nede aylık gelir yazmıyor bilmiyorum artık ne zaman bağlanır

Ben bel fıtığından yüzde 13 rapor aldım fakat eve gelen tebliğde tüm sigorta kollarına tabi sigortalı olarak çalışmaya devam etmeniz halinde geliriniz ödenmeye devam edecektir yazıyor pek anlamadım ama işten çıktığımda yada çıkarıldığımda maaşım kesilecek mi bilmiyorum bilen biri cevap yazarsa sevinirim

Selamlar;
4 yıl önce ayrıldığım iş yerinde 15 yıl ofis-laptop-klavye çalıştım, Orada son yıllarda kollarım/ellerim uyuşuyordu(ağrıyordu/tutuluyordu) son dönem, ama ofis kültür fizik hareketleri ile gideriyordum uyuşmaları . Arada 16 ay işsiz kaldım ve devamında da, daha önce aralıksız 15 yıl çalıştığım gibi, son 2.5 yıldır ofis+laptop+klavye çalışıyorum(Bu iş yerim de eski iş yerimin taşeronu, ana işverenimiz önceki işyerim). Bu uyuşmalar sürekli oluyor, ortopedi poklinik ve emg eletrikli ölçümler sonrası "şimdilik ameliyata gerek olmayan hafif karpal tunel sendromu" teşhisi kondu. (bileklerdeki sinirlerin ezilmesi/sıkışması sonucu el ve parmaklarda uyuşma/ağrı) .

SGK üzerinden Meslek Hastalığı tespiti ve devamında iş görmezlik alsam, muhatabım ilk işverenim olarak tespit edilir mi?

Teşekkürler..

Sürekli iş göremezlik geliri sigortalı çalışsanızda kesilmez normal emekli olduğunuzda aşagı olan maşınızın 3te2si kesilir

Arkadaşlar merhaba kısaca başımdan geçenleri anlatacağım ben şu an çalıştığım iş yerinde kulak çınlaması varis ve bel fıtığı rahatsızlıkların Ordu 2018'in başında meslek hastalıkları Hastanesi'ne başvurdum tüm süresi bittikten sonra 2019'un 6 ayında sürekli iş göremezlik raporu aldım rapor oranının yüzde 13 birikmiş tutar ve ilk maaşım hesabıma yattı buraya kadar herşey normal yalnız bundan sonra iş yerime bir denetmen geldi ya da müfettiş artık her neyse şimdi benim merak ettiğim bu denetmen ya da müfettişin hazırladığı rapor benim maaşının kesilmesine neden olur mu çünkü çok işveren taraflı birisiydi çok acil cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

aynaaa

abi seni çokk seviyorum iznin olursa sana bir soru sormak istiyorum

benim şimdi %41 raporu var ama bel fıtıgı ve bir hastalıgım daha cıktı onları da rapora eklettirmek istiyorum bu durumda süresiz olan raporum bel fıtıgı yüzünden 2 yıl süreliye mi döner ?

yani bel fıtıgı oranı rapor süreli mi yapıyor

cevaplarsan cok sevinirim

Üst Alt