Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerinde işitme kaybı oluştu. Sürekli iş göremezlik geliri alabilir miyim?

Güler Kordalı

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Mrb ben mart 2008 de işyerinde çalışırken sensörinöral işitme kaybı yaşadım.Sol total kayıp sağ %60 fakat kellime algısı yok dudak okuyorum. Emeklilik için heyete girdim %34 engelli raporum var bu raporla sürekli işgöremezlik ödeneği alabilir miyim? 2020 de normal emekli olduğumda bu ödenek kesilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Büyük geçmiş olsun öncelikle bunu iş kazası veya meslek hastalığı olduğunu ıspatlamanız gerek,bunun içinde SGK muna müracaat edip sürekli iş görememezlik maaşına müracaat edip sana iş kazasına veya meslek hastalığına bağlı iş kaybı oranı çıkması gerek bu oran %10 ve üzeri çıkarsa sana sürekli iş görememezlik maaşı baglanır.Bu bağlanan iş görememezlik maaşı normal çalışmana ve prim gün sayısını yatırmaya mani değildir ileri de normal emekliligi hak ettiginde hangi maaşın yğksek ise onu tamamını diger maaşın yarısını alırsın.eger engelli raporun var ise %40 ve üzeri rapor ile erken emeklilik diger bir deyişle vergi indirimi alıp emekli olursan yine masşın devam eder sürekli iş görememezlik maaşı aynı durum onun içinde gecerli fazla olan maaşın tamamını diger maaşın yarısını alırsın

Güler Kordalı

%34 senin engelli oranıdır,lakin iş kaybı oranı farklı birsey dir.bunu ssk müracaat edip sevk alıp saglık kuruluna girip sonra dosyanın Ankara kocatepe saglık kuruluna gidip oradan sana iş kaybı oranı çıkması ve bu çıkan oranın %10 ve üzeri ise sana iş görememezlik masşı baglanır 2020 yılında normal emekli olsan dahi bu maaş kesilmez lakin o tarihte fazla olan maaşın tamamını diger maaşın yarısını alırsın lakin kaza 2008 de olmuş diyorsun eger iş kazası veya meslek hastalıgı oldugunu ıspatlaman gerek ayrıca iş kazalarında mahkeme süresi zaman aşımı 10 yıl olarak biliyorum bu konuda biraz hızlı olup hak aramaya girmen gerek gecmiş olsun tekrar

Üst Alt