Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşyerinde işle ilgili olmayan bir nedenle kolum kırıldı. Bu iş kazası mıdır?

hakan1990

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba. Öncelikle herkese kolay gelsin ve iyi çalışmalar. Benim başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum ve neler yapabilirim düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.

3 Yıl önce sabah işyerinde temizliği yaptıktan sonra arkadaşımın ısrarı üzerine bilek güreşi yaparken sol kolum kırıldı. (ben solak değilim)
Hemen hastaneye gittik orada parçalı kırık olduğu için ameliyat oldum ve hastane raporlarımda hastalık yazıyordu. Sonradan Sgk bunun iş kazası olduğunu söyledi ve iş kazası olarak kayıtlara geçti.
Şimdiye kadar hiç hastaneye gitmemiş birisi olarak bu olaydan sonra ne çalıştım ne de daha önce yaptığım şeyleri yapabildim. Sporuma devam edemedim. İş gücü kaybı için Sgk ya gittiğimde oradaki memurun birisi müfettişler bu olay için iş kazası değil derlerse yapılan ödemeleri geri alırlar dedi. Bence başvurma dedi. ve Bende başvurmadım.
Sizce Böyle bişey mümkün mü ? Ve ödenen parayı benden mi yoksa işyerinden mi tahsil ederler ? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba. 3 yıl önce geçirdiğim iş kazasında hastanede yatarken hazırlanan tutanakta olayın oluş şekli yanlış bildirilmiş. Ne yapmam gerekir.

iş gücü kaybım ne kadar olur ?

3 yıl önce işyerinde bilek güreşi sonucu sol kolumda parçalı kırık meydana geldi. İş kazası olarak kayıtlara geçti. Ameliyat oldum ve platin takıldı. Kolumda uzun bir ameliyat izi. Açı kaybı ve ağır kaldırırken hep ağrı oluyor. Psikolojim de bu yüzden iyi değil. Yazın kısa kollu tişört bile giyemiyorum. Bu olaya kadar hastaneye gitmişliğim bile yoktu ve sporla da uğraşıyordum. İş gücü kaybı oranım ne olur ? Başvurmama değer mi ?

Başvuru yapmama değer mi ? Yüzde 5 az değil mi ?

birincisi sizinki gerçek anlamda bir iş kazası değil siz çalışırken yaptığınız bir kaza değil işteken arkadaşınızla yaptınığınz bilek güreşi sonucunda kounuzda kırık oluşmuş mantıken ve doğru olan arkadaşınıza dava açmanız dır burda iş yerinin ne suçu vartki kaldıki arkadaşınız sizi tutp atmadı karşılıklı olarak yaptığınz bilek görşeinde bu kaza oldu sizce bu mantıklımı iş göremezlik ğe müracat etminz için

Hilal hanım cevabınız için teşekkür ederim. Mesleğiniz nedir bilmiyorum ama ben sonuçta çalışırken maaşımdan gss olsun diğer primler olsun kesiliyor. Başıma bilek güreşinde ilk defa böyle bişey geliyor. Ve bununla ilgili müracaat etmek istemem sizi neden bu kadar rahatsız etti. Sonuçta Kusur oranları belli olacak ve ona göre hareket edecekler. İyi günler

[FONT=Roboto]Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada avluda yürürken düşmesi, dinlenme saatinde top oynarken ayağının burkulması, bahçedeki meyve ağacından meyve toplarken düşmesi, bahçedeki köpeğin ısırması, yemek yerken elini kesmesi, dinlenme odasında dinlenirken sobadan zehirlenmesi, işyerinde intihar etmesi, işyeri sınırları içinde bulunan havuz gibi yerlerde boğularak ölmesi, ücretli izinli bulunduğu sırada çalıştığı işyerindeki arkadaşlarını ziyaret için geldiğinde kaza geçiren sigortalının işyeri ile olan hukuki ilişkisi yani hizmet akdi devam ettiğinden sigortalılık vasfı yitirilmemiş olması nedeniyle bu kazanın da iş kazası sayılması mümkündür .
[/FONT]
[FONT=Roboto]
İş kazası veya meslek hastalığı sonucu oluşan hastalık ve özürler nedeniyle Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurulları tarafından verilen raporlara istinaden Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalı, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.[/FONT]

-DORLİON- teşekkür ederim kardeşim. Son olarak peki kusur oranı işveren ve 2 işçi arasında sizce ne kadar olur. bi tahmin söyleyebilir misiniz ?

O konu da bilgim yok . Olay esnasında verdiğiniz cevaplamalar ile ilgili .

teşekkür ederim cevaplarınız için. sgk tekrar ifadeye çağırdı kaza 2013 de olmuştu. Oranım belli oldu onunla ilgili olarak.

@hakan1990
sizin iş yerinizde arkadaşınızla yaptığınız bilek güreşi oyununda kırdığınız bileğiniz beni rahatsız etmedi ben fikrimi yazdım size işyerindeken böyle şakalar ile sakatlatmakta iş kazasına girermiş bunuda meşajımdan önceden beri biliyorum size şunu söyliyeyim bende iş kazazı geçirdim ve görevli olarak gönderildiğim yerden dönerken yolcı iken trafik kazası geçirdim iş müfettişi bana şaka gibi laf etti ben bunu iş kazası saymayacaktım iyi niyete dayanarak iş kazası saydım dedi resmen şaka siz iş yerinde arkadaşınız ile oyun oynarken kolunuz kırılıyor bu iş kazası sayılıyor ben oyun oynamıyorum görevli olarak dönerken yolda trafik kaası geçiriyorum bana bu söylendi siz devam edin iş yerindeken oyun oynamaya bende kimseden korkmadan fikrimi yazıuyorum arkadaşına dava aç arkadaşın seninle oyun oynarken kolunu kırdı işte çalışırken olmadıki ama kanun kapsamında seninkide iş kazası sayılıyor

Öncelikle geçmiş olsun. Sizinki zaten kanunlar gereği iş kazası. Yani iyi niyetinden olmasa bile ilerde itiraz etseniz bile iş kazası sayılırdı. Sonuçta işle ilgili birşey yapıyorsunuz. Bizde zaten başımıza ilk defa böyle birşey geldi. Olacağını bilsek yapar mıydık ? Ve yaptığımız şeye oyun demezseniz sevinirim. İyi günler.

Oyun değil de nedir peki ? Müsabaka mı ? Final mi ? Yoksa hababam sınıfındaki gibi mümessil mi seçiyordunuz aranızda. :D

Şakalaşma diyebilirsiniz yada tehlikeli hareket diyebilirsiniz. Oyun demek biraz daha farklı anlamlara kaçıyor ALMAN bey.

Teşekkür ederim PoleStar kardeşim. Gereken cevabı vermişsin bizi tekrardan aydınlattığın için teşekkür ederim. Evet insanlık hali başıma ilk defa böyle birşey geldi.

@PoleStar
ya biz sizi yada burdan durumunu yazan kişiyi eleştirmiyoruz tamam güzel sgk kanunlar ve genelgeler ile iş kazası olacak olan olguları belli çerçeveler üzerinden belirtmiş ama bu belirttiği kanun kapsamında hakkımızı almaya geldiğinde sıra memuru sorun çıkartıyor müfettişi utanmadan laf ediyor hastaneye sevk ettiğindeki kurullar bir dert dinlemeden etmeden yazıp çışıyorlar maluliyet kararını veren kurul hiç bakmadan etmeden bir iki göz atıyor kararını veriyor seni beni aylarca bekletiyor ben başta olmak üzere sistemin uygulamasına karşıyım anlıyormusun

O zaman onlara söyle. Burada gelip sizin yaptığınız oyun falan deme. Muhatabın ben değilim ve benim yaşadığım olay değil.

Üst Alt