Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İtiraz ile alınan sürücü olur raporunda tertibatlar çelişkili..?

meryem00

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.
İtiriz ile 2 farklı şehirde heyete gönderildim ve 12 kod ile sürücü olur raporu verdiler.

Benim sağ AYAKTA biraz sıkıntı var ancak aslında gaz fren kullanabiliyorum. Sol ayak sağlam

Sağ ELDE sıkıntı var sol elde de biraz sıkıntı var.

KISACASI zaten ayaklarda gaz/frene engel problem yokken gaz fren vs aparatları da direksiyona(ellere) yüklemişler

Benim asıl sorum bu çelişkili, mantık hatalı bu raporu daha anlaşılır bir şekle nasıl dönüştürtebilirim. Tekrar tiraz hakkım var mı ?

@meryem00, Ben yeni tip ehliyetimi yasa çıkınca 2018 sanırım değiştim. Yeni ehliyetim olmasına rağmen devletin hatası kodlar o dönemde e-devlete işlenmedi diye keyfe keder yeniden 6 ay önce heyete girdim ve heyette imza atanlar kadın doğum uzmanı ve amatör aile hekimi üroloji doktoru sorum şu bumudur ehliyet alma konusunda bedensel engelliyi muayene edip imza atıp onay verecek hekimler ortopedi uzmanı beyin cerrahi nöroloji uzmanı göz doktoru kulak burun boğaz gibi doktor olmalı ehliyet alma heyetine sorumsuz sağlık sistemi yukarıdaki alakasız kadın doğum uzmanını atarsa verilecek kodlar alakasız yanlış olması doğal uğraşan yine engelli vatandaşlar ALLAH yardımcımız olsun hayırlı ramazanlar.

@meryem00, bu arada her ne olur ise olsun rapor ile yakınmanız olumlu olumsuz rapor elinize geçtikten sonra bir ay içerisinde itiraz hakkınız var il dışında heyete randevu verirler. ALLAH hayırsa almanızı nasip etsin inşallah.

@TuhafHayat,

yani kadın doğum doktorunun ehliyet için muayene ettiğini ilk kez görüyorum. Güzel ülkemizde çok güzel işler olmaya başladı sağlık sektöründe. Demek ki çok ileri seviyeye geçmişiz artık sağlıkta. Tebrik ediyorum o hastaneyi. Diğer hastanelere örnek olursa iyi olur 😃

@ahmedduman60,İstanbul Maltepe devlet hastanesi sağlık kurulu başarıda sınır tanımaz kadın doğum uzmanını erkek olayla alakasız bireye bilir kişi imzası atayan başarılı hastane😂 Aman mümkünse o hastaneden uzak durun bana kollarım sapa sağlam 20 yıldır engelli araç sürüyorum direksiyon topuzu yazdı taşı sıksam suyunu çıkarırım bu kişilerden öncede böyle kod yazan olmadı kaldıki mühendisler bile ilk bu yasa çıktığında sağlık kurulunda istersen düz viteste yazalım dedikleri adama direksiyon topuzu yazdı değişmedim eski ehliyetimi kullanıyorum. Onların verdiği rapor süreli değişmedim çöp oldu o rapor 6 sonra 2027 yılana kadar süresi var o zaman adam gibi bi hastanede kurula girecem. Düşün kadın doğum uzmanı bana dediki benim boyum 150 dedi bende engelli aracımda topuz kullanıyorum sende kullan dedi 😂 kollarım sapa sağlam boyum 1.80 cm ne alaka ise hanfendi bende problem yok yeni ehliyetimde böyle topuz vs yok desemde yazmış delinin biri kuyuya bit taş atar adı memur ya 100 tane akıllı çıkaramaz o taşı kuyudan aynen o misal 😂 ALLAH yardımcımız olsun inşallah ALLAH ömür verir nasip ederse hayırlısıyla inşallah.

@TuhafHayat,
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu tarz problemlerden idare ve yönetmelikte sorunlu bence. Göreve yeni başlamış doktru ehliyet komisyonuna veriyor. Bu işte kafa yoramayan doktrlar olabiliyor. Bu tarz farklılıklar bize külfet oluyor sonra.
Ben bu konuyu doktrlara güvenip onlara bıraktım. Halbuki engel durumu onlara istişare edip yönlendirmek de gerekiyormuş. Yoksa böyle bol bol kod veriyorlar.
Benim gibi hiç araç kullanıp denemeden heyete giden arkadaşlara UYARI olsun. Kendinizi doğru ifade edin. Ne yapıp yapamayacağınızı ifade etmeniz de gerekiyor.

Baktım da maalesef 1 ayı 1 hafta geçmiş.

Bana ilk önce sürücü olamaz vermişlerdi. İki elimde engel olduğu için doğrusunun bu olduğunu düşünmüştüm. Ama sorup soruşturunca değilmiş aslında.
Zaten sol elde çok az engel var . Tek zorluk sağ elin parmaklarından faydalanamamam. Sağ ayakta da gaz frene engel olmayacak basit bit engel var. Bilek hareketlerim normal.

İtiraz edip 2 farklı heyete sevk ettiler. Şimdilik 1 aydan fazla zaman geçmiş. Buna başka türlü nasıl çözüm bulabilirim

@TuhafHayat,

Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok şaşırdım bu kadar açık açık saçmalamak nedir ya hu; Engelli vatandaşlara engel sebebiyle başvurdukları bir mercinin ekstra engel oluşturması çok korkunç bir sistem aslında.
Amin Allah yardımcımız olsun.

@meryem00, Tekrardan sürücü olur diye altı ay sonra farklı bir hastaneden aynı hastaneye heyete yollamamalı atıyorum İstanbul Tuzlada başvuru yaptıysanız altı ay sonra Beykoz’da muayene olabilirsiniz farklı semtte heyet verilir. Birde heyette yakınmanızı dile getirin gerçi insan evladına denk gelirseniz dinler yoksa geçiştirir ALLAH yardımcınız olsun inşallah.

Sağda % 50-60 dahi olsa hasar sağ el destekli atıyorum aparat işte silecek sinyal sağ ele taşanabiliyor kullanabileceğiniz aparat ile değiştirilip. Sol eli sadece direksiyon atamak şartı ile veriyorlar ki ben boynu kırık boynu dahi zor döndürebiliyor sadece ellleri oda ellerindeki gücü %70 her parmağı uyuşuk araç kullanan maşallah ehliyeti arkadaş gördüm ankarada aracımı aldığımda günrükte beklerken sizde söylediğim biçimde gerekir ise heyete itiraz edin bir ayı geçmeden onlar il dışında komser heyete gönderdiklerinde orada daha profesyonel kişiler gerekirse size araç kullandırıp şöför olur olmaz şu kod kısıtlı diyebilip önceki verilen kararı bozabiliyorlar

6 ayı geçmiş demişsniz yeni okuma fırsatı buldum eski ehliyetiniz ile araç kullanabiliyorsanız süresi var ise onların verdiği rapor süresi 6 ay sonra bitiyor.
Bittikden sonra tekrar başka ilçede muayene olun heyete farklı yerde girmeye dikkat et soran olursa hastalık veya ölüm bahane edip ilgilenemedim şuan sıkıntılarım geçince tekrardan ehliyet yenileme sürecimi tazeliyecem deyin olaki olaki olumsuz bir heyet sonucunda hemen itiraz edin 1 AY SÜRE dolmadan hayırlı ramazanlar geçmiş olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@TuhafHayat, @ahmedduman60,
Bana özel tertibat gerekli kod olması gerekiyor zaten ama sorun gereksiz hatta yanlış diyebileceğimiz fazla kodların olması.

Raporun alt kısmında notlar varmış sonradan farkettim rapor 2 yıl geçerlidir yazıyor.

Bu arada ben hiç araç kullanmadım hiç ehliyet almadım ilk defa başvurdum.

@meryem00, İlkkez ehliyet alışınız tedirgin etmiş sanırım onun ilk seferde 2 yıl süre daha sonra 10 yıla çıkaracaklar gayeleri bu olsa gerek lakin unutulmamalıki hiç kimse anne karnında araç kullanmayı öğrenmiyor. Ayrıca engelli bireyin eli ayağı bindiği aracı olduğu ve kimseye muhtaç olmaması için araç ile kendi transferini sağlaması için daha özverili olabilirler diye düşünürken

Bahsettim size kod meselesi banada alakası olmayan bir eski tarihte minibüs şöförlerinin taktığı edavatı yazmış kaldıki aracım elektrikli direksiyon zaten topuz yazdı ama ben raporu kullanmadım ayrıca topuzu bağjda tutuyorum olası ALLAH Korusun kaza anında sorarlarsa diye trafik çevirmelerinde soran olmuyor kodları

@TuhafHayat,

2 yıl beklemeyi düşünüyorum. Çok fazla kod var.🤦‍♀️
Bir kaç kişiden de duydum topuz aparatını takmıyorlarmış.

Bu aparatları kendimiz el yordamıyla çıkarabiliyor muyuz yoksa bunun için de ayrı bir yere mi götürmek gerekir.

Rapordaki tüm tertibatları taktırmak zorunlu galiba

@meryem00, kendiniz takabilirsiniz ucuzda birşey direksiyon topuzu yazın ben ptt avm de bulmuştum araç içine uygun ufak bişe siyah nikelaj olan yerlerinide boyadım mat siyaha bağaja koydum takmadım siz takacaksanız aman direksiyon simidi zarar görür fazla sıkmayın takmadan direksiyon ile topuz keşepçe arasına ya kalın deri veya ufak şambel tarzı bişe kesip öyle takın 1 somunu var 300- 500 tl bişe idi daha ucuzlarıda vardı bence ihtiyacınız yoksa takmayın bağajınızda kalsın

Üst Alt