Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Joystick vitesli araç almak gerekiyormuş..?

Ferda nur

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar merhaba

sağ el 3 parmak ampute engelli raporum mevcut h ehliyetim mevcut
(10,02 otomatik vites,
35,03 direksiyondan sol eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları ,
40,11 direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz,direksiyon çatalı vb.)
47 iki tekerlekli araç kullanamaz,
78 sadece otomatik vitesli araç kullanabilir,
102.ticari araç resmi araç ambulans kullanamaz)
kodları mevcuttur.

ama dün bayiye gittiğimizde benim normal otomatik vitesli araba alamayacağımı joystick vitesli bi araç alırsam kabul olacağını söylediler. bu konu hakkında fikri olan arkadaşlarımın yardımcı olabilirler mi ne yapmam gerektiği hakkında .

Bayi karışamaz kodda ne yazıyorsa odur neye dayanarak söyledi sen kullanabilirmisin sorun orda

@bilgeadam,

kodlar öyle yazıyor normal otomatik vitesi karşılamaaz dedi maliyede sıkıntı olurmuş onay vermezlermiş

78 kodu olmadan 10.02 ile almaya çalışanlarda sorun oldu diye biliyorum ben sadece. Bayinin söylediği garip geldi. Hangi arabada varmış o joystic vites ? Aklıma gelen australde var mesela ama belki size göre kullanım daha zor olabilir. Diğer yandan opelde düğmeli şekilde olanlar var mesela. Hangisi kolay ? Elindeki aracı mı satmaya çalışıyor size diye düşünmedim değil ama aklıma öyle arabada gelmiyor

sağ 3 parmak yoksa joystik vites alman lazım. peugeot lar vs vitesi kaldırdı ondan dolayıdır.

@muhendis3232,

Joystic ile kasdedilen edc, dsg, powershift gibi klasik vites kollu otomatik vitesler mi kasdediliyor o zaman. Kafayı yiyeceğim bir gün bu mantıksızlık yüzünden.

@Ferda nur, Bayi araba satmamak için bahane etmiştir belkide. Raporunuz ve ehliyetiniz ile birlikte gidip vergi dairesinden bu durumu net olarak öğrenebilirsiniz. Sonuçta bu kararı verecek olan kurum vergi dairesidir. Vites kolu olarak resimde ki gibi bir modelden bahsediyor olabilir. Başka bir araç bayisine gidip oradan da bilgi alabilirsiniz.

sanırsam evet böyle bişey istiyor ama saçma geliyor bana bu

@Ferda nur, Daha saçması şu; Bayinin verdiği clio örneğindeki vites türü, ne joystic tanımına girer nede böyle kumandalı tanımına. Clio alabiliyorsanız dediğinde, örneğin megane, duster, ford, vw, hyundai gibi araçlarda ki vitesde aynı şekildedir. Bildiğimiz vites kolu bulunan çift kavrama otomatikler aslında bunlar. Psa grubu içerisinde bulunan opel, citroen, pejo gibi araçlarda ise vites kolu tamamen kalktı ki aslında onları kullanması sizin için daha kolay olur sanırım.

Yukarıdaki resmi görünce aklıma geldi. Gerçekten joystic olan vites türü bir dönem sadece bmw lerde kullanıldı, e onuda sanıyorum hiçbir zaman ötv indirimi ile satmamışlardır. Başka bir bayi ile görüşün, olmadı maliyeden bilgi isteyin.
bmw12-DW-Sonstiges-Tehran-jpg.jpg

@Ferda nur,
Yalnız engelli ehliyet kodlarında, Öyle joistik-i vitesli diye bir kod yok.. :)) O bayi'nin tööbe estağfirullah :))) .
ya arkadaş ne kadar garip insan var memlekette ya.. .)))

Üst Alt