Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp Pili değişiminde işlem ücreti alınması yönetmeliğe uygun mudur?

ttggccee

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

11.04.2017 tarihinde İstanbul Medipol Mega Hastanesinde mevcut pilimin bataryasının bitmesi sebebiyle jeneratör değişimi yapıldı. İşlem ücreti normalde 3.000 TL olduğunu söylediler. Doktorum beni uzun yıllardır tanıdığından kendi indirim hakkını kullandı ve 2.000 TL ye kadar indirim yapıldı. İlgili yönetmeliklerde bu tarz ameliyatların sgk tarafından karşılandığı belirtiliyor. Ancak hastane Muhasebesi özel hastanelerin %200'e kadar ücret talep etme hakkı mevcut bu pilin değil zaten yapılan işlemin ücreti diyerek ücret talep etmeyi kendilerince yasalaştırmış oluyorlar. Ancak nu konuda yaptığım bir çok araştırmaya göre kimisi verin kimisi vermeyin diyor. E bu özellere %200'e kadar ücret talep etme hakkını yine devletimiz veriyor. Ama aynı zamanda çıkardığı yönetmelikte ücret alınmaması gerekiyor. Geçenlerde burada konuştuğumuz bir arkadaşda aynı durumla karşılaşmış aynı hastane ve aynı doktorla. Uğraşmış ve verdiği ücreti almaya hak kazanmış. Şimdi ben ne yapmalıyım? Önemli bir ameliyat oldum ve verdiğim 2.000TL önemli değil ancak ben hem özel sağlık sigortası olan hemde sgk sı olan biri olarak neden ekstra ücret ödüyorum demekten kedimi alamıyorum. Bana fatura ettikleri 2.000TL 'yi aynı zamanda sgkdan da talep ediyorla mı? Yoksa SGK ya bu kişi bize işlem ücretini ödedi siz sadece pil ücretini mi karşılayın diyor? Gerçekten kafam fena karıştı. Kime neye nasıl ne için ücret ödüyoruz ve ameliyatım bana yansıtılan dışında sgkya başka ne türlü yansıtılıyor? Biri ben aydınlatabilir mii?

selam lütfen öncelikle size takılan pilin değerini ögrenin pil 2.000 lira olabilirmi eminim binlerce dolar pilin değeri :)

Canım ülkemin güzel insanlarının her zaman abartı huyu vardır. 5-6 yılda bir değişecek bir pilin ücreti neden binlerce dolar olsun? Ek olarak 2.000 TL işlem ücreti pil ücreti değil. Lütfen yardımcı olmak istiyorsanız okuduğunuzu doğru anlayın. Teşekkürler

ttggccee

ne kadar güzel söyedin okuduğunuzu anlayın:)lütfen kendi yazdıklarını birdaha hatta anlayıncaya kadar okuyun

Örnek icd piller 40.000 TL deniyor .Hastanelerin aldığı işlem ücreti deniyor bazen mr uyumlu cihaz farkı deniyor vs vs sonuç özel hastaneler o parayı alıyor

Özel hastanede yaptırdıysanız ek ücret istemeleri normaldir.

Kalp pilinin parasını devlet karşılıyor ama ayrıca işlem ücreti var. SGK sadece listesinde yazan rakamı öder. Hastane kendi fiyat tarifesindeki farkı isteyebilir.

Üst Alt