Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalp yetmezliği ile malulen emekli olunur mu?

Kazarus

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaslar anneme kalp yetmezligi teshisi konuldu. Ef %35. Kalp kapaginda kacar var 2 cm. Malulen emeklilik icin oran ne olur doktor %70 alirsiniz dedi.

Malulen emekli olamaz, engel oranı %70 ile agir duzeyde calisma gucu kaybi %60 alakasi yoktur. EF' nin daha düşük ve efor kapasitesinin oldukca düşük ve son 1 yil icinde kalp yetmezliginden kötüleşme sonucu yatış gerekir.

Malulen emekli olabilen var mı ?

Merhaba arkadaşlar kalp rahatsızlığından dolayı malulen olabilen bir arkadaş var mı acaba ?

Kalp Kapak sorunlarım nedeni ile malulen emekli olabilir miyim?

OturanBoğa
Bülent Bey Selam,

Yeni hastalıklar listesinde kapak hastalıkları kısmında

"Orta Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
En az bir yıldan beri maksimum medikal, girişimsel veya cerrahi olarak tedavi edilmiş, NYHA evre 3 ve EF %40 ‘ın altında olan orta düzeyde kapak hastalığı olan hastalar." ibaresi mevcuttur. Ben iki kez kalp ameliyatı geçirdim. İkinci ameliyatta pulmoner kapak değişti yerine protez kapak takıldı, ömür boyu rtim düzenleyici ve kan sulandırıcı içmek durumundayım. Ayrıca triküspit kapağımın durumu ise ORTA seviyede problemli. Ben bu durumda emekli olabiliyor muyum?

azizyasar
salih2956.
Kazarus

Malulen emekli olabilmek için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanılı bir teşhis ya da iki tane Orta tanılı teşhis alabilmek gerekir.

SGK Hastalık Listesi'ne göre kalp ile ilgili bölüm K. ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBINA NEDEN OLAN KALP HASTALIKLARI bölümüdür. Orayı inceleyebilirsiniz. Değerlerle ilgili çok teknik konular olduğu için ben daha fazla yorum yapamıyorum. Sizler de işin içinden çıkamazsanız doktorunuza danışabilirsiniz "bu kritelerlere uygun muyum" diye.

Kalp Yetmezliğim ve 5 stentım var. Malulen emeklı olabilir miyim?

S.a Arkadaslar Hayırlı Geceler Dilerim Herkese.

2 sene içerisinde 2 kere kalp krizi gecirdim ilkinde tek stent 2. de 4 stent toplam 5 stent takıldı hatta damarlarım %95 tıkalıydı. 3 ay öncede kalp yetmezliği teshisi konuldu. ve Ritim Bozukluğuda var doktorum bana kalbin %25 calısıyor dedi. EF değeri %25 mi oluyor.

Bu arada 12 yıllık sigorta surem ve 1800 gunluk prim ödemem askerlikten satın alınca tamamlanıyor malulen emeklı olabılırmıyım şimdiden tşk ederim bilgilendirme için

OturanBoğa Bilgi verirseniz cok sevınırım tşkler.

Son düzenleme:
Üst Alt