Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kardeşim adına ÖTV indirimli araç alırsak 2022 aylığı kesilir mi?

kimyacı26

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
forumlar arasında baya bakındım ama tam bir cevap bulamayınca yazmak zorunda kaldım.%90 özürlü bir kız kardeşim var.onun adına bir araç almak istiyoruz.kız kardeşim 2022 engelli maaşı alıyor.eğer onun adına ötv'siz araç alırsak engelli maaşı kesilir mi?

bu soruyu bimer e sordum ama hala bi yanıt gelmedi.11 kasımda sordum soruyu hala cevap gelmemesi normalmi.yoksa bi daha mı soru yazım bimere.

almak istediğimiz aracın ötv'siz değeri 25.000 TL acaba bu fiyat arabayı lüks sınıfına mı sokar.? motor hacmi ise 1.4 cc...

ayrıca bu soruyu belediyenin engelliler masasına sordum.ordan şöyle bi yanıt geldi."2022 maaşı kesilebilirde kesilmeyebilirde"zaten benim kafam bu soruyla meşgul.bana verilen cevap beni hiç bir şekilde aydınlatmadı.

sizler beni aydınlatırsanız sevinirim.

Alacagınız araçtan bir gelir elde etmdikçe 2022 aylıgı kesilmez.
Eğer alınan 2022 aylıgı hariç, kardeşinizin nafaka yükümlüsü olan anne babasından alabileceği yardım miktarı da dahil her türlü aylık geliri 98 TL'yi geçmiyorsa hiç sorun olmaz.
Burada belirleyici olan muhtaçlığının devam ediyor olmasıdır.
Kardeşiniz çalışmıyorsa ve hiçbir geliri yoksa bunda nafaka yukumlusu yakını olan anne babasının gelirine bakılır. nafaka yukumlusu yakınlarının tüm gelirleri hesaplanır ve giderler (mutfak, kira vs) düşürülür. Ekonomik şartlar da gozetilerek kalan vesair paradan hanedeki yaşayanlara düşen miktardan kardeşinize düşen gelire bakılır. Kısacası bu şekilde kardeşinizin eline düşen aylık gelir 98 TL'yi aşarsa ancak sorun olur. Bu da yeni bir muhtaçlık sorgulaması olur zaten. Sonuçta arabadan bir gelir elde etmiyordur. Ve muhtaçlıgı devam ediyorsa da asla bir sorun olmaz.
Arabadan bir gelir elde edilmiyorsa bildirime de gerek yoktur.

melek hanımın 'asla sorun olmaz'' sözüne katılmak pek mümkün değil,şöyle ki;size 2022 maaşı bağlanmış olsun,sonrasında araba alın (gelir getirmeyen) bununla kimse ilgilenmiyordu bu zamana kadar. ama şimdiki yönetmeliğe göre 5 yılda bir maaş alanlar gözden geçirilecek ve ben etrafımda üzerinde araç olduğu için yeşil kart başvurusu reddedilen çok kişi biliyorum,ve dahası yeşil kart alamayan 2022 maaşıda alamaz. yani bundan sonra olacak olan periyodik sorgulamalar esnasında problem çıkabilirde,çıkmayabilirde aynen belediye yetkililerinin söylediği gibi.

şifa
yukarıda şoyle demişim:"Ve muhtaçlıgı devam ediyorsa da asla bir sorun olmaz"
burada belirleyici olan muhtaçlık kriterleridir. Arabadan gelir elde etmedikçe arabadan dolayı aylık kesme işlemi uygulanmaz. Yukarıda yazımdaki butunluge bakarsan muhtaçlığı sorgulanır demişim. Daha açık yazayım muhtaçlığı kuşku uyandırır ve bunun sonucunda muhtaçlık sorgulaması yapılabilir ancak. nafaka yukumlusu yakınlarından alabileceği yardım miktarı dahil her türlü geliri tekrardan gözden geçirilir. Bu sorgulama belirler her şeyi. Muhtaçlığı devam ediyorsa aylıgı almaya devam eder ve arabası olması asla sorun olmaz.
Dediğin gibi muhtaçlık durumu yeniden gozden geçirilecek zaten. bahsedilen kişi muhtaç bulunmazsa aylıgı kesilir zaten. ama bunu belirleyen tek şey her türlü gelirleri toplamından eline geçen aylık miktarın sınırı geçip geçmediğidir. Üstüne arabanın olup olmaması değil.

peki bimer den şimdiye kadar yanıt alamamış olmam normal mi.çünkü 11 kasımda soruyu sordum.gerçi araya bayram tatili falan girdi ama yinede merak ediyorum.onların yanıtı "kesilebilir de kesilmeyebilirde "diye olmaz umarım.bi daha mı başvursam bimer e?

hayır, gerek yok. cevabını verdim size zaten. Farklı bir cevap gelmez size. Arabadan bir gelir elde ediyorsa ve bu gelir aylık 98 tl'yi geçiyorsa ancak aylığı kesilir. Kesilmese bile arabadan elde edilen aylık gelirin en geç 90 gun içinde kurumun bilgilendirilmesi gerekir. Onun haricinde aylık kesme işleminin gerekçesi "arabasının olması" olamaz. Yani arabası var diye aylık kesme işlemi uygulanmaz.
Yukarıda uzun uzun anlattıgım gibi ancak arabasının olması kuşku uyandırır ve "muhtaçlığı mı bitti" diyerekten muhtaçlığının sorgulanmasına ihtiyaç duyulur ancak. Beyan etmediği bir geliri mi var ya da gelir durumunda bir değişiklik mi oldu diyerekten muhtaçlığı araştırabilir ancak ve sınırın ustunde bir geliri tesbit edilirse aylıgı kesilir.
Yonetmelikte hangi hallerde aylık kesme işleminin uygulanacagı çok nettir. Bimer'den gelen cevap da yonetmeliğe uygun bir cevap olacaktır sonuçta.

kızım ıcın evde bakım parası alıyorum.bende kızım ıcın otv den yararlanarak 20 bın lıraya kadar arac almayı dusunuyorum.acaba evde bakIM PARASI kesılırmı?yardımlarınız ıcın tesekkurler...

Arabadan bir gelir elde etmiyorsanız evde bakım aylıgınız kesilmez nazsu. Halen hanede kişi başına duşen aylık geliriniz 363 TL'yi geçmiyor ve gelir durumunuzda bir değişiklik yoksa rahat olun. Bir araba ancak muhtaçlık konusunda kuşku uyandırır ama gelir durumunda bir değişiklik olmadıkça hiçbir sorun çıkartmaz. gelir hesabınızı şuradaki linke gore kontrol edin ve gelir hesabnızda bir sorun yoksa rahat olun:
http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html

NOT: buradaki gelir hesabı evde bakım aylığı içindir 2022 aylıklarıyla karıştırılmamalıdır.

teşekkür ederim melek hanım.bana bi konuda daha yol gösterdiniz.emeğinize sağlık...

2022 aylığı alıyorum araba almayı düşünüyorum acaba maaşım kesilirmi?

mrb arkadaşlar 3 yıldır 2022 aylığı alıyorum araba almak istiyorum ama araba benim üstüme olursa maaşım kesilirmi acaba

selam

tolg@;

dostum normalde haberleri olursa idare kurulu kararıyla maaşınız iptal olur... ama birisi ihbar etmediği sürece de haberleri kolay kolay olmaz. tabi sağlam bi denetim yapmıyorlarsa....neticede alacağınız araba en azından +12 bin dir.. 2022 aylığındaki kıstas ise bu yıl için aylık 95 tl civarındaydı aylık o kadar geliri olan birinin de sıfır araba alması imkansızdır.. ve siz o arabayı alıyorsanız kanuna göre muhtaçlık sınırının üstünde geliriniz var demektir. dikkat edin eğer haberleri olursa ve maaşınızı haketmediğiniz halde almaya devam ederseniz maaşı almaya hak etmediğiniz tarihten itibaren aldığınız maaşın toplamı artı %50 fazlasıyla size borç çıkartılır...

şimdi arabadan gelir etmiyorsa diyorsunuz ama arabayı alacak parayı nasıl buldu veya o kadar parası nasıl oldu? ve o arabanın masrafları da cabası nasıl karşılanacak muhtaçlık sınırının çok üzerinde bir geliri olacak ki o arabanın masrafı da karşılansın .. buna da dikkat etmelisiniz.. ancak 10 yaşın altında bir arabası varsa idare kurulları onu dikkate almıyor ancak sıfır araçlarda sorun çıkabilri ...çünkü bunun kararı il/ilçe idare kurullarına bırakılmıştır. takdir yetkileri var.

alacağım araba 8, 9 bin civarında 10 yaşın üstünde olur bu şartlarda yinede kesilirmi?

dostum işte burda sözkonusu karar yetkisi il/ilçe idare kurulundadır.biraz da onların insafına kalmıştır yanii normalde biz o yaşta bir araba için muhtaç değildir demiyoruz. muhtaçlığına kararı veriyoruz neticede günümüzde araba da zorunlu ihtiyaçlardan olmaya başladı ve eski araba almayı düşünüyorsunuz sıfır olsa çok yüksek bir fiyattır haliyle muhtaç birisinin o fiyatta bir arabayı alması da lüks sayılır ve muhtaçlığını kimse kabul etmez.. yani kısaca kardeşim sökonusu kararı ilçe veya il idare kurulu belirleyecektir. benim bulunduğum yerde olsaydın hiçbişey olmazdı alırdın... kaldığın yeri bilemiyce miçin birşey de diyemiycem..

peki babamın üstüne olsa yine bir sorun çıkarmı acaba ?

8-10 bin liralık araç kendi üstüne de olsa -gelir getirmediği sürece- 2022 maaşı için risk oluşturmaz.

kardeş, OTURAN BOĞA kardeşimin de dediği gibi burada en önemli kıstas arabadan gelir elde edip etmediğindir. 8-10 binliralık araç etki etmez kaldı ki birisi yardım babında vermiş de olabilir..

baban konusunda ise biliyorsun medeni kanunda veliler 18 yaşına kadar çocuğun yasal vasisidir... 18 yaşından sonra bakmakla mükellef değildir.. bu nedenle babanın üzerine olan bi aracın senin maaşına etki etmesi sözkonusu olmaz...

teyzm % 95 velcli ve teyzem adına özürlü arac almak ıstıyoruz ancak 2022 özürlü maaşı keslir dediler mal müdürlüğünden bu ne kadar dogru beni blglendirirseniz sevinirim. alacagımız araba ötv indirimli 14.500 tl

Üst Alt