Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kardeşimin 2022 aylığı kesildi ve ceza tahakkuk ettirildi!?

aragornn

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selamlar herkese..

Benim yüzde 70 engelli kardeşim var.. Dawn sendromlu kendisi.. Daha önce engelli maaşı için başvurduk ve kabul edildi.. Ancak bundan 3 ay önce bağlı bulunduğumuz mal müdürlüğü tarafından maaş kesildi ve yüzde 50 cezayla birlikte 2 maaş bizden geri alındı..
Neden olarak da,
babamın bağkurlu olması, benim sigortalı olarak çalışmam, evimizin kendimize ait olması kısaca gelirimizin yüksek olması gösterildi..

Şimdi biz 5 kardeşiz, küçük olan kardeşlerimin 3 ü de okula gidiyor.. Her ne kadar gelirimiz yüksek gibi görünse de inanın yetmiyor, üstüne de engelli kardeşimin giderleri...

Kanunlara göre devlet engelli bir bireye maaş vermek zorunda değil mi? nerde sosyal devlet ilkesi?
Bizim bu duruma itiraz hakkımız var mı? İtiraz hakkımız varsa nasıl yapacağız?
Engelli maaşı alamazsak bile ona bakan annemin bakım maaşı alabilme imkanı var mı?

Bu işlerden çok anlamıyoruz, yardımcı olursanız sevinirim...

cezayı ödemediyseniz sakın ödemeyin. dava açın kuruma

malesef cezayı ödedik, çünkü daha da artacaktı,
ancak ödediğimize ait evraklar var elimizde..
halen dava açabiliyormuyuz?

artık ödemişsiniz kardeşim kabullenmişsiniz durumu yapacak bişey yok artık

herhangi bir cezayı ödemek onu kabullenmek anlamına gelmezki.. Ödedikten sonra da itiraz edilebilir... Çünkü eğer dava kaybedilecek olunursa bu ceza kat kat artar.. Hukuken bilmem ama mantık olarak böyle olması gerekir..

Cezayı ödemiş olmak hakkınızı aramak konusunda size hiç bir engel değil.
Yalnız, burada önemli olan şey 2022 aylığı alabilmek için öngörülen şartların ortadan kalkıp kalmadığı. Eğer öngörülen şartları karşılamıyorsanız, aylığın kesilmesi ile ilgili olarak yapabileceğiniz hiç bir şey yok.
Evet, maalesef bu kadar dar sınırlarda aylık bağlanıyor.

peki bülent abi benimde aynı durum başımdaydı hatta beni mahkemeye vermişler ben de karşı daav açtım şu an ve şimdi benim herhangi bir sosyal güvencemde yok dava sonuçlanmadan 2022 maaşına tekrar başvurabilirmiyim

Yok, dava sonuçlanmadan 2022 başvurunuzun kabul edileceğini de, olumlu sonuçlanabileceğini de sanmıyorum...

Lütfen dava ile ilgili tüm bilgileri ve gelişmeleri buraya yazmaya devem eder misin?

Üst Alt