Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kaza geçirdim yürüyemiyorum. Özürlü maaşlarını almak için neler yapmalıyım?

yasemincan

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

platformunuzla dün akşam tanıştım ve çok güzel paylaşımlarımızın olacağını düşünerek şu an gündemimde olan ilk soruyu paylaşarak merhaba demek istedim.

1,5 yıl önce geçirdiğim araç içi trafik kazası sonucu yürüyemiyor olmam beni eve bağladı. internet başında geçirdiğim boş vakitlerimi artık bu sitedeki yazıları okuyarak geçireceğim için keyifliyim.

2 haziran 2010da geçirdim kazayı. sol dizimde ve sağ kolumda platinler var, yürüyemiyorum. düzelmesi için olduğum 2. ameliyatta beni daha kötü olmama sebep oldu. şu an volkırla zor yürüyorum.

ben yaşında oğlumla kalıyorum. ailem yaşlı insanlar ve kendi evleri olmasına rağmen oğlumla bana bakıyorlar. kaza geçirmeden önce sigortalı çalışmıyordum ve şuan eşimin verdiği 600 tl nafaka ile geçiniyorum. daha doğrusu yaşamaya çalışıyorum.
ben özürlü maaşı ve evde bakım parası ile ilgili usul konusunda yardımcı olabileceğinizi düşünerek paylaşıyorum. çünkü artık tıkanmış durumdayım. hastanelerde periyodik olarak geçirdiğim ameliyatlar, kontoller yüzünden yetkili birimlere gidip yol yordam soracak gücüm yok. sadece ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim..

yasemin...

Öncelikle sağlık raporunuz yoksa rapor almanız gerekiyor. http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/35996-tum-haklarin-degerlendirildigi-tek-bir-saglik-raporu-almak-icin-dilekce.html

2022 maaşı için gerekli kriterler;
%40 ve üzeri rapor
18 yaşından büyük ise kişinin kendi gelirine bakılır.
Hiçbir geliri yoksa nafaka yükümlüsü anne-babasının gelirinden giderler düşüldükten sonra
kişiye düşen yardım miktarının aylık 100 TL'yi geçmemesi gerekir..
çalışıyor olmaması ve aktif sigortalı olmaması, isteğe bağlı prim ödememesi gerekir.
Bu şartlara uyuyorsanız kaymakamlıktan malmüdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.
http://www.engelliler.biz/forum/2022-engelli-ayligi-ile-vakif-ayligi/49175-2022-kapsaminda-ozurlu-ayligi-basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html
Ayrıca muhtaçlık sorgulamasının nasıl yapıldığını http://www.engelliler.biz/forum/202...22-ayliklari-gelir-hesaplamasi-ornekleri.html linkinden inceleyebilirsiniz..

Evde Bakım aylığı alabilmeniz için gerekli kriterler;
%50 ve üzeri ' ağır özürlü ' ibareli raporunuzun olmalı,
bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olmanız, yani ihtiyaçlarınızı karşılarken başkasının yardımına muhtaçlık,
Hanede kişi başına düşen gelirin 400 TL'yi geçmemesi gerekir.
Şartlara uyuyorsanız il/ilçe sosyal hizmetlere şu evraklarla birlikte başvurabilirsiniz.
http://www.engelliler.biz/forum/evd...racaatinda-istenilecek-belgeler-ve-surec.html
http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html

* Ayrıca, "Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz.". Yani, 2022 maaşı için gelir hesabı yapılırken almış olduğunuz evde bakım aylığı bu hesaba dahil edilmez.
Ama Evde Bakım aylığında gelir hesabı yapılırken alınan 2022 maaşı bu hesaba dahil edilir. O yüzden öncelikle Evde Bakım aylığına başvurmanız sıkıntı olmaması açısından lehinizedir..

http://www.engelliler.biz/forum/dig...haklar-ve-haklariyla-ilgili-site-rehberi.html başlığınıda inceleyip diğer haklarınızada göz atabilir, aklınıza takılan sorulara ilgili bölümlerde açacağınız başlıklarla fikir edinebilirsiniz..

kelebek çok güzel açıklamış ama bence siz şu 100 tl mevzusuna fazla takılmayın. eğer babanızın ve annenizin geliri öyle çok yüksek bir miktar değilse maaşınız bağlanır. iyi dileklerimiz seninle bol şans :)

öncelikle geçmiş olsun
geçirmiş olduğunuz araç içi trafik kazasında sürücümüydünüz, yolcumuydunuz. bu kaza ile ilgili olarak tazminat bağlamında herhangi bir girişiminiz oldumu.kaza tutanagı nasıldı.kusur oranı nasıldı .tazminat alma hakkınız olabilir.

merhabalar özürlü maaşı ıcın valılık veya kaymakamlıga basvurulması sonucunda gereklı belgelerı oradan temın edebılırsınız

öncelikle vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. bu sabah kelebek'in yazdıklarını not alıp hemen organize oldum. ilk önce mal müdürlüğüne gidip hastane için sevk istedim. memur bayanla engelli maaşı konusunu konuşurken boşanma davamın bitmediğini, temyiz aşamasında olduğunu söyledim. ve kötü haber... halen oğlumun babasının nüfusuna kayıtlı olduğum için "sadece 600 tl nafaka almamıza rağmen" ihtiyaç sahibi, mağdur sayılmıyormuşum. 3 yıldır oğlumla benim ikametgahımız var. yani ikimiz yaşıyoruz. nasıl oluyorda hukukun yavaşlığı yüzünden uzamış bir dava sebebiyle halen evli sayılabiliyorum. nereden, hangi evrakı alarak maduriyetimi ispatlayabilirim bir fikri olan varsa yardım istiyorum... bir şekilde sevki aldım, yarın sabah randevu alıp hastaneye gideceğim. sizce nasıl bir yol adresin olmalı?

Resmi olarak boşanmadan bekar kabul edilmeniz malesef mümkün değil. Ayrıca boşanma davasında nafaka da tayin edilecek sizin için. 100 TL'yi aşan nafaka tutarı baglanması durumunda size 2022 aylıgı baglanamaz.
Boşanma işleminiz temyiz aşamasındaymış. Dava kesin sonuçlanana kadar size tedbir nafakası baglanmıştır. Sanırım aldıgınızı söylediğiniz nafaka bu. Böyle durumda zaten geliriniz 100 TL'yi aşıyor ve bu durumda üzülerek soyluyorum 2022 aylıgı baglanmaz size. ve yine üzülerek söyluyorum resmi olarak boşanmadan evli kabul eidlirsiniz.
Dava sonuçlanınca çocugunuza ayrı ve size de yoksulluk nafakası baglanacaktır. Bu nafaka tutarı 100 TL'yi aştıgında 2022 aylıgı almanız imkansız yururlukte olan mevzuata göre.
Kısacası şu an 600 tl tedbir nafakası alıyorsanız 2022 aylıgından yararlanmanız mumkun değil. Yürürlükte olan mevzuata göre.

Şu aşamada raporunuzu alır almaz evde bakım aylıgı için il/ilçe sosyal hizmetlere hemen başvurun. Hiç olmazsa evde bakım aylıgı imdadınıza yetişsin...

sevgili kalem aynen söylediğiniz gibi yapacağım. yarın sabah hastaneden randevu alıp raporu çıkartacağım. açıkçası şuan şoktayım, henüz içinde bulunduğum durumu kabullenme aşamasındayken birilerinin gaz vermesiyle harekete geçtim. artık hastanelerden, doktorlardan ve kurumlardan nefret etmiş biri olarak beni travmatik bir sürecin beklediğini söyleyebilirim. ben mutluydum artık 1,5 yıldır bütünleştiğim koltuğumda. şimdi o doktorlar, filmler, görüşmeler çok yıpratacak. bunun daha insancıl bir yolu olsa keşke... umarım güzel gelişmeleride paylaşacağız.

yasemincan;

Bu duruma üzülerek bir ikilaf etmek zorunda hissediyorum kendimi!

Başına bir şey gelmeyen bu mevcut kokuşmuş sistemin rezilliğini malesefki malesef anlıyamıyor!

Osmanlı zamanında yani teknolojinin olmadığı bir zamanda develerle atlarla olan ulaşım zamanında bile insanlar.
Bir resmi evrakı 3 gün yol alıpda arşivden aynı gün içinde temin edip kadı ile işini hallediyorken!
Bu ısrar bu kaos ortamına stockholm sendromuna bi anlam vermek namümkün!

Kişiler hak ettikleri şekilde yönetilirlermiş.
Müstehakmıyız. Müstehakız!

Alın size çağdaş hukuk:)

Uçağın olmadığı, bilgisayarın akla bile gelmiyeceği devirle bile armızda dağlar var.!

Alın size özgürlükkk!

O demokrasi hukuksuzluk çözümsüzlük sandığına gidenlerin Allah cezasını versin!

ya bu bakım aylığı ne kadar veriliyorki geliri 100tlden yüksek olana bağlanmıyor...insanlar 100tl ile geçiniyor kalanıyla lüks harcamamı yapıyorda bakım aylığı bağlanamıyor? 100tl dediğiniz ne zaten adı var kendi yok..

salı gününe randevu aldım. 5 resim dilekçe ile gel dediler. şimdi şunu çözemedim arkadaşlar, sanırım bu evde bakım hizmeti için alacağım raporu boşanma kesinleşince özürlü maaşına başvururkende kullanabileceğim. memura sordum soyadı değişikliği yaparız sorun olmaz dedi. ve hatta 3-5 nüshasını başhekime onaylatırsam bu rapora ihtiyacım olması muhtemel işlerde de kullanabileceğim. doğru mu anlamışım ? peki öyleyse bu dilekçenin çok amaçlı olanı nasıldır? kkelebekk'in verdiği dilekçe örneğini okudum, kafam karıştı hangi bölümleri yazacağım?

Üst Alt