Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kaza sonucu oluşan işgücü kaybını belirleyen rapor nasıl alınır?

captainzafer

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
herkese selamlar, benim sormak istediğim şu

herhangibir sosyal güvencem yokken sağ kolumdan iş kazası sonucu tendonlarım koptu ve çalıştığım şirket beni özel hastanede ameliyat ettirdi. sonrasında fizik tedavi derken iştende çıktım ve sonra tanıdıklarım vasıtasıyla mahkemeye verdim şirketi.
sonra şirket tekrar bana döndü ve iş gücü kaybını gösteren rapor al dediler aramızda halledelim.

bu raporu nerden alabilirim?ve kolumda kalan parmaklarımın hareket, güç kaybı ve engellerimi tam olarak gösterecek raporun adı işgücü kaybı raporumudur?
devlet hastanesinden alabileceğimi söylediler ama devlet hastaneside bana uzuv kopması olmadığı için ameliyat tarihinden 18 ay geçmesi lazım sonra verebiliriz dediler.

ben sakatlık maaşı ve malüllük maaşı için kullanmayacağım. zaten sgk yoktu bende. ayrıca bir devlet hastanesi bana birsürü test saydı, ama diğer devlet hastanesi sadece emg testiyle verileceğini söylediler. doğrusu nedir?
emg ile bildiğim kadarıyla kaslar ölçülüyor? hareket kaybını nasıl ölçecekler merak ediyorum.. ..doktorlarda bilmiyor ben zaten hiç bilmiyorum:(

Zafer bey, anlaşma yoluna gitmeyin derim. Zira eğer iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybı oranı % 10 ve üzerindeyse, hem yaşam boyu süreklii iş göremezlik geliri alırsınız (tıpkı emeklilik gibidir, vafatınız sonrasında geride kalan hak sahiplerine aktarılır) hem de yaşam boyu siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık güvencesine kavuşmuş olur...

İş kazası olduğunda sigortanızın yapılmamış olmasını da dert etmeyin. SGK müfettileri bunu tespit edebilir... Bunun için sigortta müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Sizi iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybı oranının bulunması için hastaneye sevk ederler...

Eğer anlaşma yolunu tercih ediyorsanızı, o zaman raporla uğraşmayın derim. Şirket "rapor getir" dese de, "herşey ortada" deyip olabildiğince yüksek bir tazminat almaya çalışın...

Not: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

oturanboğa arkadaşım öncellikle sana tşk etmek istiyorum ilgin için.mail de yollamışsın adresime.bugün heyete girdim ve heyet başkanı,sağlık kurulu raporu ön sayfasına %40 yazdı ve bana iş gücü kaybını gösteren raporunu 13-15 gün sonra gelip alırsın dedi.ama aklıma takılan konuyu hocaya sordum bu yazdığınız %40 oran nihai oranmı olacak yoksa bu tüm vucut üzerinden sağ koluma uygulanarak sonuçta başka bir oranamı dönüşecek dedim ,evladım cvp veremem 15 gün sonra görürsün dedi.bileniniz varmı acaba o oran sonuç oranımı yoksa değerlendirilip başka bir oranamı dönüşeceğini?

iş gücü kaybınızla özürlü oranı farklı benim özürlü oranım %88 ama iş gücü kaybım %100

Son hesaplamayı sgk sağlık kurulu yapacak. İş kazalarında oluşan işgücü kaybı oranının hesabına başka parametreler de dahil ediliyor...

sayın captainzafer öncelikle geçmiş olsun diyorum. iş kazalarından dolayı normalde devlet hastaneleri ya da uygulama ve araştırma hastaneleri iş gücü kaybına yönelik rapor verirler.iş gücü kaybının diğer adı maluliyettir. geçirmiş olduğunuz iş kazasından dolayı tendonların kopması ve kolunuzda meydana gelen sakatlık doktorlar tarafından kontrol edilir ve bu sakatlık tüm vücutta meydana getireceği iş kaybı hesaplanır ki buna maluliyet oranı denir. doktorun söylediği %40 kolunuzun sakatlık oranı olabilir ama bu demek değildir ki maluliyetiniz %40 çıkacak. bence raporu bekleyin ve raporun en alt kısmında maluliyet oranı yazacaktır. bu orana göre işvereninizden tazminat alabilirsiniz. son olarak maluliyet oranı çıktığında mutlaka bir avukata gösterin saygılar.. av. ahmet erkan

bülent bey ben % 44 özürlü raporum var işgücü kaybı raporunu nasıl alırım nereye başvurmam gerekiyor nasıl oluyor bilgi verirseniz çok sevinirim

Kadir, iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybından bahsediyorsanız, bunun için sigorta müdürlüğüne iş kazası başvurusu yaptığınızda hastaneye sevk istemeniz gerek...

yurtdışı iş kazası

slm ben 1 sene once rusya sochide skeleden dustum omuzum ve dirseğim kırıldı bana vadettikleri şeyleri yapmadılar bende 6 ay bekledim sonra mahkemeye verdim şimdi mahkeme rapor istiyo sakatlık raporu olması lazım omuzumda platin var dirsekte tel vardı çıkardılar yuzde kaç rapor almam lazım rapor neye gore veriliyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlerr

ali cevik, yukarıdaki mesajımda bir başlık aktardım, orada yazıyor işgücü kaybı ornının hangi cetvele göre yapıldığı. Ama kabaca şöyle düşünebilirsiniz: oluşan hasarın hareketinizde bıraktığı aksaklık önemli. Ve tabii o aksaklığın mesleğinizi yapmanıza ne derece mani olduğu. Bu rakam % 10 ve üzeri olduüğunda iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

Tazminat açısından ise durum farklıdır. Engelli Sağlık Kurulu Raporu Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Listesi'den birinden alacağınız işgücü kaybı oranını gösteren sağlık kurulu raporu işinizi görecektir. Yalnız, genellikle mahkeme kendisi adli tıp kurumu'Na ya da hastaneye sevk eder. Size neden kendiniz gidip alın demişler anlamadım.
Tazminatın belirlenmesinde işgücü kaybı oranı, çalışırken alınan maaş, yaşınız, mesleğiniz, kazada işverenin kabahati vs. önemlidir.

Şahin oturan boğa ...benim bildiğim kadarki ile mahkemeden benimde hastaneden % raporu istediler ve is kazasından dolayibtedavi gördüğüm hastaneden rapor aldim ve bu rapor is veren için acacagin tazminat davasi ceza vesayireler için yardimci oluyor ..bildiğim kadarki ile

Slm

Ben iki ay önce iş kazası geçirdim şuan tedavi süreci devam ediyor sorun ayağımda ve doktor daha altı ay sonra filan bir iki ameliyat daha yapacaz diyo sonuçta ayakta bi kalıcılık olacakmiş aksayarak yürüyecekmişim şikayetçi olayım mi sürekli iş göremez raporu ve engelli raporu konusunda ne yapacam şikayetçi olmasam bu aylıkları bağlatma şansım ölür mü sgk ya iş kazası olarak bildirildi

Sgk ya başvurmanız gerekir iş kazası servisine başvurmadan olmaz maluliyetin tesbitini istiyeceksiniz onlarda sizi bir hastaneye sevk edecekler o olmadan olmaz

SGK YA BAŞVURMANIZ GEREKİR İŞ KAZASI SERVİSİNE BAŞVURMADAN OLMAZ MALULİYETİN TESBİTİNİ İSTİYECEKSİNİZ ONLARDA SİZİ BİR HASTANEYE SEVK EDECEKLER O OLMADAN OLMAZ SEVK EDİLEN HASTANE RAPORU SGK YA GÖNDERİYOR ORASIDA YÜKSEK SAĞLIK KURULUNA GÖNDERİYOR GELEN SONUÇLA % 10 VE ÜSTÜ OLURSA İŞ KAZASI AYLIĞINI HAK EDİYORSUNUZ

Tşk hilal kardeşim anladığım kadarı ile kaza dan sonra şikayetçi olmakla aylığın ilgisi yok aylık için kayıtlarda iş kazası olarak geçmesi ve rapor almak gerekir peki iki ay hastanede yattım şimdi evdeyim hala ayağı kullanamıyorum raporluyum altı ay sonra daha ameliyatlar olacak dedi doktor şuan takip ediyo sırtımdan parça alıp oraya aktardılar peki bu süreç bitene kadar iş göremez raporu alamam dimi

benimde calısırken iş yerinde sigorta yapmamısla.calıştıgıım iş yerınde 3ay sonra iş kazası oldu hastaneye yatınca giriş yapıldı.şimdi sgk müfettişlerinde dosya işgörmezlik maaşı icin baş vurdumsgkya sgrtasız oldugum için iş gormezlik maaşı baglanmaz dedıler sgk kısa vadeli sigorta memuru.dosyayıda ankara teftiş rehberlik grup görevlilerine gonderdik dediler....

Orhan kan

iş yeri iş kazasını bildir ise ve hala iş yerinin elemanı iseniz iş göremezlik yani rapor parasını alırsınız zaten iş kazasındaki aylık için başvurduğunuzda hst sizi yönlendirecek

Sinan37

SİZİN İLK ÖNCE O İŞYERİNDE KAZA GEÇİRDİĞİNİZİ İSPATLAMANIZ LAZIM SİZİ KİMLER HST GÖTÜRDÜ SONRA İŞ YERİNDE ÇALIŞTIĞINIZI İSPATLAMANIZ GEREKİYOR SGK BAKARSAK HİÇ BİR ŞEY YAPMIYOR HER ŞEY YAZILI KAĞITTA KALIYOR BEN DE TAM B,İR AVUKAT BULDUM İSTERSEN SİZEDE VEREBİLİRİM.

avukatım var dava suruyor.caliştigim iş yerinide sgk memurları bilıyor aynı durumda arkadaŞİM VAR onunda sigortası olmadıgı icın iş gormezlik maaşı baglanmamış.benim dosyam ankara müfettişlere gondermişler

sgk başvurmadan hiç birşey olmaz sgk çok önemli kazayı kabul etmeden tutunda oranlara kadar iş kazalarında birinçi şart sgk bilgilendirmek bunu atlamayın iş verene kanmayın benim gibi ortada kalırsınız

ne yaptınız siz başvuru yapamıyorsanız bir yakınınız yapsın tedaviniz bittimi sizi hastaneye sevk ederler iş verene inanmayın doktorunuz ne diyorsa onu yapın kendimden biliyorum

[FONT=sans-serif]Tşk hilal kardeşim anladığım kadarı ile kaza dan sonra şikayetçi olmakla aylığın ilgisi yok aylık için kayıtlarda iş kazası olarak geçmesi ve rapor almak gerekir peki iki ay hastanede yattım şimdi evdeyim hala ayağı kullanamıyorum raporluyum altı ay sonra daha ameliyatlar olacak dedi doktor şuan takip ediyo sırtımdan parça alıp oraya aktardılar peki bu süreç bitene kadar iş göremez raporu alamam dimi istirahat parası alaçaksınız yani rapor parası süreç biterse şürekli iş göremezlik muracatını yapaçaksınız[/FONT]

Müfettiş e ifade verdim 11/11/2015.9/1/2015 SGK dilekçe verdim. Ne kadar daha sürer bu süreç 7/4/2006 iş kazasını müfettiş kabul etti ve isyeride.. Müfettiş sonucunu nasıl ogrenebiliriz....

sürekli iş göremezlik yüzdesi raporu

merhaba bende birşeyler öğrenmek istiyorum bilenler varsa sol el işaret parmağim koptu yerine diktiler kan dolaşımı çok az birde ilk boğum işlevini kaybetmiş odun gibi sürekli iş göremezlik ödeneği için sgk sevk verdi yüzde belirlensin durum belirtir rapor verilsin diye hastaneye önceden gün aldım gittiğimde sadece ortapedi bölümüne randevu oluşturdular 4 ay sonrasına çıktı bu normal mi birde sağlık kurulu raporu yüzde için sağlık kurulu sadece engelli raporu bölümünden mi randevu alacağız yoksa sağlık kurulu poliklinikten mi bilen varsa çok sevinicem teşekkürler

müfettişe bende ifade verdim 3 ay oldu dönen yok iş kazası ispatlandı işveren tarafından

aynı olay benim de basıma geldi. sağ el işaret parmagım orta parmak yüzük parmagı 1 boğumdan koptu işaret parmağım gikildi ama kuş gagası gibi yamuk dikildi digerleri tutmadı benide araştırma hastahanesine gönderdiler

1 ay sonraya gün verdiler ortopedi ve fizik tedavi ye gönderdiler sonra rapor size degil sgk gelecek oda istanbulSGKmüdürlüğüne gönderecek ordan sana % verilecek yani SGK karar verilecek %10 gecerse maaş bağlanacak.

zafer bey çok güzel ve açıklayıcı konuşuyorsunuz fakat şöyle bir durum yaşadım sgk sız deneme adı altında çalıştırılırken çalışmamın 14. gününde iş kazası geçirdim sol el işaret parmağım koptu yerine dikildi işveren hep baskı yaptı kandırdı bizde bir şey bilmediğimiz için sonuçta ilk defa böyle bir şey başımıza geliyor uzuv kaybı yaşayan insanların varlığından bile haberimiz yok bu olaydan sonra neredeyse avukat çıkacağız bir kaç konu hariç diyeceğim o ki benim işverenim iş kazası olduğunu avukata verip dava açtıktan sonra mahkeme yolu ile kabul edip avukatları ile cvp yolladı

sgk müfettişleri beni çağırdığında ifade vermek için gitmiştim müfettiş girdimi sgk dan diye müfettiş yardımcısına sordum hayır müfettiş girmedi dedi neden diye sorduğumda inkar edeceklerdi zaten dedi oysa ki yasalarda müfettiş girmesi yasa gereği zorunludur bu yaptıkları bir suç aslında ben 19.07.2017 tarihinde iş başı yaptım 14. günüde işveren sorumsuzluğundan dolayı iş kazası geçirdim işveren 19 u olan iş başını 25 olarak kabul etmiş buna bile şükret dedi müfettiş yardımcısı işveren yargıyı kandırmış yalan beyanda ifade vermiş hakkımızı korumak adına koltuklarda görevli olarak oturan arkadaşlar buna şükret diyor düşünün iş güvenliği koymamış kaçak köçek bir depo kurmuş çalışan adamlar eğitim ve iş güvenliği almamış forklift kullananın ehliyeti bile yokmuş düşünün bir aç gözlü işveren geldi parmağımın kopmasına sebep oldu sonrasında yaşananalar zaten facia anlatmaya bile değmez ters düştükten sonra işveren iyi niyetli olmadı neden istediklerini kabul etmedim diye artık müfettişler yasalara aykırı mı davrandı yoksa hiç gitmediler mi söyledikleri gibi allah biliyor diyeceğim o ki 9 aydır beş kuruş para alamadım şimdide işveren prim günü mü ek olarak 1 gün giriş yapmış hep zaman kazanmak için işçi sürünsün

zaten işveren ağzı ile söyledi mahkemen görülene kadar sürünürsün mahkemen sonuçlanır temyize gönderir dururum 10 yılda 5 kuruş alamazsın dedi bunu yapan 24 distribütörlüğü olan plaza sahibi bir iş veren artık gerisini siz düşünün tavsiyem iş kazası hemen bildirilmeli ve kesinlikle bir iş hukuku avukatı tutulmalı süreç sıkıntılı düşünün adam trilyonluk sgk cezaları asgari ücret üstünden hesaplanıyor sizce işvereni etkiler mi hayır hakkınızı sonuna kadar arayın bir cahil sakat toplum oluşmasın da etkili olmasın keşke sgk sız işçi çalıştırmak deneme adı kullanmak hapis cezası ile yasa da yer bulsa o zaman trilyon onun kirlenen siciline ve dört duvar arasına teselli olabilir mi acaba tabi para cezasına çevirmek diye bir şey olmayacak bunun yanı sıra devlete maddi cezalar da ödesin ama asgari değil malının yarısı kadar kesinlikle yasalara uymak zorunda kalır sakat toplum oluşumu da günden güne artmaz ............

arkadaşlar bu süreç sıkıntılı hele sgk sız ise birde iş kazası sendromu varsa kesinlikle kimseye güvenmeyin başımdan geçeni size bizzat izah etmeye çalıştım eksik var fazlası yok sürekli yargıya başvurun e devlet üzerinden bimer cimer yazışmalarını kullanıp derdinizi devlet yetkilileri ile paylaşın derim fikrim mantığımla bu şekilde uyuşuyor sonuç farklı olur mağduriyet az da olsa giderilir ..

geçmiş olşun gardaş zor herşey ben başvurdum adli tıpa kadar gitti şürekli bakıma muhtactır raporu verdi adli tıp %33 ssk meşlek haştalıgı diye bişe yok diye başka haştaneye yolladı açıklayıcı yazılşın diye 5 ay önce heyete girdim di şordugumda pcden bakıp rapordan şorumlu kişi malülen emeklilik için başvurmuşşun dedi biz şşk ya yolladık ordanda ankaraya gider dedi şşk bilgi vermedi bugun 15. duruşmam olacak bakalım gelcekmi gelirşe ne olacak düşecekmi aynı mı gelecek ben bobin oparatörüyüm 700- 800 kg agırlıktaki kagıt rulelerini bilek gücüyle indir bindir yaparken burkuldu şonra el bilek te kemik kırılmaşına neden olmuş

ilk doktora gittigimde iş yerinde agır iş yaptıgımdan dolayı ödem oluştugunu şöyledi doktor 4 kez ameliyat oldum el bilek şabitlendi bilekten baş parmak %20 kışıtlı agrılı diger parmaklarda agrılı ve kışıtlı yazdı doktor bilek hareketi 0 elde gözle görülür kısalık var güç kaybı var ben şahitlerle orda oldugunu kanıtladım mahkemede iş yeri o gün beni izinli göştermiş yanımdaki arkadaşlarıda ayrı günde göştermiş ama şag olunlar arkadaşlar herşeyi anlattı hatta benim şahidin biri konuşurken iş yerinin avukatı erdal o gece şen yoktun naşıl gercek gibi anlatıyon dedi zaten gercek ordaydı ama giriş çıkışta ayırmışlar bizi

anlıycanız mahkeme işi çok uzun şabır işi 5 şene oldu git gel yinede allahtan çalışıyom bir yerde iş yeri idare ediyor eşki iş yeri 4. emeliyatıma 15 gün kala çıkarmıştı şimdiki işyerinde el bilek şabittir diye raporla çalışıyom şag olşunlar idare ediyorlar ama çıkşam iş bulamam çünkü iş kur daha önce 7 işyerine gönderdi kimşe almadıydı bilmem ne olur bugun bakalım allahım herkein gönlüne göre verşin

Bende işvereni mahkeme ye verdim halen aynı işyerinde çalışmaktayım fakat benim bölümümü değiştirdiler. Şimdilik 4 mahkeme geçti bu sırada mahkeme beni adlıtipa gönderdi şimdi o sonucları bekliyorum.

OturanBoğa 2013 te gözüme calisirkn metal capak girdi gözde delici yaralanma oldu mahkemeye verdim yuzde 45 is gucu kaybim var 10 yillik calisanm herkeze zam bana yok

Mahkeme sürüyor asgari ucrete devam 10 yildr yanliz sol gözmde kontak lens gozluk var gözden vermiyolar oran piskiyatri verdi orani ne yapabilirim 1 yili askin tedavi olyrm pis.kismen duzelen demisler OturanBoğa yardimci olursaniz sevinirimm🙏

adulger sonuclar cikio fakat 1 sene daha ve onlarca durusma oluyor adli tiptan aldigimiz oran is gucu kaybi bnmde yuksek fakat bi ise yariyormu bilmiyorum kimse bisey demiyor avukatim bile

Sanki devlet sırri yuzde 10 is gücu kayiba maluliyet ucreti baglniyormus diolr zaten halen ayni yerde clsiom mhkmeligz hep 0 zam hic bi yerden yuzumuz gulmuo yanii mağdur hep is kazasi gecirenler maddi manevi cekilni biz bide allh bilir

Üst Alt