Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kıdem tazminatımı vermediler, sürekli iş göremezlik gelirime el koydular!?

ceyhani

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben sürekli iş görememezlik maaşı alıp hem de çalışıyordum
işciydim
iş yeri sendikayla arasındaki sözleşmeden dolayı benim sürekli iş görememezlik maaşıma el koydu

e ama yuh hani devlet bu maaşa el koysa anlayacağım da iş yerinin bu yaptırımı ne alaka cidden muamma hukuki haklarınızla ilgili bilgim yok gidin avukat vekaletname verin desem saçmalamış olacağım sanırım (malum nedenlerden) lakin bu yine de sizin bir hukuçu ile görüşmenizi engellemez
özür dilerim yardımcı olamadım

Bu yazdıklarınıza göre haksızlığa uğradığınız anlaşılıyor. Yalnız başlıktaki kıdem tazminatı konusunda da daha ayrıntılı yazarzanız. Lütfen biraz daha detay...

O ne dmek yahu? Sürekli iş göremezlik geliri sgk tarafından hesabınıza yatırılır, işyeri nasıl ve ne hakla el koyabilir?

iş kazası sonucu bağlanan sürekli iş görememezlik maaşıma el koydular

selam arkadaşlar iş kazası sonucu 18 ay raporlu kaldıktan sonra dr. raporuyla oturarak iş yapabilirsin diyerek bana iş başı verdi ve ben işe başladım
kazadan önce telefon hatları arızası yapıyordum kazadan sonra masa başına verdiler ve böyle tam 3 yıl çalıştım
3 yıl sonra iş veren bana ssk dan sürekli iş görememezlik maaşı aldığımı ve bu aldığım parayı iş sendika ile arasındaki yapılan toplu iş sözleşmesindeki (iş kazası yapan bir kişi kazadan sonra aynı işi yaparsa sürekli iş görememezlik maaşını alır fakat aynı işi yapmaz da başka işte çalışırsa aldığı iş görememezlik parasını iş yerine iade eder) metnine dayanaraktan çalıştığım süre içinde aldığım iş görememezlik parasını bana zimmet çıkardılar ve mahkemelik olduk
davayı yerel mahkemede kazanmama rağmen yargıtay aleyhime red etti ve ben faiziyle birlikte tam 48 milyar para ödedim.

dava biteli mayısta bir yıl olacak
sizlere sorum bu aşamadan sonra benim için hukuk yolu kapandı mı ne, yapabilirim

şimdiden tşkrlr

Avukatınız sendika avukatı mıydı? Hakkınızı tam olarak savunduğundan emin misiniz? Yargıtay'ın kararına itiraz ettiniz mi o zaman?
Bu saatten sonra yapılabilecek bir şey yok gibi geliyor bana...

Yavaşşşş. Bu ne böyle ya:eek::eek::eek:. Efendim birincisi geçici işgöremezlik ödeneği (doktordan alınan rapor sonucu istirahatli kalınan sürede eski SSK yeni SGK tarafından ödenen ücret) ile sürekli işgöremezlik geliri (kazazede işçinin meslekten kazanma gücü kaybı oranı ile alakalı en az %10 olması halinde yine SGK ca işçiye ödenen aylık gelir=maaş) kavramları sorunuzda karışmış gibi görünüyor. Faiziyle birlikte ödediniğiniz geçici işgöremezlik ödeneği mi? yoksa sürekli işgöremezlik geliri mi?

Mesajınızı söylediğiniz gibi "yavaşşş" okudum ama birşey anlamadım. İlk mesaja bakarsanız sürekli iş göremezlik maaşı aldığından bahsediyor.
Burada benim kişisel Makri yorumum, sendikanın alınan ücret, maaş, ikramiye her ne ad altında olursa olsun çalışanın maaşına el koyamayacağı yönündedir. Ne yani işçi/çalışan iş kazasına uğramayı bile bile mi istemiştir.
Çok ilginç,sendikanın işçiler adına adına yapmış olduğu sözleşme nasıl bir sözleşmedir ki kaza geçiren bir işçin hak kaybına uğruyor? Sarı mı?

arkadaşım nerde çalışıyorsun bir avukatla görüş karara itiraz et artı iş ğüçü kaybın yüzde kaç onun üzerine tazminat davası aç kazanırsın toplu iş sözleşmesinin aynı maddesinin iptalini iste

sürekli iş görememezlik maaşıma iş yeri el koydu

selm arkadaşlar

2000 yılında geçirdiğim iş kazası sonucu omurilik zedelenmesi sonucu sakat kaldım. kazadan 18 ay sonra dr. oturarak çalışabilir raporu verdi ve ben işe başladım.
kazadan önceki işim telekomda abonelerin telefon arızalarını gideriyordum zaten direkten düştüm. kazadan sonra işe başladığımda ise beni masa başı bir iş verildi. ve ben bu halde 36 ay çalıştım bu arada ssk dan sürekli iş görememezlik maaşını da alıyordum.
36 ay sonra iş yeri müfettiş göndermiş bana 36 aydır aldığım sürekli iş görememezlik maaşını sendikayla iş yeri arasındaki sözleşmeden doğan bir maddeye istinaden o parayı iş yerine ödemem gerektiğini söyledi.
sendikayla işyeri arasındaki saözleşme maddeside aynen şöyle:
"iş yerinde kaza geçiren bir işci ssk dan sürekli iş görememezlik maaşı bağlınırsa kaza geçiren kişi tekrar işe döndüğünde eski işini yaparsa sorun yok ama eski işinde değil başka bir işte çalıştırılırsa aldığı iş görememezlik parasını iş yerine verir sadece iş yerinden çalıştığı maaşını alır"

bu maddeye istinaden benim kıdem tazminatımı vermedikleri gibi 16 milyar da ben borçlu çıktım.
mahkemeye verdim davayı kaybettim bu aşamadan snra ne yapabilirim şimdiden tşkrlr

Bu konuda başka bir avukata danışmaktan başka bir yolunuz yok. Aleyhte bir mahkeme kararı varsa, hakkınızı geri almanız pek mümkün değil...

Selamlar. Önce geçmiş olsun Arkadaşım.
1-iş kazasından önceki ile şimdi aldığın para ne kadar aynımı?
2-iş kazasından dolayı sürekli bir extra masrafın oluyormu?
Para daha azsa ve extra masrafın oluyorsa ;
Senin Sendika Metni;
"iş yerinde kaza geçiren bir işci SSK'dan sürekli iş görememezlik maaşı bağlınırsa kaza geçiren kişi tekrar işe döndüğünde eski işini yaparsa sorun yok ama eski işinde değil başka bir işte çalıştırılırsa aldığı iş görememezlik parasını iş yerine verir sadece iş yerinden çalıştığı maaşını alır"
Benim kanımca çok muallak(Saçma) bir insan aynı işi yaptıktan sonra daha devlet ona ne verecek anca çerez parası. Sendika artık işçi için çalışmıyor ki.
En ufak bir şeyde işçi devletle karsı karsıya kalıyor. Artık Sendika, İşveren kolkola çalışıyor. (Sendika kendisini düşünüyor,işçiyi değil.)
Bence maddi imkanın varsa bu kararın iptali için Dava aç hiç beklemeden.
2. Konu:
Aldığın para aynı, extra masrafın olmuyorsa işverenden seni emekliliğe kadar çalıştıracağı garantisini iste bence yarın,bugün seni işten bile çıkarır böylesi.(Madem isgöremezlik parasını alıyor buna mecbur.)
Bu benim Şahsi görüşüm, ALLAH Yardımcın olsun.

Bence Ecel haklı. Ceyhani’nin aldığı sürekli iş göremezlik geliri değil geçici iş göremezlik ödeneğidir. Bir çok şirket raporlu olduğu sürede işçiye maaş ödemezken arkadaşımızın çalıştığı şirket geçici iş göremezliğe uğrayan işçinin mağdur olmaması için raporlu olduğu sürede de maaşını çalışıyormuş gibi ödemeye devam ediyor. Ancak toplu sözleşmeye de madde konulmuş diyor ki; geçici iş göremezliğe uğrayan işçiye maaşı tam ödenir fakat geçici iş göremezlik süresinin bitiminde SSK’dan geçici iş göremezlik ödeneğini almasını müteakip getirsin şirket veznesine yatırsın ve geçici iş göremezlik belgesini de şirkete teslim etsin ki hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneği maaşından yüksek ise aradaki fark dahi şirketçe ödensin. Aksi takdirde geçici iş göremezlik ödeneği mevduata uygulanan en yüksek faizle çalışandan geri alınır. Çünkü işçi hem maaşını hem de geçici iş göremezlik ödeneğini almış olur. Bu durumda haksız zenginleşme vardır. Anladığım kadarıyla Ceyhani, bu konudan haberi olmadığından SSK’dan aldığı geçici iş göremezlik ödeneğini harcamış. Şirketi de doğal olarak hakkı olanı geri istemiş. Değilse toplu sözleşme metnini tam olarak buraya yazsın konuyu bir daha tartışalım. Konuyu bir kez de üyesi olduğu sendikanın avukatı ile görüşmesini tavsiye ederim. Ayrıca başlıktaki kıdem tazminatı konusunu ben de anlamadım.

2006 yılında ıs kazası gecırdım sol dız altı ampute ve sureklı ıs gormezlık gelırı alıyorum 540 ytl bende sızın gıbı ssk+sendıkalıyım ve kımse bunu benden talep etmedı edemezde sonucda bunu bana devlet verıyor egerkı ıhtıyacım olmasa bır kaybım olmasa devlet vermez bence bu ısde bı yanlıslık var

Bence de Ecel haklı Sürekli işgöremezlik maaşı kesinlikle kesilemez..Anayasa ve kanun koyucu bunu böyle belirlemiş....

Üst Alt