Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kızkardeşim adına yurt dışından araç almak istiyorum..? [Soru]

guneyli

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhabalar kızkardeşim %100 engelli

1 - onun adına yurt dışından sedan veya hatchback kasa araç alabilir miyim?
2- aldıgım zaman yurt dışından kaç yıl satamıyorum ötv siz
3- yeni yasaya göre yurt içindeki 5 yıl bittiğinde önceden ötv ötemeli idi şimdi ise hiç bir şekilde ötv ödemiyorum sanıyorum. değil mi? ve 5 yıl sonra engelli olmayan birine satabilir miyim?

kusuruma bakmayın bir kaç soru sordum bir anda

teşekkür ederim şimdiden

Yurt dışından sadece minibüs getirebilirsiniz. Getirilen araçta, kızkardeşinizin araca binip-inmesini sağlayacak özel donanım bulunmak zorunda.

Yurt içinden ise özel donanımsız sıradan bir araç (1600 cc'ye kadar) alabilirsiniz. Araçta sakat damgalı plaka olur. Alırken ÖTV ve sonrasında MTV'leri ödemezsiniz. 5 yıl kullandıktan sonra kime isterseniz vergisiz şekilde satarsınız. Daha önce -sakat olmayan birine- satarsanız, başta ödemediğiniz ÖTV'yi ödersiniz
Araç kardeşinizin üzerine olur. Aracı araç sahibinin 3. dereceye kadar kan bağı olan kişiler kullanabilir. Bu ibare ruhsata işlenir. Başka hiç kimse aracı kullanamaz.
Ayrıca aracın yasal sorumluluğu da size (noterde tahütname veren kişiye) ait olur.

cevabınız için teşekkür ederim oldukça net ve aydınlatıcı oldu

guneyli' Alıntı:
2- aldıgım zaman yurt dışından kaç yıl satamıyorum ötv siz
5 yıla kadar satamazsınız.5 yıldan sonra Gümrük vergilerini ödeyerek veya bir engelliye satarak,10 yıldan sonra gümrük vergisi ödemeden aracı satabilirsiniz.

Üst Alt