Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Konutta oturma ve kullanma hakkı?

sokr@t

Aktif Üye
Konular
99
Reaksiyonlar
232
Kişi konutun mülkiyetine sahip olmadan konutta oturma ve kullanma hakkına sahip olabiliyormuş galiba o kişi ölene kadar konutun mülkiyetine sahip olanlar kişiyi konuttan o istemedikçe çıkaramıyor konutuda satamiyorlarmis öğrendiğim kadarıyla böyle bir şey gerçekten var mı yani kişi konutun mülkiyetine sahip olmadan ölene dek konutta oturabiliyor mu ?

@sokr@t,

Fantastik bir düşünce :) Adamın evini gasp edebilir miyiz diye soruyorsun sanırım. Hayır.

Kafaya bak pırıl pırıl. :D

@OturanBoğa, kimsenin evini gasp değil intifa hakkı diye bir şey duydum bu gerçek mi onu öğrenmek istiyorum doğruysa şayet mevcut paramla bir yakınımin evinin intifa yani mülkiyeti benim olmadan oturma ve kullanma hakkını satın alacağım başlık güzeldi neden degistirdin🙂

@Alman, senin kafan pırıl önce oku da anla

@sokr@t,

Yok yoki, böyle bir şey olmaz. Mülk sahibi tüm hakların da sahibidir. Kiralarsa, kira süresince kullanım hakkı kiracının olur o kadar.

Sokrat intifa hakkini soruyor anladigim😊bunu bilenler antsa ya
Bildigim intifa hakki hissesi oldugu mulkte yani anne baba ve ese intifa hakki anlasmasi imzalaniyor
Onlar olene kadar oturuyor oturmazsa bile geliri idaresi olene kadar onlarin oluyor
Diger
Hisse sahipleri buna itiraz hakki yok
Intifa hakki alan olunce paylasabiliyorlar mulku

Son düzenleme:
Avukat birisi cevaplarsa daha iyi olur. Böyle birşey var. Veli/vasi ataması sırasında olabiliyor. Ya da mülkü birine devrediyorsun, ancak burayı şu kadar süre şu kişi kullanacak diyorsun.
bu linkte biraz bilgi var.
İnternetten daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Bu hakkın tapuya işlenmesi şarttır.

Siz tam olarak neden sordunuz, detay verirseniz daha fazla yardım alabilirsiniz.

@Hkmp_ICD, bir yakınım var onun evi var o evi komple satın alamam ancak mevcut paramla intifa hakkı denilen oturma kullanma hakkını alabilirim ben bu hakkı alır ve tapuda da kayıt yaptırırsam ölene kadar evde oturabilir miyim bana intifa hakkı veren yakınım ölse bile onun mirasçıları beni evden çıkarabilir mi ya da evi satabilirler mi bunu öğrenmek istiyorum.

@GRAHAM BELL, sende biliyorsun musun intifa hakkı denen konuyu benim durumumu yazdim nasil oluyor?

@sokr@t,

Yukarıda paylaştığım linkteki sayfanın tamamını okuyun lütfen. Süresini belirterek bedeli karşılığında bu hakkı alabilirsiniz. Anlaştığınız süre de tapuya işlenecektir. Diğer sorularınızın cevapları da yazıda var gibi duruyor.

@GRAHAM BELL,
Izali şulu

Anne ve baba ölünce diğer hak sahibi kardeşler, izale-işuyu davası açıp akabinde ortaklığı bitirebilir ve evi icra yolu ile değerinin altında satabilir.

Darülaceze’ye mesela başvurup orada bakılmak istediğinizde kurum maaşınızın belli bir kısmını istiyor, malınız varsa malın kendisine devrini istiyor. Ben kurban bağışı ile ilgili bir sayfa hazırladılar mı diye şöylesine kurum sayfasına bakarken bu kısım dikkatimi çekmişti ve aklımda kaldığı kadarıyla durum böyle.

Bildiğim kadarıyla sistem söyle işliyor. Malınız var, eviniz mesela. Bunu şartlı olarak Darülacezeye bağışlıyorsunuz.

Şart ne? Ömrünüzün sonuna kadar Darülaceze size bakacak, yer verecek, yurt verecek, aş verecek.

Bağışlama nasıl oluyor peki? Bir sözleşme ile mi yoksa tapuya düşülen bir şerh ile mi? Onu tam olarak bilmiyorum ancak neticede malınız (eviniz) sizden çıkıyor artık Darülaceze’nin oluyor ancak ev üzerinde tasarruf hakkı siz vefat ettikten sonra kuruma geçiyor.

İntifa hakkı ile ilgili ise aşağıdaki linkte oldukça detaylı bilgi mevcut.

https://barandogan.av.tr/blog/medeni-hukuk/intifa-hakki-nedir.html

Selametle..

@sokr@t,
Arkadaşlar yanıtlamışlar ama biraz daha somutlaştıralım

İntifa hakkı diye bir kavram var, evet.

Örnek: Adıma tapu tescili olan bir dairem var ve bu daireyi birine devretmek istiyorum ancak devretsem dahi bu daireyi kullanmaya devam etmek istiyorum. Peki ne zamana kadar? Genellikle yaşam sonuna kadar şerh düşülebiliyor. Bu durumda daireyi oğluma/kızıma devrediyorum ev artık ona/onlara ait. Yani tapuda benim adım artık yazmıyor. Ancak bu devir sırasında tapuya intifa, yani kullanım hakkının benim olduğuna dair şerh düşebilirim. Ne zaman kadar? İşte bu devredenin vereceği bir karar. İsterse ömrünün sonuna kadar kullanım hakkını kendinde tutabilir ve hiçbir güç devredeni o evden çıkaramaz.

İşte buna intifa hakkı deniyor.

@hozgul, benim durumumda ev bir akrabamin hic evlenmemiş çocuğu falan yok ölse ev diğer akrabalara kalacak ona bir miktar para verip bana evinin intifa hakkını vermesini istiyorum zaten onun evinde oturuyorum amacım o ölse bile diğer mirasçılar beni evden çıkaramasınlar evi satamasinlar mülkiyet falan istemiyorum zaten param yetmez ölene kadar evde oturmak istiyorum .

@sokr@t,
Sizin bahsettiğiniz gibi olamıyor maalesef. Yani bir miktar para ödeyerek ölene kadar oturum hakkı alamazsınız

@hozgul, karşı taraf kabul etse tapuya kayıt yaptırsa da mı olmaz yani ne olursa olsun intifa hakkını bana veremez mi ?

@sokr@t,
Daha önce hiç duymadım. İntifa hakkı (yani kullanım hakkı diyelim) tapuyu şu anda elinde tutanın hakkıdır. Sizin durumunuz/isteğiniz bambaşka bir şey.

@sokr@t,
sizinle daha önce İntifa Hakkı Nedir? | Şartları, Kurulması ve Sona Ermesi linkini paylaşmıştım.
Burada geçen bir ifadeyi aşağıya yapıştırdım. Diyor ki, mal sahibi icralık bile olsa, intifa hakkı rehin işleminden önce kurulmuşsa, mal icrada satılsa bile intifa hakkı sahibi malı kullanmaya devam eder. Ne kadar süre devam eder derseniz, eğer intifa kurulurken süre belirlenmişse, bu süre bitene kadar kullanır. Yok intifa kurulurken süre belirlenmemişse, bu durumda intifa hakkı sahibi ölene kadar kullanır. Ölünce intifa hakkı sonlanır.

4. Cebri İcra Yoluyla Satış : İntifa hakkının tesis edilmesinden önce gayrimenkul üzerinde tesis edilmiş bir taşınmaz rehni varsa taşınmazın cebri icra yoluyla satılması halinde intifa hakkı da sona erer. Ancak, intifa hakkı taşınmaz rehninden önce kurulmuşsa bu halde taşınmaz icra yoluyla satılsa bile intifa hakkı varlığını korumaya devam eder.

Sonuç olarak, siz böyle bir hakkı, eğer sahibi verirse ve tapuya işlenirse alabilirsiniz. Karşılığında para verirsiniz ya da vermezsiniz, bu ikinizin arasındadır. Benim anladığım şu ki, eğer mal miras yoluyla başkasına bile geçse, sizin tapuda kayıtlı olan intifa hakkınız devam edecektir.

Benim naçizane önerim, bu konuda bir Baroya başvurup hukuki görüş almanızdır. Baro size ücretsiz olarak bu hizmeti verebilir belki. Buradan alacağınız bilgilerle hareket etmemenizi tavsiye ederim.

@Hkmp_ICD, bende senin gibi düşünüyorum iki kişi anlaşmış ve tapuyada işlemişse intifa hakkı kurulabilmesi lazım dediğin gibi avukata danışmak lazım bu konuyu.

@sokr@t,

Aynen. Zaten bu bir ara çözüm. Mal sahibi evden faydalanmanı istiyor. Ama bir süreliğine. Bunu yapmanın başka bir yolu yok.
Evi sana devretse, bu sefer mirasçılarına haksızlık olur. Zira sana devrettikten sonra senin orayı başka birine vermene/satmana engel olacak bir durum yok.
Kira sözleşmesi yapsanız, sözleşme bitiminde yeni sahip ya da mirasçılar tahliye isteyebilir.
Bunun çözümü intifa hakkı verilmesi ve tapuya işlenmesi.

Sokratcigim acizane tavsiyem 😁 bu arkadasin yazdiklari icinden
Eger intifa hakli ev sahibi olmak istiyorsan
Suresi belli olmayan anlasma yapki mal sahibi veya mirascilari sana problem cikarmasin

Bu intifa hakkini daha cok esler birinden biri olunce magdur olmasinlar cocuklari veya mirascilari magdur etmesin diye yapildigina sahitim

Akrabamla görüştüm varsa böyle bir şey yapalım diyor @Hkmp_ICD, gönderdiğin linkte ;Taşınmaz mallar üzerinde intifa hakkı resmi senedin(sözleşmenin) tapu memuru tarafından düzenlenerek tapuya tescil edilmesiyle kazanilmaktadir diyor .Tapuya gitsek gerekli bilgiyi alırız diye düşünüyorum hiç avukata gitmeye gerek yok galiba ne dersin sonuçta işlem tapuda olup bitiyor anladığım kadarıyla tapu memuruyla önce sözleşme yapacağız işte şu tutar karşılığında şu taşınmazın intifa hakkı falanca şahsa verilmiştir gibisinden sonrada tapu memuru bu sözleşmeyi tapuya tescil edecek yani tapuya işleyecek.

Evet, hukukta böyle bir imkan var. Bunun esas adı SÜKNA hakkıdır, yani bir konutta oturma hakkı. Burada intifa hakkı kuralları geçerlidir. Bedelli ya da bedelsiz olarak, mülk sahibi konutu ile ilgili böyle bir hak verilebilir. SÜKNA hakkına sahip kişi ilgili konutta ölene kadar oturabilir.

SÜKNA hakkı

@59ahmet, konutun mülkiyeti mirasçılara geçsede sukna hakkı sahibi kişiyi çıkaramazlar değil mi o ölene kadar ya da satamazlar konutu

@sokr@t,

Size mantıklı geliyor mu burada söyledikleriniz. Birisi bana değer veriyor diye adamın evinde oturacağım. O kişi vefat edecek ama ben 100 yaşına kadar yaşasam, çocukları ölene kadar da ben oturacağım. Adamın torunu bile hak iddia edemeyecek gibi söylediğiniz. Mahkeme bu kişilerin hakkını hiç gözetmeyecek mi sizce ?

@HuYSuz79, o kişi benim akrabam zaten çocuğu yok hiç evlenmemiş miras diğer akrabalara kalacak bedava değil bedeli karşılığında intifa hakkı kuracağım evin üstünde olursa da ölene kadar oturacağım evde mirasçılar beni evden çıkarmayacak amaç bu zaten intifa hakkı diye bir şey var aç araştır istersen kişi razıysa kurulur böyle bir hak.

@sokr@t,
Konutun üzerinde,senden önce herhangi bir şerh yoksa, senin hakkın önde gelir. Hiçbir işlem yapamazlar.

Üst Alt