Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kronik hastalığı olanlardan muayene parası alınmamasına dair SUT maddesi..?

Eğce

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
29 Aralık 2010 Güncel:

Arkadaşlar zor olsada başardım budan son ra ilgili brançda muayene katılım payı kesilmeyecek .

Merkez müdürlüğümüze vermiş olduğunuz dilekçeniz ilgisi nedeniyle kurum başkanlıgına ğönderilmiş olum kurum Başkanlığınının ilgili birimlerince değerlendirilerek Kronik psikiyatri hastası olmanız nedeniyle Sağlık uygulama Tebliğinin 3.2.5 maddesinin 7 numaralı bendine istinaden muayene katılım payı alınmaması gerektiği belirtilmiştir.
Ayrıca 07.06 2010 tarihinde psikiyatri branşındaki tedavinizden dolayı ödemiş olduğunuz 5 tl tarafınıza iade edilecektir.

Bilgilerinize rica ederim.Dr. K.Tahir KOCAOĞLU. SSGM Müdürü.​

SUT Ayaktan tedavilerde kronik hasdalıgı olanlardan muayene parası ödmezler diye bir bölüm var
ben yararkanmak isdiyorum konuyu bilenyok.
sgk gitdim sağlık şefiyle görüşdüm bana böyle bir konu var ama nasıl oldugunu bilmiyorum dedi

.ben emekliyim maaşımdan kesiliyor muane üçreti . kronik psikiyatır sağklık kuruklu raporum var.

bilen ardaşlar varsa yazarsa sevinirim.

Sut genelgelerinde okumuştum. Eczacılar odasının web sayfasından buldum. SGK nun 25.3.2010 tarih ,27532 sayılı resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan Sut 'da kronik psikatrik hastalıklar da eklenmiş.

Bu kesintinin yapılmaması için eczacının raporunuzu ona göre giriş yapması lazım.Devamlı olarak bu raporun fotokopisini yanınızda taşıyın.Devamlı olarak eczacıyı böyle bir raporunuzun olduğunu uyarın.

Bu genelgeyi resmi gazetede arayıp bulursanız yazıcıdan çıktı alın ki baştan savma iş yapan eczacılara gösteresiniz.

Yukarıda yazdığım tarihli genelgenin 7. maddesidir.

genelgenin 7. maddesi değilmiş.3.2.5 miş.artık oradan bulursunuz.

nine60 ilginize teşekürler. sorun kanunu kimin uygulayacagı.sistem eczaneye gitmeden. hastanede muane olmak icin gitdigimde sisteme TC kimlik no girildiginde otomatikolarak benim emekli maaşımdan kesilmesi.sgk dilekce yazdım. gss.dilekceni 15 gün icinde cevaplayacak diye E postageldi. bakalım onlar nediyecek.

Bekle bakalım.Benim de böbrek ve solunumla ilgili kronik hastalıklarım ve de raporlarım var.Bu raporlardaki ilaçlardan %10 kesintisi
yapılamaz.Ama eczacı raporu ilk defa sisteme girdiğinde yanlış girmiş ise %10 kesinti çıkıyor.
Başka bilmiyorum.muayene katkı payını ödemeyecek olanlar da gaziler de var.sitede var ise keşke bigi verseler.

birde ozel hastanelede 12bucuk lira kesiliyor ilac yazdirirken
tamam ama iki tane ilaci nasil ayni zamanda yazdirabiliriz gidiyosun birini 2 aylik birini 3 aylik yaziyorlar bu ozel hastanelerde yolunmaktan biktim
ikisinide yazin dersem biri daha bitmemis diyorlar
eczacilar masallah onlara raporun altinda kesinti yapilamaz yazisini gstersekte para aliyorlar

shukufe neden özel hastaneye gittiğini anlamadım En yakın sağlık ocağına neden gitmiyorsun. Ankara aile hekimliğine geçti mi? geçmedi ise bu sene sonuna kadar geçecek.raporlu olanlar filan kayıt altına alınacakmış.Şimdiden git alışırsın.Sağlık ocağına gidenler sadece 2 TL ödüyor.
Raporlu ilaçlara gelince.Raporun altında katkı payından muaftır ibaresi varsa alınamaz

Ama raporun altında o yazı yoksa ilaç katkı payı ne yazıkki ödüyoruz.
Bir örnek vereyim daha iyi anlaşısın.Tansiyon,solunum hastalıkları.........vs.gibi raporlarda katkı payı alınamaz.Raporun altında da yazar.Ama kemik erimesi gibi hastalıklarda verilen raporlar da katkı payı alınıyor.Bu raporlar sadece 3 aylık ilaç alalım diye veriliyor.
Eğer aksi yapılıyorsa ve de bilgisayar çıktısında(Mutlaka alın bu çıktıyı) kesinti gözükmüyorsa SGK na bildirin.Ama para ödediğinizi ispatlamak için fişinizi almayı unutmayın.

Her iki tür rapordan da olduğu için bu konuları birazöğrendim

ben senelerdir raporlu ilaçlara para ödemedim sizinkinde bi hata vardır muhakkak ayrıca arkadaş doğru söylemiş gidin bi sağlık ocağığından yazdırın ben özel hastanede çalışıyorum ama ilaçlarımı karşıdaki sağlık ocağından yazdırırım

cok tesekkur edrim nine60 bisi bilmiyormusum cevremde bana anlatilan saglik ocaklarinda pratisyen doktor olur raporlu ilaclari uzman doktor yazmali yoksa odenmez demislerdi
isitme kaybimda cok ilerlediginden oyle oluyormus diye ozel hastanede yazdiriyordum devlet hastanelerinde cok zorluk cekiyorum bu isitme kaybimla
artik sizden ogrendigim gibi bende saglik ocagindan yazdiririm
ankarada aile hekimliginin baslamasi hakkinda gazetelerde okudugum kadar bilgim var onuda sorusturayim bari

ha bide arkadaşım o 12 tl yi devlet alıyor hastane kendine almıyor hastane sadece tahsilatçılık yapıyor devlete adına

amannnnnn... atladığım bir konu oldu.Eczacı ile tartışırsınız sonra.Tam da yatarken aklıma geldi.Eğer raporda katkı payından muaftır ibaresi
olsa bile para isteniyorsa Eşdeğer ilaç farkı olabilir

maalesef eczacı sormaz reçetede ne yazıyorsa onu verir.Ben kendim eczaneye gidersem ilk başta söylüyorum.Fiat farkı çıkıyorsa eşdeğer ilaç verin
diyorum. Bu eşdeğer ilaç hakkında da bilginiz olsun.

Shukefe haklısın devlet hastaneleri berbat.doktor az,kalabalık.Ben üniversite hastanesine gidiyordum.(bana yakın olduğu için)Eğer ilaç yazdıracaksam
aile hekimliğine gidiyordum.Bazen ufak tefek sorunlarım olduğu zaman da muayene ediyorlardı..Bütün hastalıkları aşağı yukarı bilebiliyorlar ve ilaç verebiliyorlar.Sonra da gerekirse uzmana gönderiyorlar.
İşte sağlık ocaklarındaki doktorlarda bu bölümün yetiştirdiği doktorlar.Yanlız rapor yazma yetkileri yok.Bir kaç kere gidip gelirsen artık tanırlar.
daha rahat iletişim kurabilirsin.
Aile hekimliğini sağlık bakanlığı sitesinden takip edebilirsin.

"arkadaşlar ilaç parası ile karıştırmayın bu muayene parası bu kanunu yürüllükte kimse bilmiyo nasıl uygulanaçagını."

3.2.5. Katılım Payı Alınmayacak Haller, Sağlık Hizmetleri ve Kişiler
(1) İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, bu durumları nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.

(2) Askerî tatbikat ve manevralarda sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.

(3) 5510 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde yer alan afet ve savaş hali nedeniyle sağlanan sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerde tanımlanan katılım payları alınmaz.

(4) 5510 sayılı Kanunun 94 üncü maddesinde tanımlanan kontrol muayenelerinden SUT’un 3.2.1 numaralı maddede tanımlanan katılım payı alınmaz.

(5) Acil sağlık hizmetleri ile SUT’un 2.3 numaralı maddesinde belirtilen sağlık kurumları/ kuruluşları tarafından sunulan sağlık hizmetlerinde, SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz.

(6) Kurumca finansmanı sağlanan kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri için SUT’un 3.2.1, 3.2.2 ve 3.2.3 numaralı maddelerinde tanımlanan katılım payları alınmaz.

(7) Sağlık raporu ile belgelendirilmesi şartıyla; hematolojik veya onkolojik malignensiler, doğuştan metabolik hastalık, kalıtsal hastalık veya kronik psikiyatrik hastalığı bulunan kişilerin bu hastalıkları ile ilgili branştaki ayaktan muayenelerinde SUT’un 3.2.1 numaralı maddesinde tanımlanan katılım payı alınmaz.

Karıştırılmadı eğce .Sadece muayene ve ilaç katılım payı ile de sorunlar yazıldı. Başka başlık açılmadan o konu da ilave edilmiş oldu.
Bu arada senin açtığın başlık güncel kalmış oluyor.
Güncel kaldığı sürece belki uygulamayı bilen biri okur.

Eğce açtığın konuda bilgi geldi mi? gelirse burada açıklarsan aynı konumda olanlar bilgilenirler.

Ben benim eczacımla konuştum.bizimle ilgisi yok .Ankara'dan doğrudan on-line olarak ne keseceğimiz geliyor dedi.Gazilerden alınıyor mu diye sordum ;evet kesinti çıkıyor dedi.
Ayın 25 'inde hastaneye gitmiştim.Tesadüfen kanserli hasta yakını ile asansörde karşılaştım.Muayene katkı payı alındığını söyledi.
Benim aklıma da şöyle bir yorum geldi.genelgeyi yayınlıyorlar da gerekeni yapmıyorlar mı?
Sana cevap gelince öğreneceğiz durumu

nini60 .sgk e posta yeni baktım daha bir haber yok. ayrıca bende hastaneye gittigimde ssk ezcaneye muane kesintilerine bakan ilk defa bu konuyla benim geldigimi söyledi bir dilrekçe yaz sen gönterirden 15 günde biz gönderirsek 2 ayda gelir bende e posta göderdim değince o zaman banada bilgi ver dedi. hastanelerin kayıt sistemindeki muane kayıt sistemlerine ssg tarafında bir bölüm açılması gerekiyormus bende geleçek cevapı merakla bekliyorum bundan kurtulamazlar gerekirse mahkemelik.

Keşke bilgi edinme hakkını kullanarak internetten soru sorsaydın .15 gün içinde cevap veriyorlar.Onun çıktısını aldıktan sonra gerekli işlemleri yapardın.Benim soruşturmam da yazdığım şeyleri söylediler.Yazık.Hastalarla resmen alay ediyorlar.
Hukuk çabuk işlese Avrupadaki gibi mahkemeye ver.kazanınca da gerekirse tazminat iste.
neyse bilgi gelince yazarsın.bir sürü hasta var.

Başvurunuz 17.06.2010 tarih ve 94969 başvuru numarası ile işleme alınmış ve cevaplandırılmak üzere GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE'ne gönderilmiştir. Tarafınıza yasal süre olan 15 iş günü içerisinde cevap verilecektir .

nina60 Ben de daha önce E.POSTATAN BUNUKASDETMİŞDİM. Cevap gelir gelmez sizlerle baylaşacagım.bukonuyu başkasının dikkatini cekmiyor her halde oysa bizler icin önenli.BÜLET BEY.İlgilense çok cabuk sonuç alırız.her halde gözünden kaşdı yoksa bir bigi verirdi.

Eğce bülent bey hiçbir şey yapamaz ki.Azınlıkta kalıyorsunuz.Ancak engellilerin çok büyük bir kısmını
kapsayan konular olursa o zaman e-mail yağmuruna başlıyorlar.Karşı tarafta reddediyor.Ancak gelecek cevaba göre
meclise e-mail gönderebilirsin.
Bu durumdan en çok kanserli hastalar etkileniyor.Hem durumları ağır,hem de çok masraflı hastalık.Çünkü ileri evrelerinde
evde bakılıyor.Hemşire ,ambulans vs.gerekiyor.
Bekle bakalım....Buradaki üyelerin çoğu evden dışarı çıkamıyan ve çalışma hayatı olmayan engelliler.
Sana ne diyebilirler ki.vahhh mı desinler.
Ben çok hastaneye gidip geldiğim için anladım ne dediğini.
Tamam Eğce cevap gelince yazarsın görürüz.

nine60 .Bana kimsenin.vahhh tüh demesini isdemem zaten .konu bilinsin isdemişdim. parası çok olan öder zaten. YALNIZ OLDUGUMUBİLMİYORDUM.....

SUT'un 1.2 maddeszinde belirtilen Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan kişiler kapsamında olduğunuzdan Kurumca finansmanı sağlanan hizmetlerde sorun yaşamazsınız...?.nine bilgi edimmeden böyle bircevap geldi Ben birşeyannamadım.oysaki ben acık acık yazmışdım.....

Yazıyı okuyunca çok güldüm.Ne demek istiyorlar acaba??????
Bu yazıyı ancak SGK çalışanlar çözer gibi geldi.
Eğce bir ara gazetede bir haber okumuştum.
SGK 'nun site yazılımını çalışma bakanlığı yapıyormuş.SGK 'u çalışma bakanlığına bağlı ama birbirlerinden haberi olmuyormuş.
Bu gibi kesintilerde sorun bizde değil ,çalışma bakanlığının diyorlarmış.
Neye ne kadar kesilecek onu da maliye belirliyormuş.
Benim içinden çıkabileceğim birşey değil

Annem emekli sandığı iştirakçısı idi.senelerce yazışmalarını ben yaptım.Ama bunları anlamam mümkün değil.!!!!!!
deneme yanılma usulü ile yasa çıkarıyorlar.
Bülent bey okursa eğer belki sordurabilir.

Tekrar tekrar okuyorum sinir bozucu cevap.
Kesinlikle eczacılar ile ilgili değil.Eczaneden ödeme çıktısını alıyorsunuz herhalde.Doğrudan SGK Ankara online veriyor.
Pekiiiii topu kime atıyor öyle ise ?????
Biraz araştır bakalım,Google de tarama yap.Belki birşeyler bulursun.

Buldum,Buldum. form doldurman gerekiyormuş.
Zaten 2. ayda yapılan düzenleme ile uygulama başlamış.
http://www.haberkolik.com.tr/sehit-yakini-ve-gazilerin-ucretsiz-muayene-icin-form-doldurmasi-gereki

Bu url adresi bozuk çıkıyor.
www.haberkolik.com adresinden bir ara bakalım.

Ben de google'da şöyle bir baktım.Daha önce bu sitede açılmış başlık varmış.Ama sonuca ulaşılmış mı ?ne olmuş ?
ortada bırakılmış
* Hastanede kayıt açtırırken raporunu vererek giriş yaptırman gerekiyormuş galiba.
verilen cevap açıkça olmasa da senin yanlış giriş yaptığını vurguluyor

* Google 'daki bazı yazılar da Emekli sandığı emeklilerinden alınmıyormuş da ssk emeklilerinden alınıyormuş diye anladım.
Sebebi ise:genelge çıktıktan sonra aradaki eşitsizliği gidermek için sonradan eklemlenmiş.

Onun için'' SGK Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı'na, "Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu" doldurarak başvurması gerekiyor.''
Diye yazı yazı da vardı.
Sana kolay gelsin.Sonuca ulaştığın zaman yazarsan aynı durumda olanlar yararlanır

NİNA60 TEŞEKÜRLER Önceki verdigin bilğiler için Ben bügün önceki konuşdugum eczacı arkadaşla Bilği edinmenin verdiği cebvapı söyledigimde bana seni başdan savmışlar dedi onun için sen bize dilekce bırak Resmi yazı isdiyelim dedi. Bende SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK SOSYAL GÜVENLİK MERKEZ MÜDÜRLÜGÜ ne Bimerden gelen cavapla birlikde raporumu da ekleyerek tilekce bıraktım.Bu konuyu aydınlağa kavuşun cayakadar beşini bırak mayacağım.Sizlerde araçdırın

Sen bilgi edinme için bimerimi kullandın.Onun için acaip cevap doğrudan SGK' undan bilgi isteme yoluna gitseydin
daha doyurucu cevap gelirdi.
hastaneden kayıt açtırdığınız zaman SGK sistemi yanlızca sizleri sigortalı olarak görüyormuş.İşte kayıt açtırırken raporunuzla açtırılacakmış.Ama hastane bunu bilmiyor ise ne olacak.?????
Onun için'' sgk Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı'na, "Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu" doldurarak başvurması gerekiyor

Bu adresi not edip keşke başvursan.
Kolay gelsin.sonuçları paylaşırsın sonra.

nine60 arkadaşım Ben bizzat Ezzacı derken .eczacı sgk sorumlusu konunun muatabı olan sgk kurumunu muatatat ediyorum . İLİMİZMEKİ, Tekmerci sg k .özürdilerim her halde yannış anladınız . benim dilekcem .gss

..........esmi yazı isdiyelim dedi. Bende SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK SOSYAL GÜVENLİK MERKEZ MÜDÜRLÜGÜ ne Bimerden gelen cavapla birlikde raporumu da ekleyerek tilekce bıraktım.Bu konuyu aydınlağa kavuşun cayakadar beşini.....
Bimerden gelen cevapla ....diye yazılmış da ben de onun üzerine yazdım

Eğce;

Burada bimerden gelen cevapla birlikte raporumu da ...............
diye giden yazı vardı onun için yazdım.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı : B.13.2.SGK.0.63.00.02/ 19.07.2010
Konu : 17.06.2010 Tarih ve 94969 numaralı başvurunuz.
Sayın : Erdoğan
Soru : Ben kronik psikiyatır hastasıyım sağlık kurulu raporum var.yürülükte olan (sutkanununda yer alan ayaktan tedavilerde üçret alınmamasını nasıl yacagım maaşımdan muane üçretialınmaması ve raporumumu nereye gösderecegim.negibi bir işlem yapacagım bilgiverimisiniz.
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
SUT'un 1.2 maddeszinde belirtilen Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alan kişiler kapsamında olduğunuzdan Kurumca finansmanı sağlanan hizmetlerde sorun yaşamazsınız.
Bilgilerinizi rica ederiz.
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi. nine 60 özür dilerim bimer yazmışim . ayrıca sizin söylediginiz sgk Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı'na, "Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu" doldurarak başvurması gerekiyor .Bunuda bir ara sorarım

Önemli değil....
bimer genellikle kurumları şikayet için kullanılıyor.onun için sordum idi.

Ne oldu Eğce hala bir sonuç alamadın herhalde.

nine60, SGK İl Sağlık Müdürlüğüne vermiş olduğum yazılı dilekçemin henüz cevabı gelmedi.

Bu konuda bilgim olmadığı için bir şey diyemiyorum... Eczacı aracılığıyla verdiğiniz dilekçeye gelecek cevabı bekleyelim bakalım...

Üst Alt