Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emekli olan kişinin iş göremezlik maaşı kesilir mi?

viyanali

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Merhaba degerli arkadaslar,

1 yil önce gecirmis oldugu is kazasi neticesinde Omurilik Felcli oldu kardesim. Seviye C5-C6...1 yil boyunca araliklarla fizik tedavi gördük. Suanda da Ankara FTR de fizik tedavimiz devam ediyor. Bu sali günü de nasipse tekrar taburcu olacagiz. Muhtemelen 6 aylik istirahat raporu verilecektir. Bu seferki istirahat raporunda hastaligi kroniktir ve maluliyete sevki uygundur ibaresinin yer alirsa, is göremez maasi kesilir mi? Ya da malulen emeklilik icin SGK ya basvuru yaptigimizda mi is göremez maasi kesiliyor?

Bu konuda bizleri aydinlatirsaniz cok memnun oluruz.

Allah hepinize sifa versin ins.

Sürekli iş göremezlik geliri hiç bir şart altında kesilmez. Kardeşiniz yaşamı boyunca alır bu maaşı. Emekli olsada iki aylıktan fazla olanın tamamını, az olanın da yarısını aynı anda alabilir..

tsk ederim Bacibey.

Peki bakima muhtac birisi ise malulen emekli olabilmesi icin prim ve yil önemli mi?

saygilar

İlk sigorta başlangıcında % 60 ve üzeri oranında rahatsızlığınız yoksa, sonrasında maluliyet cetveli'ne göre malul sayılacak düzeyde % 60 ve üzeri oranında iş gücü kaybı + en az 1800 gün prim + en az 10 yıllık sigortalılık süresi varsa (Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlıkvarsa 10 yıl şartı aranmaz) olabilirsiniz.

Malulen emeklilik söz konusu olduğunda emeklilik zamanınız geldiğinde sgk'nın sevki ile hastaneye gidip yeni rapor almak zorundasınız.. sakatlık oranı cetveli'ne göreBalthazard Formülü iletoplandığında % 60 ve üzeri rapor alabiliyorsanız, sgk malulen emekliğinizi reddederse yüksek sağlık kuruluna itiraz edip, yine olumsuz sonuç alırsanız o karara karşı dava yoluna gitmelisiniz.
Eğer maluliyet cetveli'ne göre sgk tarafından malul sayılmıyor ve/fakat sakatlık oranı cetveli'ne göre % 60 ve üzeri işgücü kaybınız olduğundan, bu durumda da mahkeme süreci ile maluliyet tespiti yaptırmak mümkün:

Birden fazla hastalık/sakatlıktan malul sayılma. Oranın artması ile malulen emeklilik

en fazla 18 ay boyunca geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız daha sonra iş gücü kaybı oranında sürekli iş göremezlik maaşı bağlanır eğer son raporda hastalığı iyileşemez maluliyete sevki uygundur diyecekse raporu 1 aylık alın ve işlemlere başlayın unutmayın aldığınız geçici iş göremezlik ödeneğinin kusur oranınızın 3/1 ini sizden tahsil edecekler birde aralıksız bir yıl süreyle rapor aldığınızda sigortanız iptal oluyor aldığınız raporların aslıyla birlikte sgkya gidip işlem yapmanız gerekiyor bu konuda tedbirinizi alın yoksa benim gibi zar zor gittiğiniz hastane kapısından muayene olamadan söve söve dönersiniz

cok gecmis olsun demirc kardes. Hayirdir neden böyle birsey oldu ki acaba?
Ben bugün SGK yi aradim. Malilen emeklilik icin basvuru yaptiginda ödeneklerin ve sigortanin kesilmedigini belirtti. Bir yanlislik olmasin?

Senin durumun tam olarak neydi kardesi?

dostum 1 yıl dolunca senin başvuru yapman önemli değil uzun süreli raporlarda ne akla hizmetse sigortalılık düşüyor sen raporlarını gösteriyorsun tekrar başlıyor sürekli iş göremezlik gelirine başvuru yaptığında çalışman sorun değil ama malulen emeklilik için başvurduğunda çalışıyor görünürseniz emeklilik onaylanmıyor ben L1 omurilik felçliyim 18 ay dolduktan sonra sürekli iş göremezlik gelirim bağlandı 4 ay sonrada emekliliğim onaylandı

Üst Alt