Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Maluliyet dilekçesi verdikten sonra sağlık için SGK'dan yararlanabilir miyiz?

apprentice

Üye
Konular
23
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar selamlar 6 aylık emeklilik maceram sonunda mutlu son ile bitti. Şükürler olsun. Sormak istediğim. Tahsis talep formunu verdiğim an sigortadan düşeceğim ve 1-2 aya kadar maaş bağlanır diyorlar. Bu esnada rahatsızlanırsam bişi olursa ne olacak. Benim bildiğim işten ayrıldığın vakit 3 ay sigortan devam eder acaba benmi yanlış biliyorum. Bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim.

SGK’ya emeklilik dilekçesi veren kişilerin, 5510 sayılı Yasa’nın 67. maddesine göre, emeklilik dilekçesi verdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, dilekçe tarihinden itibaren 100 gün daha başka hiçbir koşula gerek olmadan SGK’dan sağlık yardımı alabilmektedirler.
Emeklilik dilekçesi verilen tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde 90 günlük daha zorunlu sigortalılığı olmayanlara ise, 4/b ve 4/c sigortalıları için, aylık bağlama işlemleri sonuçlanıncaya kadar SPAS sisteminden provizyon verilmekte sağlık yardımı sunulmaktadır. Emeklilik dilekçesi verilen tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde 90 günlük zorunlu sigortalılığı olmayıp ta emekli aylığı bağlama işleminin sonuçlanması 1 aydan daha uzun süren 4/a sigortalılarına ise, SGK tarafından en fazla bir aya kadar sağlık yardım hakkı verilmektedir.

Üst Alt