Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Manik Depresif tedavi sürecine dair deneyimlerinizi yazar mısınız?

Konular
5
Reaksiyonlar
0
herkese iyi geceler arkadaşlar bi kaç sorum var daha önce intihar düşünceleri nedeniyle hastahaneye yatan ve düzelen var mı aranızda hastaneye yatmak istemiyorum ancak dr ilaç tedavin yetmiyorsa yapacak pek bişey yok diyor
yaklaşık bir senedir sabah akşam depakin 500 ve paxera 20mg kullanıyorum değişen bir durum yok geçen sene 3 ay bir mani atağı geçirdikten bu yana depresif dönemdeyim yoruldum artık ya tedaviyi bırakacam ya hastaneye yatacağım

AYŞEG_Ü_L psikiyatrik vakalarda tedaviyi bırakmak diye bir seçenek yok.

Tedaviyi bırakırsan temelli hastalığın esiri olursun.. Dirençli ol Lütfen..

Hastaneye yatmak gerekiyorsa mutlaka yat. Doktoruna güven nediyorsa yap. Güvenmiyorsan o doktora gitme. Güvendiğin doktora git ve doktor ne diyorsa yap..

Manik depresif ile hipo mani arasinda gigidip gelmeler yila ve kendine göre değişir vaziyette bu evrede yapilmayan veya üstüne dusmedigin her durum ilerde sana sıkıntı verecektir.

cvplarınız için teşekkürler hastaneye yatmaya cesaretim yok ama ilaç tedavime devam ediyorum hayırlısı RABBİMden mani döneminden pek bişeyler yaşamadım son 1 senedir ilaçlarım sayesinde ancak depresyondan hala çıkamıyorum zaten dr uzun bir süre tedavi görmem gerektiğini teşhisi koyduğunda söylemişti keşke bu kadar geç kalmasaydım herkese geçmiş olsun

AYŞEG_Ü_L

İntihar düşüncesini hem yaşayan hem de bizzat uygulayan birisi olarak sana tavsiyem tedaviyi ve ilaçlarını kesinlikle bırakma.Emin ol terapilerimizin çok büyük katkısı oluyor bize ne bileyim ailelerimize bazen en yakınlarımıza anlatamadıklarımızı doktorlara anlatıyoruz.Sırdaşımız oluyorlar bizim en kötü kabuslarımızın sanki bekçileri gibiler o yüzden derim ki sakın tedavini kesme.Gerekirse hastaneye de yatmaktan çekinme en azından kontrol altında tutulursun.

Manic depressive disorder’da ilac ile theraphy (CBT) alirsanisiz kendinizi daha iyi his edebilirsiniz. Tabiki bu arada yillarca ilac kullanmaniz gerekecektir.. Tedavinizi birakmamanizi tavsiye ederim. Butun antidepressive ve antipsychotic ilaclarin yan etkisi vardir, Lithium ilaci iyidir ama Dr genel sagliginiza bakmadan ve kan testi yapmadan yazmamali ilaci. Bu arada Risperidone, Quetiapine ve Olanzapinde kullanilir.
Size verilen ilac anti –sezure ilaci ve antipsychotic.
Mood stabilizer ve antidepressant ayni anda kullanilmalidir.
Intihar fikri alkiniza gediginde birileri ile konusun.

deep blue85, lozan, unrulyy hepinize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim sizlere de RABBİM şifa versin ilaçlarım depakin chorno 500mg sabah akşam paxera 30mg kullanıyorum ama depresif hallerimden dengesiz tutarsız davranışlarım yüzünden insanlardan kaçar oldum herkese zarar veriyormuşum gibi geliyor babama eşime çocuklarıma yakınımdaki herkese herşeye... sadece uyusam bir süre uyanmasam ya da başka bi dünyaya gönderseler beni... sürekli suçluluk duygusu sürekli kederli duruşum ne biçim bir hastalıktır ya RABBİM tükeniyorum aslında ortada olan bişi de yok maddi manevi yönden sıkılır bunalır bedensel ağır bir rahatsızlık olur tamam ama niye sürekli bu döngüyü yaşıyorum anlamıyorum kimseye anlatamıyorum ama deep-blue85 arkadaşın da dedği gibi dr.um galiba kabuslarımın bekçisi dr.uma eşime bile anlatamadıklarımı hatta kendime bile itiraf edemedikllerimi nasıl oldu da anlattım bilmiyorum şükür ki o kadar sinirli olmama ve sürekli bişeylere itiraz etmeme rağmen defol git demedi evet görevi ama ben bile bazen kendime tahammül edemezken başkalarının da anlamasını beklemiyorum ama yine de dr.um anlayışlı şükürler olsun dr.um birde ekpss için engelli raporu için başvurmamı önerdi en azından birşeyleri başarırsan özgüvenimi tekrardan sağlayabileceğimi ortamımında biraz değişince eve de katkım olunca daha rahat toparlayacağımı söyledi ama sadece psikiyatriden rapor alanlar varsa anlatabilirler mi ne yapılması gerektiğini heyette ne olacağını başka bi rahatsızlığım ya da hastaneye yatmışlığım yok ancak süreci bilmiyorum testler uygulanıyor mu dr.um sadece kendisininde olduğu bir komisyonun karşısına çıkacağımı tek başına karar veremediğini söyledi başka bişey bilmiyormuş cevaplarsanız sevinirim

Merhaba, Sizde paranoia, hallucination veya delusion varmi? (Yazdiklarinizdan sizde paranoia veya delusion dan cok sinir (aggression) ve davranis bozuklulugum dusuncelerinizi kontrol edemiyorsunuz ve intihar dusuncesi var).

Bana yazarmisiniz baskalarinin gormedigi ve duymadigi seyleri siz duyuyor veya goruyormusunuz?

syn Lozan aslında bilemiyorum ama görüntü ve ses yok sadece kendimi farklı hissediyorum,seslerden aşırı etkileniyorum, takıntılarım çok fazla sürekli hayaller kuruyorum ilaçlarımı kullanıyorum kendime telkinlerde bulunuyorum düzeleceğine dair ama rahatsızlığımın geçiş dönemlerinden kaynaklı bir şey olduğunu düşünüyorum.

Merhaba, Size soracagim sorulari yanitlarmisiniz?

Ne zamandan beri ayni illclari kullaniyorsunuz?

Ailenizde sinir hastaliklari tanisi konulan baska biri varmi? Ornegin:Schizophrenia.

Uykunuz nasil? Aksamlari 7 veya 8 saat uyuya biliyormusunuz?

Istahiniz nasil?

Enerjiniz nasil.? Gunluk islerinizi yapabiliyormusunuz?

Baskalarinada zarar verme fikri akliniza geliyormu?

Alcohol kullaniyormusunuz?

Ne gibi takintilariniz var?

13 aydır hemen hemen aynı(serequel ve başka psikotik) ilaçları kullanıyorum
evet teyzem bipolar tedavisi görüyor annemde de varmış ama babam tedaviye izin vermemiş
uykum bazen bıraksanız saatlerce uyur yine de kendime gelemem bazende uykusuzluklarıma rağmen aşırı enerjili aşırı neşeli mutluyumdur
iştahım fena değil ama depresyondaysam hiç yemek aramam
bu ilaçlardan sonra bitmiş tükenmiş hissediyorum kendimi her şey yani en basit ev işleri bile gözümde büyüyor bıkkınlık çöküyor üzerime
evet başkalarına zarar vermek geliyor sürekli planlar yapıyorum bazen lafla bile olsa canlarını yakmak için ama en çok da kendime
evet alkol de kullanıyordum 5 sene öncesine kadar şimdi yok çok şükür ama sigara kullanımım bu dönemde yine arttı
hangi takıntımı sayayım ki... sürekli geçmişte yaşıyorum sanki başımda biri varken eşim olsun sınav gözetmeni veya çocuklarım olsun yapabileceğim bir işi hiçbir sekilde yapamamam elimin kolumun bağlanması ya da çocuklarımla dışarıya çıktığımda sürekli araba çarpacak merdivenden düşecekler korkusu sırf bu korku nedeniyle eşim gelmeden hiçbir yere gitmeden günlerce evde kendime uğraşlar bulduğumu biliyorum eşim işten geç yada erken gelirse ne oldu işten mi çıktı başına bişey mi geldi düşünceleri sürekli benim hakkımda konuşulduğu düşünceleri kalabalık bir ailede olsam da yine de kalabalıkta bir kenara oturuyorum naber nasılsın eşin çocukların nasıldan öteye gitmiyor konuşacaklarım başka hiçbir konu bulamıyorum sanki ağzıma kilit vuruluyor çok saçma ama mesela yanımda biri çiğdem patlamış mısır yerken ben yemiyorsam kitap okuyamam azıcık seslerden bile rahatsız oluyorum hatta çığlık atasım geliyor dedim ya saçma ama böyle eşimle bir yere çıkacakken sürekli kapı pencere kapatma muslukları kontrol etmek yüzünden geç kaldığımız için tartışırız
niye sordunuz ki bayağı uzun cvp yazdım ama teşhisim belli yani

Selam Aysegul, bana yasini, kilonu ve aldigin ilaclarin hepsinin isimleri ve gramlarini yazarmisin?

Merhaba. Dr'nize soyleyin depakin'ni 500 den 750 cikarsin. Doktor'unuzun gozetiminde dozunu 1000 veya 2000 mg ye kadar cikarabilirsiniz. Kendim yurt disinda sinir hastaliklari sosyal hizmelrler uzmani olarak calisiyorum. Size sordugum sorularin nedeni ise kisa assessment yapmakti. Bu arada Depakin ilacini kullanirken dogum kontrol'lu goz ardi etmeyin lutfen.

merhaba teşekkürler lozan doğum kontrolüne dikkat ediyorum dr.um bir müddet bu dozda ilaçlarla bu şekilde devem edeceğimizi söyledi.
peki bu durumdaki bi insana sağlık raporu %40 verirler mi sizce belirtmek gerekirse başka bi rahatsızlığım yok

Üst Alt