Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mart ayında iş kazası geçirdim. Ne yapmam gerek?

Oktay yaşar

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese selam. 12.03.2015 tarihinde sol elimi tekstilde makinaya kaptırdım. Damar,sinir ve kemikler ciddi zarar gördü. Şuan raporum devam ediyor. Henüz dava falan açmadım ve bu konuda da kafam çok karışık... birde behçet hastalığına bağlı sağ bacağımda kronik dvt yani toplar damar tıkanıklığı var. Malulen emekli olabilirmiyim. Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Oktay yaşar

sgk muracat et olaytazeyken seni iş göremezlik raporu için hastaneye sevk edecekler ordan gelecek rapora göre yani oran çıkarsa tazminat davasıda hakkın olur rapor alırken doktara söyle iş kazasından oldu diye bu çok önemli ben söylemedim simdi ispat edemiyorum hastalıgı

Oktay yaşar

%10 ve üzeri iş gücü kaybı oluştuğunda yaşam boyu gelir ve sağlık güvencesi kazanırsınız. Dolayısıyla bu haklardan asla vaz geçmeyin. İş kazasının tespiti için sigorta müdürlüğüne başvurun...

Emeklilikse ayrı bir konudur (sürekli iş göremezlik geliri ile aynı anda hak edilebilir). Bunun için:
1- doğum tarihiniz
2- ilk sigortalı olduğunuz (tam priminizin yattığı) tarih
3- Hagi statüde kaç gün priminizin olduğu
4- sakatlık oranı cetveli'ne göre işgücü kaybına neden olan her durum tek tek tespit edilir ve sonra bunlar balthazard formülü ile toplanır, toplam işgücü kaybı oranı bulunur. Bu oran %40 ve üzerinde ise ve rapora istinaden defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde edebilirseniz, erken Yaşlılık emeklilik hakkınız olur.

Arkadaşlar Selam iş kazası sonucu sol el çalışmıyor. Parmaklarda eksiklik yok ama tendonlar sinirler doku ve kemik yapısı bozulduğu için çalışmıyor. Ekpss girmek için devlet hastanesinden % 66 engelli raporu verdiler. Şimdide sürekli iş görmezliğe müracaat edicem. Benim ricam iyi bir avukat konusunda yardımcı olmanız.

Arkadaşlar selam. Sürekli iş görmezlik için eksik evrakla müracaat ettim çok şükür. Şimdide dava sürecini başlatıcam fakat görüştüğüm avukatlar kusur oranını soruyor sgk ise daha belli değil dedi ne yapmam gerek birde unutmadan bu elimdeki iş gücü kaybını nasıl tespit ettirmeliyim

Üst Alt