Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MEB'da öğretmen olmam sürekli iş göremezlik gelirinin kesilmesine neden olur mu?

dertli311

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
sürekli işgörmezlik geliri almaktayım . Milli Eğitim Bakanliğında kadrolu öğretmen olarakta çalışıyorum. Bu durumda ssk'dan aldığım sürekli işgörmezlik aylığım kesilir mi?

normal şartlarda sgdp yatırıp çalışabilıirsiniz
ancak kamu ıktısadı teşebuslerı ve bağlı kuruluşlarında sgdp yatırarak çalışamazsınız(sürekli iş görmezlık yada emeklilik maaşını almaya devam ederek) bende aynı durumdayım kamuda çalışamıyorum, çalışmam durumunda sürekli iş görmezlik gelirimin kesıleceği ifade edilmişti.

ilgili kanunun metnını aynen aktarayım

5335 sayılı kanun derki

- Nereden emekli olursa olsun ne kadar ücret alıyor olursa olsun kamuda memur veya işçi olarak işe başlayanlara emekli aylığı ödenmez. Sadece çalıştıkları sürece ücret almaya devam ederler.

bunu meble görüşmeniz gerekır hala çalışıyorum dıyorsunuz

Sürekli iş göremezlik geliri bir emeklilik aylığı değildir. Dolayısıyla halilibrahim'in aktardığı madde -benim yorumuma göre- iş göremezlik geliri açısından bir anlam ifade etmez.
Bence hiç bir sorun olmaz... Ama mevzuat açısından durum nedir bilmiyorum..?

Sürekli işgöremezlik geliri ile malulen emeklilik farklıdır.Malulen emekli olanlar (normal hastalıktan malul) bir yerde çalışmazlar.Sürekli işgöremezlik geliri alanların çalışmalarında bir sakınca yoktur, ancak yinede meb le bir görüşün derim

bu konu açık kalmış cevaplanmamış
http://www.engelliler.biz/forum/cal...yorum-bu-calismama-engel-bir-durum-mudur.html

Aylık/Gelir Alanlar Aylıkları Kesilmeden Tekrar Çalışabilir mi?
SSK'dan yaşlılık aylığı alanlar, emekli olduktan sonra da bir işte çalışabilir. Ancak, çalışmaya başlayan emeklilerin tercih edecekleri sigorta kolu (tüm sigorta kolları veya sosyal güvenlik destek primi) bunların işverenleri tarafından Kuruma verilecek olan Sigortalı İşe Giriş Bildirgelerinde belirtilmelidir. Tüm sigorta kollarına tabi çalışmayı tercih eden emeklinin aylığı, çalışmaya başladığı tarih itibariyle kesilir. Sosyal güvenlik destek primini tercih eden emeklilerin aylıkları ise ödenmeye devam olunur.

Diğer taraftan, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin % 50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamayacağı ve görev yapamayacağı, yine anılan Kanunda diğer kanunların emeklilik veya yaşlılık aylığı almakta iken emeklilik veya yaşlılık aylıkları ve/veya diğer tazminatları kesilmeksizin atanmaya, çalıştırılmaya veya görevlendirilmeye izin veren hükümlerinin 01/01/2005 tarihi dahil uygulanmayacağı hüküm altına alındığından, Kurumumuzdan yaşlılık aylığı almakta iken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlayanların işyerince emekli sigortalının aylığının kesilmesine ilişkin yazılı bildirimin Kurumumuza yapılması halinde sigortalıların çalışmaya başladıkları tarihinden itibaren aylık kesilmektedir.
Geçirdikleri iş kazası yada tutuldukları meslek hastalığı sonucu Kurumdan sürekli iş göremezlik geliri alanlar bu gelirleri kesilmeden de çalışmaya devam edebilirler
Malullük aylığı alanların 506 sayılı Kanuna tabi olarak sigortalı bir işte çalışmaya başlamaları halinde aylıkları kesilmektedir.

burda sürekli işgörmezler sgdp ile ile çalışılır denıyor ancak bır ayırım veya açıklama sözkonusu değil ilgili kanun metnınıde inceledım bu konuda bişey goremedım zaten sgdp ıle çalışanlar(uvey evlat) olarak görülüyor develete bedava para oduyor başkada bişey değil yoksa ne ıkıncı bır emeklılık nede işsizlik sigortasından fayadalanabılıyor

bu soruyu bılgı edınme kanunu gereği sgk ya yonelteceğim

bulunduğum ildekisgk ile görüştüm kesilmez dediler. yine de aydınlattığınız için teşekkürler.

bilgi edinme cvp

[SIZE=2]Soru[/SIZE][SIZE=2]:[/SIZE][SIZE=2]sn yetkili ssk kapsamında sürekl iş görmezlik geliri alan ssk'lı iş görmezlik geliri kesılmeden kamu ve kamu ıktisadi teşebüslerinde memur yada işçi olarak çalışabılırmı sosyal guvelık destekleme pirimi (sgdp)'ye tabi olarak

saygılarımla..[/SIZE][SIZE=2]

Cevap
[/SIZE][SIZE=2]:[/SIZE][SIZE=2]Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.[/SIZE][SIZE=2]İş göremezlik geliri alırken çalışmanızla geliriniz ödenmeye devam edilecektir.[/SIZE][SIZE=2]

Bilgilerinizi rica ederiz. [/SIZE][SIZE=2]

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
[/SIZE][SIZE=2]Bilgi Edinme Birimi[/SIZE]

Halilibrahim,
Zaten yukarıda verdiğiniz kanun maddesinde detaylı olarak açıklama var ve işgöremezlik aylığı alanlar için hiçbir kısıtlama yok.

Üst Alt