Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mersin SGK meslek hastalığı tespiti başvurumu prosedüre aykırı yürütüyor..?

ilker ipek

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba ismim İlker İpek;

2013 yılı nisan ayında mersin sgk kurumuna giderek iş yerindeki çalışma şartları ve işin içeriğinden dolayı iş yerinde yapılan sağlık kontrollerinde rahatsızlandığımı ve meslek hastalığından şüphelendiğimi söyledim.
kurumdaki personel beni sevk etmek yerine mersin üniversite hastanesine giderek kendi imkanlarımla rapor çıkarmam gerektiğini söyledi.

daha sonra kendi imkanlarımla mersin üniversitesi hastanesinde yaklaşık 300 lira vererek ve 3 aya yakın uğraştıktan sonra çıkardığım % 40 iş gücü kaybı yolundaki raporu ve bununla beraber iş yerine girmeden önceki ve ilk girdiğim zamanki sağlık raporlarımı dilekçe ile beraber 29 temmez 2013 tarihinde mersin sgk kurumuna verdim.

29 ağustos 2013 tarihinde dilekçemin son durumunu sormak için kuruma gittiğimde görevli personel nazife karaca bana yönetmelikte bir değişiklik olacağını bu yüzden dilekçemi henüz işleme koymadığını söyleyerek hala masasında duran dilekçemi gösterdi.bunun üzerine tartıştık

iki ay sonra temmuz ayında mersin üniversite hastanesinden rapor çıkarmış ve teslim etmiş olmama rağmen nazife karaca tarafından gelen bir evrak ile beni tekraren mersin üniversite hastanesine sevk ettiler.
mersin üniversitesi hastanesinden ikinci kez meslek hastalığıdır diye rapor çkardıktan sonra ise bu sefer izmir meslek hastalıkları hastanesine sevk edildim. izmir meslek hastalıkları hastanesinden sonra bu sefer ankara meslek hastalıkları hastanesine sevk edildiğimi 2014 yıl ağustos ayı içerisinde kuruma gittiğimde tesadüfen öğrendim.

ilgili kanuna göre meslek hastalıklarının tespitinde eğer yaşanılan bölgede yok ise devlet üniversite hastanelerinin raporu geçerli iken ; neden sürekli bir yerlere sevk edildiğimi ve ankara meslek hastalıları hastanesine neden dosyamın ( mersinden çıkarmiş olduğum sağlık raporu, işe ik girişteki ve son zamanlardaki sağlık kontrolllerimi gösteriir evrakların) gönderilmeyip tekrar sevk edildiğimi sorduğumda ilgili personel nazife karaca tarafından ben istediğimi istediğim yere sevk ederim cevabını aldım.

alo 170 merkezi aracılığıyla defalarca şikayette bulunmam rağmen bir sonuç alamadığım gibi son şikayetimden sonra mersin sgk kurumunda çalışan bir kişi tarafından usüle aykırı olarak arandım ve telefondaki kişi sen bizi şikayet etmişsin ama zaten 170 hatına biz bakıyoruz ben şimdi sana gereken cevabı yazarım merak etme diyerek üstü kapalı bir şekilde tehdit ettikten sonra ismini sorduğum zaman ise telefondaki kişi ismim önemli değil diyerek telefonu yüzüme kapattı.

daha sonra ankara meslek hastalıkları hastanesini aradığım zaman ise oraya dosyalarımın gönderilmediğini sadece nisan ayında bir sevk evrakı geldiğini, dosyalarımın gönderilmesi gerektiğini aksi halde hastaneden randevu alma gerektiğini iş yerine ilk girişimden öncesinde, çalıştığım esnada ve iş yerinden çıkartıldığım esnadaki sağlık raporlarım ve mersin üniversitesi hastanesinden çkardığım raporlar mersin sgk kurumunda olduğu için ve sanki hiç rapor yokmuş gibi tekrarren rapor çıkarmam gerektiğini söylediler.

fakat inatla mersin sgk kurumu tarfından dosyalarım gönderilmediği gibi işleri yapmakla görevli personel tarafından işlerim ihmal edlmekte ve görevlrerini kötüye kullanarak insanları zor durumda bırakmaktadırlar.

bu konuda ne yapabılırım yada ne yapmalıyım?

bimere şikayet et. sonrada savcılıga suc duyurusunda bulun belki bişi çıkar. görevi kötüye kullanmaktan mersin sgk kurumu diye.sgk kurumundan aranip tehdit edildigini filan hepsini acık acık belirt.raporun ilk sgk giriş tarihi ve ne tür işlem için gönderildiginide söyle

Olay burada anlattığınız gibiyse, kesinlikle sgk'daki memur görevi ihmal ediyor ve bu haliyle idari suç işliyor. Burası bir hukuk devleti ve işlerin nasıl yürütüleceği kanun-yönetmelik-genelge-yönerge vb. düzenlemelerle belirlenir. Hiç bir memur "ben istediğim gibi işlem yaparım" diyemez.

Yukarıdaki metne "SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MERSİN SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI"nda belirlenen prosedürün dışında uygulamalarla sizi mağdur ettiklerini belirteren BİMER'e şikayette bulunun.

Aynı metni bir de Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk GÖÇER'e iletin ve idari soruşturma talep edin.

Mersin Valiliği
Adres: Akkent Mah. Hüseyin Okan Merzeci Bulvarı No:662 P.K. 33160 YENİŞEHİR/MERSİN
Telefon: 0 (324) 341 10 23 (SANTRAL)
Faks: 0 (324) 238 81 12 (İl Yazı İşleri Müd.)
Email: mersin@icisleri.gov.tr

Üst Alt