Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mesane genişletme konusunda deneyimler

sdy

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar,

Benim 22 yıldır OF ve normal şekilde idrar yapabiliyorken hayat şartları nedeniyle 19 yıl daimi sonda kullanmış ve bu nedenle mesane kapasitesi 12 cc. ye düşmüş bir arkadaşım var. Yaklaşık 9 ayda daimi sonda ile aç-kapa yaparak mesanesini 600 cc. ye kadar genişletebildi. Dün görüştüğümde de 5 günden bu yana eskisi gibi tuvalete gittiğini, hafif kaçakları da pedle hallettiğini söyledi.
Onunla düzenli olarak görüşüyoruz. Şimdilik bilgisayarı olmadığı için siteye üye değil, bu yüzden haberleştikçe gelişmeleri sizlere ben aktaracağım. Hepinize acil şifalar diliyorum.

Doğru mu anladım?: Mesane genişletme ameliyatı olmadı. Tek yaptığı şey, sabit sonda takmak, ve sabit sondanın akışını kapatıp açarak mesanenin dolmasını ve genişlemesini sağlamak. Yani idrar sabit sondadan sürekli boşalmıyor. Boru üstündeki bir kilitle akış kapatılıyor, sonra 3-5 saat sonra sıkıştığı (yani mesane dolduğu) zaman, o kilit açılıyor ve mesane boşaltılıyor. Böylece mesane boş kalmadığı için, genişliyor. :)

Evet mesane genişletme ameliyatı olmadı. Ancak daimi sonda onun tercihi değil, mecburiyetiymiş. Sürekli kullandığı ve hep açık tuttuğu için mesane küçülmüş. küçülme nedeniyle günde 3 kez sonda atıyormuş, idrardan yaralar açılmış ve 9 ay önce bir ürologla görüşmüş ve Detrosil veya Spazmax (raporla alınıyor) günde 3 tane kullanmış ve tarif ettiğiniz şekilde açıp kapatarak mesaneyi genişletmiş. Dün tekrar görüştüm, 6. gün de durum gayet iyi. Ancak aşırı gaz, taş, kum, ishal ve iltihap gibi sorunları engellemek ve dikkat etmek gerekiyormuş. Çünkü bunlar mesaneye fazladan baskı yaparak düzenin bozulmasına neden oluyormuş. Arkadaşım 3 yıl önce bir başka ürologla görüştüğünde mesaneyi genişletip genişletemeyeceğini sormuş (o zaman da mesane 40-50 cc. kadarmış), görüştüğü ürolog bunun olmayacağını söylemiş. Ürologların farklı düşüncede olduğunu söylüyor

Bugün yine görüştüm. İyi gidiyormuş herşey...

Aradan 4 ay geçmiş. Peki şimdi nasıl arkadasınızın durumu? Herhangi bir sağlık sorunu yaşadımı kendisi?

Benim 3 ay öncesine kadar mesane kapasitem 125 cc ye kadar düşmüştü doktorum ilacımı değiştirdi ve 1 ay kullandım.1 ay sonrasında yapılan ürodinami sonucunda mesane kapasitemin 475 cc ye kadar çıktığı görüldü.Doktorum gayet iyi herhangi birşeye(Botoks) gerek yok ilaca ve 6 saatte bir taka devam et dedi.

peki hocam sondanın azını kapat ac yapdıkca ıcerde olusacak baskıdan dololayı ıdrar bobrekleri zehırlemezmı:(

Dozu iyi ayarlamak lazım. Çok sıkışmadan, zorlamadan... 100 cc kapasite varsa, 200 cc olacak şekilde tıkalı tutup iç basınca neden olmamak lazım tabii ki.

mesane genişletme ameliyatı olanların daha sonra mesanesinde küçülme olabiliyormu?

Teorik olarak evet. Ama düzenli TAK yapan ve enfeksiyondan uzak kalabilen kişiler için bu risk çok azdır.

düzenli tak yapılırsa mesanenin küçülme riski daha mı azdır ben mesane genişletme ameliyatı olmuştum o günden beri tak yapıyorum ama son zamanlarda tak sayısı 10 12 ye çıktı

Düzenli TAK yapmak mesanenin sağlıklı kalmasını sağlar.

zeynoşum, 10-12 defa TAK yapmak bir terslik olduğuna işaret ediyor olabilir:

1- İdrar Kültür Testi (idrar testi değil, KÜLTÜR testi) yaptırıp mesanede bakteri üreyip üremediğini öğrenmelisin. Eğer enfeksiyon varsa, doğru antibiyotiği doğzu süre kullanman ve enfeksiyondan kurtulman şart

2- Mesane iç basıncını azaltıcı ilaç kullanıyor musun? Kullanıyorsan, adı nedir ve günde kaç tane içiyorsun?

Bilgi

izmirgüzeli

siz nasıl bir ilaç kullandını bu kadar kısa sürede kapasite ciddi armış 6 yaşında oğlumunda mesane sorunu var kapasite 200cc 2 kez botoks olduk ama kapasite değişmedi pek

sdy

Arkadaşınız hangi hastaneden takipli acaba ?

Ben de ara ara mandallama yapıyorum ama pek etki yapmadı. Daimi sondanın en büyük yan etkisi enfeksiyondur. Sonrasında da küçülen mesane kapasitesidir. Mesane kapasitesini büyütmek için böyle ilaçlar var ise doktorumla görüşüp kullanmak isterim. İlaç isimlerini yazarsanız doktorumuza danışma imkanımız olur..

Daimi sonda mesane küçülmesi sonucu otonom driflekssi

Merhabalar 9 yıl önce boynum kırıldı ve omurilik felci oldum o günden beri daimi sonda kullanıyorum bi kaç kez tak denememden sonra yüksek seviye yaralanma olduğunu için otonom dirifleksi oluyor şimdi sorum şu uzun zamandır daimî sonda kullandığım için mesane küçüldü ve en ufak enfeksiyon yada bi sıkıntı olduğun da öncesi ne göre daha çabuk etkileniyorum şuan sonda balonunu daha az şişirmeme rağmen idrar çıkışı bi düzensiz buda baş ağrısı terleme yani otonom dirifleksi yapıyor ben mesane yi nasıl büyütürüm yada göbekten sonda taksam oturduğum zaman en azından kıvrılıp mesaneye değip bu olayı yapmaz diye düşünüyorum bu konuda deneyimi olan varsa yazsın lütfen

Murtiii

Geçmiş olsun. Muhtemelen daimi sondadan sebep mesane kapasitesi küçüldüğünden sondanın ucu akışı kesilecek şekilde sıkıştığından idrar çıkamayınca sıkışma nedeniyle sancı ve benzeri sıkıntılara yol açıyordur. Mesaneyi genişletmek lazım. Mesane genişletme yaması bir tercih olabilir. Ara ara sondayı mandallayıp böbreklere kaçmasını önlemek için kısa süreli olarak başlatarak biraz genişletmek mümkün ama uzun zaman sürer. Uzman bir üroloji doktoruyla görüşüp görüşlerini almanda fayda var.

@Murtiii,

Belli bir seviyenin altında kapasiteye düşmüşse bence barsaktan parça alıp mesane büyütmek çok makul bir yol haline gelmiş demektir. Üretra ya da çıkışında da sorun oluşmuşsa, üretrayı by-pass eden cilde çıkış açma işlemi de yapılır ameliyatta. Ancak o zaman tam bir rahatlama olur. Aksi halde sabit sondanın yol açtığı sıkıntı büyüyerek devam eder.

Üst Alt