Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastaliği başlangiç tarihinin belirlenmesindeki mağduriyet..?

sdurgun

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar ben ve abim kardeşim kot kumlama taşlama işinde çaliştik 2008 de. tesaduf eseri malesef bu işte çalişanlar silikozis hastaliğina yakalandiğini duyduk!

biz üç kardeş istanbul meslek hastanesine başvurarak 2008 nisan ayinda meslek hastaliği raporu aldik. gop sgk başvurduk sadece abimin sigortasi olduğu için abimi sürekli iş görememezlik maaşi bağlandi. şuanki maaşi 780tl civarinda
ben ve kardeşim 2008 haziran ayinda çâliştiğimizi ispat etmek için mahkemeye başvurduk 2011 yilinda torba kanununa eklenen bir madde ile 2022 özürlü ve 65 yaş ayliğina sigortasi olmayanlar silikozis hastalari 2022 özürlü ve 65 yaş ayliğina muraçat edebilir diye ben ve kardeşim 2011 mayis ayinda 2022 özürlü ve 65 ayliğina başvurarak istanbul meslek hastaliklari hastanesine tekrar yatarak silikozis yani meslek hastaliği raporu alarak tekrar gop sgk başvurarak 2022 özürlü ve 65 yaş ayliği bağlandi 2013 te mahkeme ve yargitay 1211gün sigortasiz çalişdiğimizi onayladi
tekrar gop sgk kardeşimle beraber başvurduk sürekli iş görememezlik maaşi bağlandi bana 209tl kardeşime 148tl

fakat meslek hastaliği başlangicini 2011 de 2022 özürlü ve 65 yaş ayliğina başvurduğumuz tarihden başlatmişlar bu neden den dolayi 2008 ile 2011 yili arasindaki 40 ayimi hesaba katmamişlar. ayrica 2008ekim ayindan once başvuranlar 506 mulga yasasindan yararlaniyor yani şöyle diyeyim 780tl maaş almam lazimken 2008ekim ayindan sonra 5510 sayili yasa gecerli olduğundan dolayi bana 209 tl kardeşime 108 tl maaş bağladilar

meslekte kazanimim hangi tarihte başliyor

Sigortasız çalıştığınız dönem mahkemece tespit edilmişse, o dönemdeki meslek hastalığından dolayı sürekli iş göremezlik geliri bağlanamaz mı? Yani 2022 maaşı ile değil, sigortalı olma kapsamında iş göremezlik geliri bağlanması gerekmez mi?

sgk sürekli işgörememezlik müracaatı yapılmayan ilk 5 yıllık süreyi siliyor. Zamanaşımı, hakkın düşmesi ve avans (5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu)
MADDE 97- Bu Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, iş kazası, meslek hastalığı, vazife malûllüğü ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar. (Mülga son cümle: 17/4/2008-5754/57 md.)
Kuruma müracaat etmemenin haklı bir sebebe dayandığını genel hükümlere göre ispat edenler hakkında, yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...df?MOD=AJPERES

Sürekli iş göremezlik gelirinin birikmesine dair tamam ama, sgk kapsamında sigortalıyken meslek hastalığı oluşmuş olduğunun tespiti ve bugün o kapsamda gelir bağlanması konusu ayrı bir konu gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum? Yani, geçmişi geçtik, ama bugün 2022 kapsamında düşük maaş almaktansa sgk kapsamında sürekli iş göremezlik geliri almak çok daha avantajlıdır.

tabiiki sürekli işgörememezlik geliri almak daha iyidir. ama arkadaşın aldığı 2022 maaşlarınıda faiziyle geri alacaklar benim başıma gelmişti 3900 için 5250 ödemiştim

Üst Alt