Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastalığı belgeme karşılık SGM bana ödeme yapacak mı?

Konular
20
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar meslek hastanesinden meslek hastalığı raporu aldım ve ciba ali den meslek hastasıdır oran gerekmez belgesine itiraz ettim yüksek sağlık kuruluna itirazım sonunda da meslek hastalığıdır oran gerekmez geldi
Ben başka rahatsızlıklardan %52 engelliyim ve yaşlılık aylığına başvurdum Benim sormak istediğim bana emekli maaşı veren SGM meslek hastalığı tanımdaki rahatsızlığımdan alacağım geçici iş görememezlik belğele rime ücret ödemesi yapacak mı bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim bu hakkım varsa hangi gönetmelik te var yazarmısınız

şişiksami

konuyu yanlış yere açmışsınız.
bahsettiğiniz yaşlılık aylığı SGK kapsamındaki yaşlılık aylığıdır. dolayısıyla 2022 sayılı Kanun kapsamında ödenen yaşlılık aylıgıyla alakası yoktur. Sorunuzu ilgili forumdan sorun lütfen: Emeklilik

hanım efendi benim sormak istediğim ben meslek hastasıyım ve emekliyim meslek hastalığımdan doktor rapor yazarsa sgm rapor parası öder mi emekliye

Raporlu olunan tarihlerde geiçci iş göremezlik geliri öder sgk. Raporlu olunan tarihte bunu almadınız mı?

bülent bey
ben emekli oldum ama meslek hastalığında ki tanıyla doktor istirihat veriyor
benim meslek hastalım var ama oran %0
emeklilikten sonra geçici iş görememezlik hangi hallerde verilir
teşekkürler

Emeklilikte geçici iş göremezlik geliri bağlanmaz.

Bülent bey
iş kazalarında ödeniyormuş diye duydum aynı durum meslek hastalığında da olur mu acaba dedim. kardeşim

2- Emekli aylığı almakta iken çalışanlar geçici iş göremezlik ödeneği alabilir mi?
Emekli olduktan sonra işyerlerinde 5510 sayılı Yasanın 4/a maddesi kapsamında sigortalı olarak çalışan sigortalılar sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından yararlanabildiklerinden, bu durumdaki sigortalıların hastalanmaları halinde kendilerine geçici iş göremezlik ödenemeyecektir.
Kanunun 4/b kapsamında çalışan sigortalıların da aynı şekilde, hastalanmaları durumunda istirahatlı bulundukları günler için geçici iş göremezlik ödeneği almaları mümkün bulunmamaktadır.​

diyor ya yasa ama çalışmıyorsam alabilirmiyim yada 4/1a çalışırsam meslek hastalığından alabiliırmiyim

Çalışan emekli de olsa meslek hastalığı ya da iş kazasından dolayı işini aksatması (işe gidememesi ve bunu raporla belgelemesi) lazım. Sizde durum böylseyse, işe gidemeyeceğinize dair rapor verilmişse, evet, geçici iş göremezlik geliri alırsınız tabii. Emekli çalışan olmakla sıradan bir çalışan olmak bu açıdan bir fark yaratmaz

teşekkür edelim bu konunun takipci si olacam sgm çalışanı alamazsın diyor oran yok diyor ama sen meslek hastasısın diyor ben alın terimle emek li oldum 3 kuruş emekli maaşı veriyor hasta oldum sa o iş yerinde ve kanıtladım sa sgm yanımda olmalı bana ödemeli iş verenden almalı diye düşünüyorum

meslek hastalıgı için tazminat davası açabilirsin belki yaptıgın işten dolayı bu hastalık oluşmuş ve belirli belirsiz süreli hastalık için tazminat hakkın oldugunu düşünüyorum

bir avukata sorabilirsin kalıcı bir hastalıkmıdır?

hastalık kalıcı raporlarımda sekel diyor araştırdım ilerler ama yok olmaz diyor

belki tazminat hakkın vardır sgk avukatlarına bir danış

Üst Alt