Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastalığı söz konusu. İş göremezlik geliri almak için ne yapmalıyım?

serkan74

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
selam.
1.4.1986 skk başlangıcım ve de 550 gun askerlık borclanmam var. 3.9.2008 tarıhınde alerjık asım verınıt nezle hastasıyım. işyerım metal sanayı 22 senedır de bu işyerınde çalişmaktayım.
ilk raporumu dıkkate almadılar. 28,11.2009 tarıhınde uludag universıtesınden 1 rapor daha aldım
bu sefer caliştıgım yere benzer bır yere verdıler. ama astım nobetlerım bu kısımda daha da fazlalaştı .
28,01,2010 tarıhınde bır durum bıldırı raporu daha aldım ama bu seferkı raporda alerjık astımımın meslek hastalıgıdır dıyor. raporumda aynen şu yazıyor:
(hastanın 1 aylık işyerı ve evdekı PEFmetretakıbıne gorepef evde en ıyı deger 510ml (İŞYERINDEKI ENKOTU DEGERİ280 ML) %58 DEGİŞME MEVCUT
TANI:MESLEKSEL alerjik astım
KARAR:HASTANIN MESLEKSEL ALERJIK ASTIM tanısı mevcuttur. işyerınde tozsuz dumansız ve kokusuz 1 ortamda calışması uygundur.​

ben bu şartlarda ne yapabılırım
surekli işgormazlik odenegı bu raporla alabılır mıyım veya meslek hastalıkları hastanesınden yenıbır rapor mu almalıyım.

saygılarımla

Bir hastalığın meslek hastalığı olup olmadığına ancak konuyla ilgili uzman hastaneler karar verebilir. Türkiye'de şu üç hastane bu konuda yetkilidir:
İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi
S.B Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi

Zonguldak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi

Bu hastanelerden birinden alacağınız rapor sonucuna göre, evet, sürekli iş göremezlik geliri alırsınız (Bu sürecin 30 günde tamamlanması öngörülüyor)

Not 1: 02.01.2009 tarihinde yayınlanan Meslek Hastalığının Tespiti İşlemleri'ne dair Genelge için buraya tıklayın
Not 2: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Ayrıca %40 ve üzeri rapor alabiliyorsanız ve buna istinade 3. dereceden vergi indirim hakkı elde ederseniz (http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html) toplamda 3600 prim günü ile (eğer prim gününüz eksikse, dilerseniz askerlik borçlanması da yapıp bu süreyi tamamlayabilirsiniz) erken emeklilik hakkınız da olur.

selam bulent bey ilgınıze tşkler.
8350gun pirim odemem var. 550 gun de askerlık borclanması odedım.
sureyya paşa hastesınden meslek hastalıgı raporu alırsam ne kadar surekli işgormezlık ödenegı alabılırım veya ne zaman erken emeklı olabılırım.
maaşim ise 2100 tl. uludag universıtesıtesının verdıgı rapordan sonra mı 1 ay içinde mı meslek hastalıgı raporu almam gerekıyor .

şimdıden ilgınıze tşkler sızden allah razı olsun.

Ne kadar iş göremezlik geliri alırsınız bilemiyorum. Ama çalışırken aldığınız maaş oldukça yüksek, o yüzden kayda değer bir gelir bağlanacağını düşünüyorum.

Meslek hastalığının tespiti için sigorta müdürlüğüne başvuracaksınız, onlar sizi yetkili hastaneye sevk edecek. Oradan alınacak rapora göre sgk iş göremezlik geliri bağlayacak.

Emeklilik ise, sakatlık oranı cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor ve buna istinaden defterdarlıktan 3. derece sakatlık indirim hakkı alırsanız, hemen emekli olabilirsiniz. Emekli maaşınız da yüksek olur...

Not: Sürekli iş göremezlik gelirini de emekliliği de hak ederseniz, ikisi arasında çok olanın tamamını, az olanın yarısını aynı anda alacaksınız.
Not: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

selam bülent bey

ben sızlere daha öncede yazmıştım özel sektorde işçiyım 1.4.1987 yılından berı de calişmaktayım
uludag universıtesınden verılenhastanın işyerıve evdekı pef metre takıbıne gore pef evde en ıyı degerı 510ml işyerınde en kotu degerı 280ml 0/058degişim mevcut. toraks bt sag akcıger alt lob medıo bazal segmentte milimetrık boyutlu nonspesifk modul mevcut
TANI MESLEKSEL ALERJIK ASTIM.
KARAR Hastanın mesleksel alerjık astım tanısı mevcuttur işyerınde tozsuz dumansız kokusuz ortamda calışması uygundur
27.01.2010 tarıh ve 39564 sayılı konsey karırı ıle durum bıldırı raporudur .

prıck testlerı histamın 3x4 tahıl3x2 yabanı ot 2x2 mantarlar 3x3 latexs 3x3 evakarları3x2 spesıfıkler akar (calas 2 akar clas1hamam bocegı ve depo akar cals 1 totalge 486 ecp 131 inhalasyon tarama testı pozitif b solunum testlerı fev 28400 yuzde 85 fev -fvc yuzde 94.2 pef 7130 (yuzde 86) pef 25/75.4620yuzde 116 fev1.3180yuzde95 fev-fvc 95,2 pef 56250yuzde70. pef25/75yuzde 43 resersıbılıte yuzde12

bu raparumu 04.02.2010tarıhınde işyerıme verdım ve kısmım degiştı ama işyerım bu raporu sgk bıldırmedı ne yapabılırım
bu rapaorla meslek hastalıgı parası alabılır mıyım veya iş yerım bu raporu sgk bildırmedıgı için ceza veya yaptırım alabılır mı

ilk işe gırış tekı saglık raprumda herhangı bır hastalıgım olmadıfgınıda daır raporumda elımde mevcut ne yapabılırım

saygılarımla

bulent bey ben 12.04.2011 tarıhınde ist sureyya paşa gogus hastalıkları hastanesıne mesleksel alerjik astım tanısıyla sevk edıldım
4 gun hastanede yattım sadece tetkık yapılarak 15 .04.2011 tarıhınde heyete gırdım
heyet kararı akcıger grafisi bronkovaskuler gorunumde artiş mevcut
tanı: meslekı diger hava kirlenmelerıne maruz kalma.
anatanı: j45,9 astım tanımlanmamış meslekı degıl
tıbbı karar tartışması son 3 yıl içinde cıkması meslekı astım tanısından uzaklaştırmıştır.
karar ise
1 halen meslekı hastalıgı yoktur
2 12042011tarıhınden berı ıstıratlıdır 25042011 tarıhınde tossuz bır ortamda ortamda calışmasına
3 mahalınde mutat vasıta ıle sevkıne daır obskk dır .

durum bu ben şimdı 18042011 tarıhınde bu karar ıtıraz edecegım nasıl bır yol önerırısınız bulent bey . varsa bır ıtıraz dılekce örnegı yorumunuz içine eklermısınız.şimdıden tşkler

selam can dostlar sızlere bır sorum olacak pekı ben bu karara ıtıraz edebılırmıyım 2taneraporumvar 1tanesı devlet hastanesınden astım tanısı ve tozlu ve dumanlı ortamda calişamaz dıye dıgerıde uludag unıversıtesınden aldıgım mesleksel alerjik astım tanısı dıye ben sureyya paşanın verdıgı karara ıtıraz edebılırmıyım ıtıraz etme şansım varsa nasıl nere yapabılırım

Meslek hastalığı tespiti için sigorta müdürlüğünün sevki ile hastaneye gittiniz sanırım? Öyleyse, itirazı da sigorta müdürlüğü üzerinde yapmanız gerek. Başka bir hastaneye sevk talep edebilirsiniz...

Özel bir dilekçeye ihtiyacınız yok. "Hastanenin verdiği rapora itiraz etmek istiyorum" demeniz bile yeterli...

2009 yılında çalışırken astım hastalığına yakalandım. sonra rapor aldım işyerınde tozsuz ve dumansız bir ortamda çalişabilir diye ama işverenim israrla yer degişimi yapmadı . daha sonra uludag universitesi mesleksel alerjik astım tanısı ile yuzde 45 rapor verdi işyerinde surekli astım krizine giriyordum daha sonra devlet hastanesi ist sureyya paşa meslek hastanesine sevk etti2011 yılının 4 ayında sureyya paşa hastanesi geriye dönuk inçeleme yapmadıgından dolayı bana mesleki astım degildir raporu verdi raporada şu şekil bir paraf koydular işyerinde tozsuz ve dumansız ortamda calışması uygundur diye. bende bu rapora 3sonra yani ilk iş günunde itiraz ettim sureyya paşaya itirazımı kabul etmediler bende sgk bursa şubesine itiraz dilekcesi verdim 6ay sonra mufettiş geldı herşeyı belgelerıyle kendısıne anlattım benimle beraber calışan dıger arkadaşlarımıda dınledıler sonra işverinide dinlediler. sgk mufettişi bana tekrar sevk edecegini söledi amaankaradan teftişve rehberlik daire başkanlıgından gelen yazı beni doktorlar kuruluna sevk ettigini solediler . bu kuruldan ne gbi bir durum ortaya cıkar bilgi verebilirmisiniz emekliligimede 2,5 ayımkaldı ne yapmalıyım beni aydınlata bilirseniz cok memnun olurum saygılarımla

Serkan bey, anladığım kadarıyla bu heyet son kararı verecek heyet. Tüm evraklarla birlikte sizi de görmek isteyebilirler... Süreç sonunda verilecek karar kesin olur. Ondan sonra olası tek itiraz yolu dava açmaktır.

Bekleyip görelim bakalım. Hakkınızı vereceklerdir...

selam bülent bey . yaptıgım itiraz sonucu mufettiş geldı dosyamı inçeledi ve benimle birebir konuştu daha sonra şahitlerimle ve işverenimle konuştu
daha sonra dosyam ankarada kocatepe saglık kuruluna gıttı . daha sonra benden sureyya paşadakı dosyamı ıstediler bırde uludag universitesinde kı dosyamı onlarıda gönderdim . ve beklenen kara cıktı. sonuç ta aynen bu yazıyor.dosya incelendi.mevcut bulgulara göre f.s tespit edilen "astım" hastalıgının mesleki olduguna, mevcut muayene bulgularına göre malulıyet gerekmedigine kontrol muayenesi gerekmedigine yardıma muhtac olmadıgına karar verildi . diyor raporda. bu rapora itiraz etme şansim varmı. bana ne gibi bir yol önerebilirsiniz. şimdiden ilginize tşkler

Meslek hastalığı olduğunu kabul etmişler. Ama "mluliyet gerektirmiyor" derken ne demek istemişler, anlamadım. Tamam, malul değilsiniz ama, sonuçta bir işgücü kaybınız var. O kayba dair oran belirlemeleri gerekirdi. Bununla ilgili olarak raporu veren yerle konuşabilir misiniz? "Meslek hastalığından dolayı işgücü kaybımı hangi oranda kaybettiğime dair değerlendirme yapılmasını" diyerek itiraz edin bence.

Üst Alt