Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastalığı tespiti yaptırmam yararlı olur mu?

muntada al ansar

Aktif Üye
Konular
51
Reaksiyonlar
2
arkadaşlar ben ameliyat olmadan önce bir aliminyum fabrikasının satış mağzasında çalışıyordum işimiz profil indir bindir müşteriye profil tart ve arabasına yükle
sonra bende bel ağrısı başladı gittiğim drlar bel kayması dediler sonra ameiyat oldum 8 tane platin taktılar ama belim hala düzelmedi hala eğilemiyorum çoraplarımı çıkaramıyorum
işin garibi başka hastalıklarla berabar /52 oranında bi özürlü raporuda aldım işçi bulmakurumuna kayıt yaptırdım oradan arayan işverenler özrümü sorduklarında bel ameliyatı deyince hiç kimse gel görüşelim bile demiyor belden amleiyatlıysanız olmaz diyorlar

yaklaşık 2 sene olmasına rağmen belim düzelmedi bir başka konuda gittiğim farkl hastaneler vidalar gevşeme yapmış diyorlar tedavi edin ozaman diyorum biz o sorumluluğa giremeyiz ameliyat olduğun hastaneye git tedavini onlar yapsın diyorlar en son yine ameliyat olduğum hastaneye gittim dr bana aynen şöyle dedi sizn çalışmamanız çalışmanızdan daha hayırlıdır dedi yani onlara göre yapacak bişey yok
ama maltepe meslek hastanesine tel açtım acaba çalıştırılamayacak işler konusunda rapor alabilirmiyim diye onlarda diyorki ssk müdürlüğünden sevk getir durumunuza bakaılm meslekten mi böyle oldunuz diye

sorum şu meslek hastalığı sayılırmı bel kayması müracat edeyimmi saylırsa bana faydası ne olur saygılar

Olur tabii ki. %10 ve üzeri işgücü kaybı olursa, sürekli işgöremezlik geliri bağlanır...

peki bu 2022den aldığım maaşı kestirirmi veya ona bi katkısı olurmu acaba aynı anda hem 2022 hemde işgörmezlik maaşı alınırmı

E gelir artışı olunca 2022 aylığı keislir tabii.
Ama bağlanacak gelir yaşam boyu ve 2022'den yüksek olursa, o zaman çok daha mantıklı olur tabii

peki sayın bülent bey ssk özürlü raporum olduğu halde ve de yeşil kartlo olduğum halde meslek hastanesine meslek hastalığı tespiti için beni sev edermi bi de diyelim belden iş göremezlik aldım peki özürlü raporundaaki diğer hastalıklarım ve o özürlü raporu neye yara ozaman cevaplarsanız sevinirim saygılar

Meslek hastalığı tespiti sadece ve sadece meslek hastanesince kendi muayeneleri ile tespit edilir. Başka raporlar hiç bir şey ifade etmez...

sayın admin peki diyelimki devamlı iş görmez raporu alırsam ondan sonraki izleyeceğim yol nedir iş göremezlikten diyelim maaş bağlandı 2022 maşımı benmi kestirecem yoksa onlarmı kesesr yada ikisini birden alma hakkım varmıdır cevap verirseniz sevinirim

sayın bülent bey ben bugün meslekhastalıkları hastanesinden çıktım verilen sonuçta 2 tane mesleki sekel diye rapor verdiler ve dedilerki biz bunu ankaraya yollucaz size bişey sormak istiyorum diyelim mesleki kayıptan %10 bi oran aldım ve bi aylık bağlandı ozaman 2022den aldığım aylık kesilirmi yada 2 aylığı almak mümkünmüdür cevap verirseniz sevimirim birde meslek hastalığı tespitinde ankaraya yolanan evrakı takip etme sitesi varmı yani 2022 de olduğu gibi takip sitesi varmı saygılar sunamrım

Walera bu konuda sorduğunuz soruyu buradan cevaplayım. İş göremezlik aylığı hakkında bilgim yok çünkü. Bu şekilde gözümden kaçan bişi olursa ya da yanlışım, hiç olmazsa arkadaşlar mudahale eder. Aynı zamanda aynı sounu yaşayan başka arkadaşlar varsa bilgilenmiş olurlar bu sayede.

Eğer dediğiniz gibi %10 oranında ya da daha fazla bir oranda iş kaybı oldugunuz anlaşılırsa ve size iş göremezlik aylığı baglanırsa geliriniz artacagından yani aylık olarak 98 TL'yi geçeceğinden dolayı 2022 aylığınız kesilir. Kesilmese bile sizin iş görmezlik geliri hakkını kazandıgınız zaman kurumu bilgilendirmeniz ve 2022 aylıgını kstirmeniz gerekir. Aksi takdirde hakkınızda yasal işlem yapılır.

Ayrıca 5510 sayılı yasaya göre "gelir" şu şekilde tanımlanmıştır:
"16) Gelir: İş kazası veya meslek hastalığı halinde sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine, yapılan sürekli ödemeyi,"

2022 sayılı yasa da diyor ki:
"

Madde 1 – (Değişik birinci fıkra : 5/3/1992 - 3783/1 md.) 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan,
..."
Bu durumda siz SGK'dan bir gelir hakkı elde ettiğinizde 2022 sayılı Kanun gereği hak sahibi olamayacagınız için 2022 aylığını kestirmekle yükümlü olursunuz.

selam aleykum sevgili kalem kardeşim verdiğin bilgi için çok teşekkür ediyor ve bu site insanlara öğreticiliğinin devamını diliyorum allah razı olsun

ya selam aleykum bi sorumun cevabını alamadım

şuan 2022 aylığı alıyorum eğer meslek hastalığından %10 bi orandan düşük bi aylık bağlanırsa geçen bi fromda gördüm %10 a 100 tl gibi bi aylık bağlanıyor diye yazmış oturan boğa acaba %10 olursa ve de 100tl gibi aylık bağlanırsa 2022den 3 ayda 600 tl alıyorum 2 aylığı almak veya meslekten dolayı az bi maaş bağlanırsa yani 2022nin altında olursa meslek iş göremezliği aylığını reddetmeye veya 2sini almya hakkım olurmu
cevap verirseniz sevinirim

Bağlanacak gelir 2022 için hesab edilecek gelir hesabına dahil edilir. Daha doğrusu sgk bu fırsatı kaçırmaz bence! Ama benim mantığıma göre, buna hakkı yok. Böyle bir kısıtlama yaparsa, dava açarsınız ve bence kazanırsınız.

peki sayım kardeşim bülent bey diyelimki %10 veya%15 gibi bi oran verilise bu gelirde 2022den düşük olursa ben bi dileçe yazıp 2022 sevisemi çıkartma isteyebilirmiyim bu arada maltepe meslek hastanesinin raporunun ankaraya gitmesi ve beni kocaeli tıp fakültesi frt polikliniğine sevk etmeleri orayada gittim şimdi oranın rapor sonucunu bekliyorum oranın drda lomberlordoz bayağı düzleşmiş deyip öne ve arkaya eğmeye uğraştı beni öne biraz eğilebildim arkaya hiç eğilemedim sizce bu anllatığım minvalde sonuş ne olur

Hayır, böyle bir artış talebi söz konusu değil. İş göremezlik geliri ayrı 2022 aylığı ayrı...

gss maluliyet servisine sorduğum soru

arkadaşlar ben önce özürlü raporu çıkarıp daha sonra meslek hastalığı raporu aldım gss maluliyet servisi ist meslek hastanesinden aldığım meslek hastalığını yeniden değerlendirmek üzere bir üniversite hastanesine sevk etti bende onlara şöyle bi soru sordum.

peki sayın yetkili benim size ilk müracatımda %52 oranında özürlü olduğumu ve vücudumda bulunan diğer hastalıklar ve tedavisini yapamadıkları hastalıklar konusunu yazmıştım allah razı olsun benim mesajımı inceleyerek yoğun iş temposunda cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ama beni şimdi kocaeli üniversitesi ftr polıkiliniğine sevk eddiyorsunuz çok soğuk olduğu belimin ağrılarından dolayı daha gidemedim ama gidecem peki benim %52 orınıda özürlü olmam diğer hastalıklarımın ilermesi sizin beni ftr polikliniğine sevk etmenizde %52 özürlü raporumla bi alakası olacakmı yoksa siz sadece ftrden alınan raporumu değerlendireceksiniz yine.
onlarda cevaben şöyle yazmışlar acaba bunu anlıyıpta yorumluyan olursa sevinirim.

E-postanızda belirtilen %52 özür oranı, Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik doğrultusunda Balthazard Formülü (Birleştirme) kullanılarak hesaplanmıştır. Bahsi geçen Yönetmeliğin Kapsam Bölümünün 2. maddesinin 2. fıkrasında “… Sosyal Güvenlik Kuruluşlarınca primli sisteme tabi olanlara bağlanacak malüllük aylıkları için istenecek özürlü sağlık kurulu raporlarının…nihai kararları bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilemez…” hükmü yer almaktadır.
Kurum Sağlık Kurulunca istenilen rapor ile birlikte dosyanızda yer alan tüm tıbbi bilgi ve belgeler değerlendirilerek yönetmeliğimiz doğrultusunda hakkınızda karar verilerek sonuç bağlı bulunduğunuz il müdürülüğüne iletilecektir.
Bilginizi rica ederim.

Bahsi geçen Yönetmeliğin Kapsam Bölümünün 2. maddesinin 2. fıkrasında “… Sosyal Güvenlik Kuruluşlarınca primli sisteme tabi olanlara bağlanacak malüllük aylıkları için istenecek özürlü sağlık kurulu raporlarının…nihai kararları bu Yönetmelik kapsamında değerlendirilemez…” hükmü yer almaktadır. bu ne demektir

sayın admin üniversitenin verdiği raporda lomberlordez düzleşmiştir vertabranın öne ve arkaya defaksinyonları oldukça limitlidir duyu kaybı yok dtn normal yazıyor bu rapor ankaraya gidecek dana önce meslek hastalığı raporunda prosesusların yırtılması ve sekel yazıyordu bu rapor ve ünüversitenin verdiği rapor doğrultusunda sizin bilgilerinize dayanarak meslek hastalığı ve iş görmezlik oranı bağlanırmı ist meslek hast raporu onda presuslarınyırtılması sekel yazıyordu ankara sonra üniversiyete sevk etti ftr kliniğine onlarda verdiği raporda lomberlordez düzleşmiştir vertabranın öne ve arkaya defaksinyonları oldukça limitlidir duyu kaybı yok dtn normal bi cevap yazarsanız sevinirim saygılar

Bu detayları ancak doktor olanlar yorumlayabilir. Hiç bir fikrim yok...

saolsun ankara tam 1yıl sonunda istanbul meslek hastanesinn verdiği meslek hastalığıdır dediği izmit üniversitesinin vertabranın öne doğru haraketleri kısıtlıdır diye verdiği raporlara karşılık bü gün ankarayı aradığımda meslek hastalığı olmadığına kara verilmiştir demesi vay be 1 yıl snunda karar verebildiler yaşasın sgk müdürlüğü yaşasın adalet şimdi son şans malulun emekliklik onada hiç bi bölüm 60 vermez toplamda 60 alabilirsek mahkemeye baş vuracam yaşasın sgk düzeni helal olsun

Üst Alt