Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastalığımdan dolayı yeterli oran alırsam ne gibi haklarım vardır?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
ben bundan 2 ay önce meslek hastanesine başvurdum.orada benim rahatsızlıklarım ile ilgili gerekli tetkikler yapıldı.bu tetkiklerin sonucu ANKARA ya gönderilcek denildi.diyelimki bu rahatsızlıklarımın yaptığım iş ile ilgili olduğu tespit edildi.ve %10 dan fazla oran verildi.ondan sonra benim ne gibi haklarım olcak.iş yerime karşı dava açma hakkım olucakmı mesela.
bu konuda tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum.saolun.

Her şeyden önce size sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. Bu geliri yaşamınız boyunca alacaksınız. Çalışsanız da emekli olsanız da bu geliriniz kesilmeyecek (emekli olduğunuzda emekli maaşınızın tamamını bu gelirin yarısını aynı anda alacaksınız). Vefaatınızdan sonra geride kalan hak sahiplerine devrolacak (bir nevi emeklilik gibi düşünün)

Sürekli iş göremezlik geliri size ve bakmakla yükümlü olduğunuz bireylere yaşam boyu sağlık güvencesi kazandıracak. Çalışmasanız bile bu sağlık güvenceniz devam edecek

Eğer meslek hastalığında işverenin bir kuuru varsa, elbette tazminat açma hakkınız olacak. Bu konuda bir avukatla görüşmenizi öneriririm.

bülent kardeş.ben başka mesajda da yazdığım üzere döküm işi yapıyodum.birden evde iken el bileğimin ağrıması ve şişmesi üstüne iş yerimden normal vizte kağıdı alarak hastaneye gittim ve orda çekilen filimde bileğimde ortalama 6 aylık eski bir kırık olduğu söylendi.asıl başımı ağrıtan nokta ise ondan sonra iş yerime gidip kardeşim benim elimde bir kırık çıktı bu elimdeki kırık yaptığım iş nedeni ile oldu deyip normal yazılan vizte kağıdını iş kazası veya meslek hastalığı vizte kağıdına çevirttirmedik.
ama şu an gelinen yerde ise ben 3,5 yıldır istirahatliyim ve elimde özürlü kaldı.
bende avukatımın söylemesi ile 2 ay önce istanbul meslek hastanesine elimdeki bu kırığın yaptığım iş nedeni ile olduğunu ispatlanması için başvurdum. o hastanede de benim muaynem ve tetkiklerim yapıldı.1 hafta öncede benim o raporlarımı kocaeli sgk ya yollamışlar.kocaeli sgk da beni birde tutulduğum meslek hastlalığı sebebi ile meslekte kazanma gücü kaybı özür oranı belirlenmesi için kocaeli üniversite hastanesine sevk etti.beyin cerrahiye muayne oldum fakat fizik tedaviye 9 şubatta gircem.ve ondan sonra asıl oranı ANKARA vericekmiş.inşallah benim bu elimdeki kırığın yaptığım iş ile ilgili olduğu yönünde karar verilirde bende ondan sonra hem sürekli iş göremezlik maaşı alırım.hemde iş yerime maddi ve manevi dava açabilirim.

bugün itibari ile kocaeli üniversitesinde de muaynelerim bitti.evraklarımı kocaeli üniv. sağlık kuruluna teslim ettim.
kafama takılan nokta ise bu evraklarım ne zaman kocaeli sgk gider diye sordum 1 ayı bulur dediler.daha sonra birde o evraklarım ankara da heyete giricek.yane daha epey sürecek bu iş herhalde.

Kurumlar arası posta gönderisi sahiden de çok uzun sürüyor... Ay sonunda şurayı arayıp bilgi edinmeyi deneyin:

İş kazası maluliyet servisi: 0312 415 0349​

acaba içinizde bel fıtığından özür oranı alan ve meslek hastalığı olarak rapor alan varmı.ayrıca iş yerine karşı dava açan varmı.

Meslek hastalığı olduğunun tespit edilmesi lazım. Bel fıtığının meslekle alakası olmalı... Bunu ntespitini de meslek hastalıkları hastaneleri yapabilir ancak. Bu tespit yapılacak, sürekli iş göremezlik geliri, tazminat vs. ondan sonra gündeme gelecek

bülent kardeş.istanbul meslek hast.zaten benim belden mr ve emg mi istedi lomber ve disk bozuklukları,radikülopati ile. diye bir rapor verildi.burdaki üniversite hast.ftr ve noroşirujı bölümünede muayne oldum.o raporlarım şimdi daha ANKARA ya gönderilcek.inşallah meslek hastalığı olarak kabul edilir ve özür oranı verilir.benimde dava için elimde kanıtım olur.sonuçta yaptığım iş belli.

Üst Alt