Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Meslek hastalığından egzama, işitme kaybı ve astım meydana geldi..?

cenker78

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
ben demir- çelik fabrikasında çalışıyorum çalıştıgım ortam çok tozlu ve gürültülü ekzama hastakıgına neden olabilecek demir tozu hergün yutmaktayız AYRICA çok yüksek desibelden dolayı kulaklarımda % 20 sakatlık raporu aldım yine bu hastalıklardan dolayı astım ve akcigerlerim zarar gördü brüt maaşım 2800 lira meslek hastalıgından nekadar maddi manevi tazminat alırım hastalık oranım ne olur emekli olursam maaşıma ne kadar yansıma yapar çünkü işveren beni işten atacaktır sürekli bunu yapmaktadır ayrıca iş kazası sonucu sag omuzumdan kronık kas yırtırması sonucu 4 amalıyat oldum rahatsızlıgım halen devam etmektedir

Meslek hastalığının tespiti için Zonguldak'taki meslek hastalığı hastanesine başvuru yapmanız gerek. Malum, oran orada belirleniyor...

Çalışma ortamından kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklarınız için hangi oranda rapor verilir, bilemiyorum. Çünkü birden fazla durumdan bahsediyorsunuz ve burada oranı belirleyen şey rahatsızlığın adı değil, düzeyi. Bunu belirleyecek/ölçecek olan da doktorlardır...
Şurayı inceleyebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Ama sürekli iş göremezlik geliri gibi kritik bir hakkı elde edeceğinizden eminim (çünkü bu hakkı elde etmek için % 10 ve üzeri işgücü kaybı yeterlidir). Bu geliri yaşam boyu (tıpkı emeklilik gibi) alırsınız ve bu hak beraberinde sizi ve bakmakla yükümlü olduüunuz kişileri yaşam boyu sağlık güvencesine kavuşturur...
Dediğim gibi, çok kıymetli bir haktır, aman ihmal etmeyin.

Tazminat ise ayrı bir konu. Bunun için size ancak uzman bir avukat fikir verebilir. İnanın avukatlar bile net bir rakam söyleyemez. Ortalama bir şeyler söylerler, size değerlendirip dava açıp açmayacağınıza karar verirsiniz.
Aynı şekilde, meslek hastalığının tespiti için hastaneye gittiniz diye işveren sizi işten atamaz. Atarsa, yine avukat kanalıyla işe dönebilirsiniz bence. Dahası bu türden bir işten atma alacağınız olası tazminatı da artıracaktır. İyi bir avukata danışarak hareket edin derim...

sayın oturan boga kardeşim bu haritaya göre karabük için ankara bölgesi meslek hastalıgı için yetkili görünüyor kardemirde yüzlerce insan komotorapi diyalize giren işkazası geçiren arkadaşlar tedavi gördügü için roporluyken iş akitleri fes edildi sitenize yazı yazan hasan kayı kardemir personeliydi ve arkadaşlar için sürekli saglık kurulu raporları için soru sorup yardım etmeye çalısıyor kardemir yaklaşık olarak 450 işçiyi bu yüzden işten attı kardemirde işveren sendika degiştiren türk metal üyelerini hastalıgı özürü iş kazasını bahane ederek işten atıyor işveren çelik iş sendikasına üye olmayan işçilere bunları yapıyor meslek hastalıgı için başvuru yapacak olan işçiyi türk metal üyesi oldugu için rapora baş vurdugu için işten atacaktır bugüne kadar tüm arkadaşlarımız açtıgı işe iade davası davalarını kazandı işveren yasa geregi ya bu arkadaşkarı işe alacak yada 2. yol olarak mahkemenin kıdem ihbar tazminatları ve işe iade tazminatlarını ödeyecekti işveren tüm arkadaşları işe almayarak tazminatları ödedi yalnız bu 450 kişidnin tamamı özürlü yada engelli degil olmayanlarda perfermans kriterleri diye yalan bir bahaneyle türk metal üyesi diye işten atıldı

meslek hastalıgı

arkadaşlarımızın bazıları yeni emekli oldu fakat çalışırken iş kazaları ve meslek hastalıklarından sorunları vardı bu arkadaşlar iş kazası ve meslek hastalıgına muracaat edip bu haklardan faydalanması mümkünmüdür sebebide kardemirde işverenin hastalikları olan türk metal üyelerinin hesap kesme ve baskı uygulamasıdır

Kesin bir bilgim yok ama, emekli olduktan sonra da iş kazası ve meslek hastalığı tespiti yapılabilir diye düşünüyorum.

Ben avukatım. Sayın Oturan Boğa'nın da dediği gibi net bir rakam vermek çok zordur. Fakat bir hayli yakın rakamlar tespit edilebilir. Bu noktada önemli olan maluliyet oranınız, yaşınız ve aylık ücretinizdir. Bunları bildirirseniz yaklaşık bir rakam verebilirim.

Üst Alt