Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mesleki Sağlık Kurulu'nun raporda yazdıkları ne anlama geliyor?

Blackforever

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba değerli arkadaşlar.Öncelikle herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.
Arkadaşlar ben 37 yaşında uluslararası tır şoförüyüm.Bel ve boyun ağrısından şikayetle izmir tepecik eğitim ve araştırma hastanesi beyin ve sinir cerrahisi bölümüne başvurdum.Bel ve boyun mr çekildi (19-06/2019)
Servikal mr : c3-4 , c4-5 min bulging c5-6 sağ santrolateral bulging c6-7 min sağ santrolateral bulging
Lomber mr : L5-s1 santral bulging

Tanı : m50.8
m51.8

Teşhisler konuldu , bu arada işten ayrılmak durumunda kaldım ( psikolojik baskı vs sebebiyle ).Teşhis konulduğu tarihte ssk devam etmekteydi.
Elimdeki raporla istanbul süreyyapaşa meslek hastalıkları hastanesine başvurdum.Yanlız bir sıkıntı var şöyleki ; sevk almadan bireysel başvurdum ve kabul ettiler . 17/07/2019 tarihinde muayene oldum , teşhis ve tanıları sistemden alıp epikriz raporuma eklediler , bir ay sonra sağlık kurulu raporunu gelip alabilirsin dediler. Bugün ( 21/08/2019) raporumu aldım ve sizinle paylaşmak istiyorum.

Mesleki tanı :
m50.8 servikal disk bozuklukları, diğer ( MESLEKİ DEĞİL )
m51.8 intervertabral disk bozuklukları diğer , tanımlanmış ( lomber ) ( MESLEK HASTALIĞI YÖNÜNDEN TETKİKTE )

Karar ;

1) Mahallinde FTR poliklinik kontrolüne
2) Hastanemizde 6 ay sonra lomber hnp yönünden kontrolüne dair OBSKK dır

Bunlar ne anlama geliyor ? Lütfen bilen birisinin cevaplamasını rica ediyorum . Bu raporu iş gücü kaybı geliri bağlatmak için başvurmuştum böyle bir sonuç verdiler.

Meslek hastalığı sonucu oluşan işgücü kaybının tespiti için başvurmuşsunuz sanırım. Bel fıtığı için mesleki değil denmiş, boyun fıtığı içinse 6 ay sıra kontrole istinaden karar verilecek demiş. Yani şu an için belirlenmiş bir oran vs. yok.

Merhaba değerli arkadaşlar , bilgi vermek amaçlı yazıyorum . Durumum devam ediyor , ikametim izmir , iş adresim istanbul olduğu için maluliyet raporu aslı bir müddet izmir istanbul arası mekik dokudu.en son 5/11/2019 tarihinde istanbul sosyal güvenlik il müdürlüğü kısa vadeli sigortalar servisi 2 ( iş kazası ) bölümünde. DYS evrak kontrolünden baktığımda “gelen evrak dosyasına kaldırılmış “ yazıyor.(gelen evrak dediği malüliyet raporu aslı).Dün aradım bilgi almak için , iş kazası servisinde olduğunu söylediler ve yönlendirdiler telefona bakan bayan dosyamın kendisinde olduğunu ve kendisinin ilgilendiğini söyledi, şuanda işlemleriniz devam ediyor dedi. Kafama takılan bir iki soru var arkadaşlar.

1) Meslek hastalıkları hastanesine sevksiz gittim ve kabul ettiler , meslek hastalıkları tespiti için bütün bölümlerde muayene oldum fakat dosyamı iş kazası olarak adlandırıp SGK ya malüliyet raporu yollamışlar,SEVKSİZ gittiğim için çıkan sonuç etkilenirmi yani sik baştan SEVK edip farklı bir yerden rapor isterlermi?

2) Uluslararası tır şoförüyüm , hastalığın yada iş kazasının sonuç etkileri ve verilen işgöremezlik oranı meslekteki iş gücü kayıbına bağlıymış , bana ameliyat gerektirmeyen m51.8 lomber tanımlanmış teşhisi kondu , bu hastalık kimine göre çok hafif kalırken kiminin meslek hayatını etkiliyor sizce bana be kadar oran verirler ?? ( bu arada sürekli araç kullanamıyorum kalçam ve bacaklarım çekiliyor )

3) Bir kaç gün sonra kontrolüm var meslek hastalıkları hastanesinde , orada söylemem gereken yada farklı bir işlem yapmam gerekirmi değerli arladaşlar??

Merhaba değerli arkadaşlar , bugün DYS evrak takipte şöyle bişey gördüm “ sosyal sigortalar il müdürlüğü emeklilik servisi 2 ( malüllük) . Gelen evrak beklemede . Yazı bu şekilde hangi aşamadayım ne durumdayım bir tahmin yürütemedim bilgisi olan varmı arkadaşlar ??

Blackforever

kardeş bendede aynı olmuştu sürekli işgörememezlik maaşı bağlanacağında %10 geçmiş isen maaş bağlama durumundadır
kopyalıyorum aynen böyle
ANTALYA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ MURATPAŞA SGM 3.EMEKLİLİK İŞLEMLERİ SERVİSİ(MALULİYET)

oranın ne olacagını bilmek çok zor eger iş kazası olarak kabul edilip %10 ve üzerinde iş kaybı oranı çıkar ise size ömür boyu alacağınız maaş bağlanacak,sürecler 3 ay ile 14 ay arasında bir ortalama ile sonuçlanıyor.

Arkadaşlar bugün DYS de gördüm “tasra hastane sevk “ yazıyor , sanırım kontrol muayenem için ama hangi hastane vs yazmıyor , işk gittiğim hastaneyemi gitmeliyim ( meslek hastalıkları hastanesine gitmiştim raporum oradan çıkmıştı )???

Üst Alt