Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Mevcut ehliyeti işitme kaybı sebebiyle engelli ehliyetine çevirmek!?

dexxter66

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Selamlar,
2013 yılında aldığım B sınıfı ehliyetim var.2022 yılında Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesinden %42 sürekli yazan işitme engelli raporu aldım.Şimdi benim merak ettiğim ehliyetim 2027 yılında yenilenme süresi gelecek.Ben iki kulağımda da işitme cihazı kullanıyorum.Bu ehliyeti engelli B sınıfı ehliyetine çevirmek için nasıl süreç işliyor? Ne yapmam lazım? .%42 işitme engellilere ötv indirimi ile araç alabilmek mümkün mü? Herşey silbaştan mı olacak sağlık raporu alıp kursa kayıt olup sınavlara mı gireceğim? Yoksa tekrar sağlık kurulundan engelli ehliyet için sürücü olur raporu alıp emniyette değiştirtecek miyim?

İyi günler.

Engelli ehliyeti diye birşey kalmadı. Eskiden işitme cihazı kullananlar için ehliyetin en altına ticari araç kullanamaz ibaresi yazılırken; yeni sistemde, arka kısmına kodlar yazılıyor ve nufus müdürlüğüne ehliyet başvurusuna gittiğinizde size bunu sözlü olarak belirtiyorlar. Ambulans, ticari araç, motorsiklet ve resmi araç kullanamazsınız şeklinde. İşitme kaybı ile ötv indiriminden faydalanamazsınız. Ya ortopedik engel nedeni ile tertibat gereklidir olayı yada %90 ve üzerinde bir engelli raporunuz olması gerekir. Ehliyet yenileme süresi aslında 10 yıl ama Türkiye de hiç birimiz uymadığımız için yıllardır ilk verilen ehliyetlerle kullanıyorduk fakat bildiğiniz gibi yeni tip ehliyete geçme zorunluluğu var. Aile hekimine gidip; ehliyet almak için rapor almak istediğinizi ancak işitme cihazı kullandığınızı söyleyeceksiniz, size sevk verecek, sonra heyet (kbb bölümünde) işitme testi yapılarak size sürücü olur raporu verilecek. Nufus müdürlüğüne gidip alacaksınız. Sınav vs yok.

Rica ederim. Son bir not: Aile hekiminin verdiği sevk kağıdında "uzman hekim muaynesi gereklidir" gibi bir ibare yer alıyor. Bu sizi yanıltıp normal polikniklikde ki uzman kbb doktorundan işlemlerinizi yapabileceğinizi düşünmeyin. Sağlık kuruluna gidip heyet doktorundan almanız gerekiyor.

Sağlık kuruluna gidip heyet doktorundan almanız gerekiyor.
ne alaka yanlış bilgi vermeyin? Uzman hekim muayenesinde zaten son seçeneği uzman tabip karar verir komisyona sevk eder veyahut tek hekim raporu geçerlidir. Kodu yazar geçer nvi rapora göre işlem yapar aksi halde bildirir. Heyet raporu şart değil. İşitme engellilerin motosiklet kullanabilmesinde hiç bir sakınca yoktur alabilir. Yönetmelik bellidir. Resmi ticari kullanamaz şerhi 1.grub alacaklara verilir 2.gruba uyarlanmaz. Kriterleri sağlarsa 2.grub alabilir

@Muharrem77, Kendim bir işitme engellisi olarak aldığım şekli, senelerdir yaşadığım şeyi yazıyorum ve bu yanlış bilgi mi oluyor :)
Yine babamın yaşı itibari ile işitme cihazı kullanmaya başlamasından dolayı 1 ay kadar önce sürücü olur raporunu bu şekilde aldım.
Kısaca son 3 ayda bu şekilde 2 kez ehliyet yeniledim ama ikisinide yanlış yapmışım demekki.

Son bir not diye yazmamın sebebi de yine bizzat yaşadığım olaydan dolayı ki; o da yakın zamanda engelli raporu aldığım için, aynı hastanedeki uzman hekime gidersem uğraşmadan alabileceğimi düşünüp bizzat yaşadığım süreçti.
Keşke o doktorda doğrusunu bilseydi de, ben de hep böyle yanlış yanlış işler yapmasaydım.

Şu yönetmelikde ki işitme cihazı kullananların motorsiklet kullanabilir yazısını da paylaşabilirseniz sevinirim. 97 den beri kullanamıyorum bu yüzden ama onu da yanlış yapıp vermemişler demekki sadece B sınıfı alabilirsiniz diyerek.

Komisyona sevk fiziksel durumdan dolayı olabilir mi sizin ?

Üst Alt