Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Muaf olduğum halde askerlik yaptım ama çok zorluk yaşadım

perseküsyon

Aktif Üye
Konular
89
Reaksiyonlar
135
Ama sonradan , gittiğime pişman oldum Acemi birliğinde çok ezdiler; psikolojimle alay ettiler. 3 ay hava değişimi aldım (Şizofreni (F20) den verdiler ) Devamında çürük raporu verdiler. Gitmemin bir anlamı kalmadı ama deneyim oldu

neden böyle bir macera içine girdiniz merak ettim ????

Devlet bize sahip çıktı ; vatan borcudur.. gibi düşüncelerle girdim

perseküsyon
tmm eyvallah da siz askerden kaçmadınız firar etmeişsiniz yani askere aldılar da siz mi kaçtınız sağlığınız el vermemiş.
bende epilepsi hastasıyım ankara gatada 20 gün yattım çürük raporu aldım geldim. haaa askerlik benim içimde uhde kaldı. o ayrı mesele. valla herkesin hakkında hayırlısı ...

Ahmet T
evet onu duydum bazılarında o yaızyormuş ama bende yazmıyor bize o zaman ankara gatada doktor dediki Allah vermesin savaş v.s bir durum olursa bizler köyümüzü veya yaşadığımız yeri korumakla mükellef olduğumuzu söylediler.

Ben bipolar hastasıyım.
Benim le aynı hastalığı paylaşan kişilerin askerlik yapması kesinlikle yasak.
Bu tanı ile 1 sene askerlik yaptım üzerine muaf olmadım terhis belgesi aldım neyden şikayetcisiniz anlamadım ?

@perseküsyon

ben savaşta ve barışta elverişli değildir raporu aldım

Doğrudur

@ozmuşlu
"tmm eyvallah da siz askerden kaçmadınız firar etmeişsiniz yani askere aldılar da siz mi kaçtınız sağlığınız el vermemiş."

Böyle yazmışsın da . Hayır; askerden kaçıp firar etme gibi bir şey olmadı Kendi rızamla gittim. Sonra hastalığımda akut alevlenme oldu. Önceki mesajda yazdığım şekilde hava değişimi verdiler...

@zemre00,
Tuzla'daki askerlik muayenesinde şizofreni raporlarımı göstermedim. Yapsaydım askere gitmeden direk çürük raporu verirlerdi. Tamamen kendi tercihimle oldu...

Kısa dönem askerlik yaptım. Hastalığım yeni ortaya çıktı. Bu yaştan sonra böyle bir rahatsızlık oluşuyor mu ? Bilmiyorum.

Şuan onu araştırıyorum. Çünkü ilaçları aldıktan sonra birşeyim kalmadı halsizlik dışında.

Hastalığın geç ortaya çıkması çoğu şeyi normal olarak yapmamı sağladı.

Askerlik ile ilgili burada yazılanları çizilenleri nadiren de olsa zaman zaman bizim evlatla konuşurum. Laf lafı açtığında; doğuda, güneydoğuda, operasyon bölgelerinde subay ve astsubayların psikolojik rahatsızlığı olanları istemediklerini zira o bölgelerde askerliğin çok daha zorlu şartlarda yürütüldüğünü söyledi. Ama bir şey daha ifade etmiş ve aklımda kaldığı kadarıyla, görev yaptığı hiçbir yerde rahatsızlığı bulunan bu arkadaşların hor görülmediğini ve kendilerine mümkün mertebe şefkatle yaklaşılarak zorlanmayacakları tehlikesiz görevler verildiğini söylemişti.

Ama askerlik bu, her yerde yaklaşım belki aynı olmayabilir.

Selametle.

@zemre00,
:unsure: 2005 senesinden bahsediyorum. Askere bu tarihte gittim. O zaman sistem var mıydı ? yok muydu ? bilmiyorum. Ama sistem olsaydı ve senin dediğin gibi anlasalardı zaten acemi birliğine yollamazlardı :ROFLMAO: "Ya bu adam şizofren ama efendi birine benziyor" Hadi askere gönderelim. Böyle demezlerdi.

@alifatih1958 bey , öğretmenlik "lisans" mezunu kısa dönem (2005 ağustos celbi) olarak gittim. Acemi birliğinde çok zorlandım. Psikolojimle alay ettiler. Bir kenara çekilip uzaklaşsam da bakışlarıyla beni küçümsediler . "Bu adam ruh hastası; nasıl öğretmen olmuş?" gibi aşağılayıcı tavırlara maruz kaldım. Usta birliğine geçince psikiyatrik tedaviden dolayı G3 tüfeğimi elimden alıp karakol nöbetçisi yaptılar. Gece 2-3 gibi devriyeden dönenler, koğuşta çok gürültü yapıyorlardı. Bu yüzden sürekli uykusuz kaldım. En sonunda dayanamadım. Takibimi yapan , askeri hastane psikiyatr'a "daha fazla devam edecek gücüm kalmadı" dedim İstanbul GATA'ya yatış için sevk edildim. Kaldığım yatılı hastenede bir sürü manyak, psikopat herif vardı. 13 gün yattıktan sonra 3 ay hava değişimi verdiler. Bitiminde de çürük raporu aldım. Askere gitmesem de aynı raporu vereceklerdi. Yine de değişik bir deneyim oldu...

Son düzenleme:
@perseküsyo

Muhterem kardeşim yazdıklarından anladığım kadarı ile G3 piyade tüfeğinin elinden alınmış olması senin ağırına gitmiş ve hala bunun olumsuz etkisini üzerinden atamamış gibisin. Bence bunu kafandan silip at zira en iyisini yapmışlar. Niçin böyle düşünüp, neden böyle yazdığımı ben burada anlatamam ama emin ol ki psikiyatrik tedavi gren arkadaşların kendi menfaatleri için bunun yapılması zaruri. Yapmazlarsa yapmayan komutan hatalı duruma düşüyor. Dediğim gibi bazı şeyleri yazamıyorum, yazabilsem sen de hak vereceksin ve belki de tüfeğinin elinden alınmış olmasına “iyi ki almışlar” diyeceksin.

Selametle..

alifatih1958
G3 piyade tüfeğimin elimden alınması ağrıma gitmedi. Devre arkadaşlarından gördüğüm küçümseme ve dışlama durumundan rahatsız oldum. Bunu anlatmaya çalıştım. Neden böyle yazdığınızı burada anlatamıyorsanız ben de sizi anlayamam. Hayırlı cumalar...

Haklısın sevgili kardeşim haklısın. Kim olsa o tür muamelelerden, terbiyesizce davranışlardan rahatsız olur.
Size de hayırlı cumalar.

Üst Alt