Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ödediğim tutar ile evraklarda yazan tutar uyuşmuyor!?

suskun62

Üye
Konular
79
Reaksiyonlar
2
merhaba 1 hafta önce "208 ALLURE 1.2 PureTech 130hp EAT8" satın aldım.
liste fiyatı 1.310 milyon tl idi.
700 bin tl ye anlaştık.
aracı satan temsilci 25-30 bin tl tertibat tutar dedi. itiraz ettim neden o kadar fazla tutuyor diye (tertibatlar 1-direksiyon topuzu 2-silecek kolu-3 vites atma tertibat )
3-5 gün sonra aradı, dediki fatura isterseniz 25 bin tl istemezseniz 23 bin tl. dedimki istiyorum varsın 25 bin olsun.
sonra bir daha aradı 23 bin oldu dedi. tamam dedim.
sonra bir daha aradı 690 bini hesaba at 10 bin tl yi elden ver dedi. öyle de yaptım

aracı aldım.
verdiği evraklarda sadece araç fiyatı yazıyor 695 bin tl diye
diğer evraklarda herhangi bir tutar yazmıyor

dolandırılmış olabilirmiyim diye?

Benımde sag kol aynı tertibatlar 1 hafta önce aldım 12 bine aldım kandırmıs sizi tertibatı fatura olmaz aralarında bölüsüyorlar.olsun ama sizden iki katı almıs ayrıca o kadsr para verecegine 800 e t cross style aldım wolkswagwn orda bile hata etmişsiniz bi kere

O paraya volkswagen t cross life paketi de alabilirdnz en azından alman hayırlı olsun genede

Verdiğin rakamlar için kimse kimseyi dolandırmaz. Aylık gelirim 0 lira. 23 bin, 25 bin ya da 5 bin 10 bin lira dolandırma parası değil şahsi fikrim.

Iphone 15 plus Zorlu daki Apple da 73 bin den başlıyor, Mediamarktta aynı telefon 8 bin lira daha ucuz 65 binden başlıyor.
Apple mağazası kendi telefonunu satarken dolandırıyor mu? hayır. Serbest ticaret böyle birşey.

Araç hayırlı olsun, güzel günlerde kazasız belasız kullanırsınız inşallah.

-----------------

Not: Dolandırma nasıl olur merak edenlere;
Elektrik faturalarına eklenen TRT payı nı seve seve 85 milyona her ay ödetirsiniz. Toplanan milyonları da her ay yandaş, yalaka takımına her ay maaş olarak ödersiniz.
Bir de cep telefonlarından her ay telsiz kullanım ücreti gibi bir adla düzenli para alırsınız miktar az olunca kimsenin sesi çıkmaz nasıl olsa. ama 20 milyon kişiden toplanınca güzel para.
Sonuncusu harika, herkese bedava doğalgaz dağıtıyoruz dersiniz ama aslında yaklaşık 300 milyon dolara doğalgaz ithal edersiniz vergilerle ödersiniz kimsenin cebinden çıkmadığı için sorun olmaz.
Geçmediğin köprüye senin vergilerinle senin adına ödeme yapılırsa dolandırılmış olursun, kullanmadığın havaalanına senin vergilerinle ödeme yapılırsa da dolandırılmış olursun ve hatta gitmediğin hastaneye senin vergilerinle ödeme yapılıyorsa şüphe yok ki dolandırılıyorsundur.

@Ferhat3333,
merhaba. tertibat için fatura veriliyor. ilk aracımda vermişlerdi ve halen durmaktadır. fatura vermedikleri için vergi dairesine şikayet ettim. eğer fatura kesmediyse yüzde 20 ihbar ikramiyesi verecek bana vergi dairesi

@ucuncubahar,
Fatura verirse problem yok. mediamark etiket fiyatı 70 bin tl olan telefonu kasaya gittiğinde 65 kartından 5 de elden alsa ve fatura tutarıda 65 olsa, demez misin şimdi bu elden verdiğim paraya ne oldu diye?

suskun62 Demem.

Yaşadığım iki olay var.

1. Babama aldığımız normal araba. Sene 2010 - 2011 belkide 2009 kısacası uzun zaman oldu. Elimizdeki ikinci el arabayı verdik bayiden sıfır araba aldık, üstüne de nakit para verdik.
Senin burda yazdığın gibi fatura ile anlaştığımız ve ödediğimiz tutar arasında bugünkü fiyatla belki 2 bin belki 3 bin fark vardı. Benim hiç dikkatimi çekmedi asla faturalara bakmam.

Enişte dedi fatura eksik bir sorsana niye diye. Ona da verdiğim cevap biz iki gün bu arabayı almak için pazarlık yaptık indirim aldık. Anlaştığımız fiyatı da ödedik. Kimse bizden zorla para almadı, anlaştığımız fiyattan fazla para istemedi. Sormadım o gün ve eminim dolandırılmadım. Başka bayi de o indirimi alamadım, kaça anlaştıysak o fiyatı ödedik.

Fatura devletin bileceği iş, senin benim bildiğimi devlet bilmiyor mu? tabi ki biliyor.

2. Yakın zaman 2021 yılı kendime araç alırken. ÖTV indirimli araç alacağım ama pandemi zaman hiç bir yerde araç yok. Kader diyelim tam da evime en yakın bayi de tam da istediğim araç gemi de çıktı. kapora verdim. fiyatta anlaştık. rapor işi uzadı, araya bayram tatili girdi vs derken 2 ay sonra ben yine anlaştığımız fiyatı ödedim ve yine fatura da 2 veya 3 bin liralık bir eksiklik var. Ben anlaştığımız fiyatı ödedim biraz nakit biraz hesaba. Kimse ekstra para istemedi o dönem, sonrasında yaşadık biliyoruz ekstradan 150 - 200 bin liraya kadar elden para alındı engellilerden.

Sonuç olarak sen kaç liraya anlaştıysan o paradan fazla para vermediysen dolandırılmamışsındır.

Fatura konusunda gelince hep derim 20 yıldır AKP nin bu ülkeye yaptığı en büyük kötülük insanları kötülüğe alıştırmasıdır.
Süte su kattıklarında dolandırılmış oluruz, çünkü biz süt için para veriyoruz.
Ete hava bastıklarında da dolandırılmış oluruz, çünkü biz et için para veriyoruz.
Antep fıstıklı baklava yerine bezelyeyi ezip baklavaya kattıklarında da dolandırılmış oluruz, çünkü biz onu antep fıstıklı diye alıyoruz.

Keşke yine tüp kuyruğu, fatura kuyrukları olsa da ne yediğimizi ne içtiğimizi bilebilsek.

@ucuncubahar,
evet dolandırılmışım. beyfendi faturada yer almayan tutarı cebine atmış. bundan dolayı ilk araç bakımım ücretsiz olacakmış.

suskun62

Kişisel fikrim değişmedi, kusura bakma.

Sen bayi ile X liraya anlaştın, bayi senden X liradan fazlasını mı istedi ?
Sen bayi ile Y aracı için anlaştın, bayi sana farklı bir araç mı verdi ?
Sen bayi ile X liraya anlaştığın araç başka bayi de X liradan ucuz muydu ?

Dolandırılmış olman için bu sorulardan birinin evet olması gerekir ki senin anlatımına göre üçününde cevabı hayır.

Mehmet Şimşek duymasın yarın özel bir kliniğe gideceğim kartla ödersem 6300 nakit ödersem 5600 lira. Kartla 6300 ödersem de nakit 5600 ödersem de dolandırılmış olmayacağım.

-----

İlla dolandırıldım diyeceksen tavsiyem belki de hiç izlemediğin elektrik faturası öderken TRT için ödediğin katkı payına itiraz et. İzlemediğin TRT için para ödüyorsan kesinlikle dolandırılıyorsundur.

Kullanmadığın havaalanında, geçmediğin köprüde, gitmediğin hastanede kesinlikle birileri seni dolandırıyor.

İlla dolandırıldım diyeceksen konu çok elbet birinde uzlaşabiliriz ama yularıda ki konuda ben ikna olmadım.

söz uçar yazı kalır. şirketten durumla ilgili bir yazı alın aksi halde ileride problem yaşayabilirsiniz. ayrıca dediğiniz gibi tutar fazla alındı ise ben olsam gidip savcılıktan suç duyurusunda bulunurdum. böyle bir hadise bu şekilde örtpas edilmemeli.

Cevabı yazdım makinedeki çamaşırları asmaya gittim. Çamaşır asarken can sıkıntısı işte suskun62 dolandırılmış olabilir mi diye sorup durdum kendi kendime.

İstanbulda aynı markanın birden fazla bayii var dolandırılmak için uygun değil. A Bayisi 1 milyon fiyat verse B bayisi de 990 bin fiyat verse salak değiliz B bayisine gideriz. B Bayisindeki uyanık cebine atacağı 10 bini indirim yaparsa nasıl dolandıracak bizi. İstanbul dolandırılmak için uygun bir şehir değil kesinlikle.

Tek bayinin olduğu bir il düşünelim mesela Giresun. Giresundaki C bayisi aynı araç için 1 milyon 10 bin fiyat verdi mi? Diyelim ki verdi bende açtım internette fiyat listesini gösterdim başladık pazarlığa 1 milyona anlaştık. İnternet olduğu sürece küçük şehirde de olsan bayi kolay kolay dolandıramaz. Bayiler de fiyat listeleri de ayen beyan ortada.

suskun62 ne demişti? iyi düşün! hem can sıkıntısına düşünmek iyi geliyor. Fatura ile ödediğim fiyat farklı dedi. Bunu sende yaşadın hem 15 yıl önce, hem 3 yıl önce yaşadın.
Düşün bakalım. sen yaşadın, suskun62 de yaşadı başka kim yaşadı acaba. Düşünelim. Hmm... Afrika da bir kelebek kanat çırpsa, Amerika'da fırtına kopar... Winter is coming bu olay örtbas edilmemeli...

Bir bilene soralım dedim ve Google a sordum ve 0 araç alırken ki fiyat farkı diye arattım. Aaa herkes yaşamış ya bu sorunu. Şaka yaptım, şaka yaptım herkes yaşamamış ama çoğunluk yaşamış. Çeşitli forumlarda da yazmışlar. Daha eskisi var mı bilmiyorum ama 2010 dan beri yazılmış bu konu.

faturadaki tutar ile ödediğiniz arasındaki fark
- Plaka Masrafları - İlk MTV Bedeli - Zorunlu Trafik Sigortası - Takipçi Masrafları - ruhsat ve hatta aracin tasinmasinada ayrıca para veriliyormuş
gibi bedelleri faturaya yansıtamayacağından sizden fatura dışında, ama yine de makbuzlu (Takipçi Masrafları ve Plaka Masrafları genelde makbuzsuz) harcamalar için istiyor bu bedeli.

Tam fırtına kopacak derken yine kelebeğin kanadını kırdılar.

suskun62 kardeşim belki üzüleceksin ama bence dolandırılmamışsın, bayinin senin adına ödediği/ödeyeceği ama faturaya da yansıtamayacağı kalemler için fatura tutarından fazla parayı nakit istemesi bana anlaşılabilir geldi. Ne dersin ?

@ucuncubahar,

kardeşim anlamıyor musun
ben 700 bine anlaşıyorum ve 695 bin hesaba gerisi elden ama faturada 695 yazıyor.
peugeot genel müdürlüğü diyor ki haklısın 700 e anlaştıysanız faturada 700 yazmak zorunda.
bakım hediye ettiler, bakım fiyatlarıda 10 bin olduğu için kabul ettim.

@suskun62,
@ucuncubahar diyorki anlaştığın fiyatın aynısını verdiysen kazıklanmamışsındır (kaldıki öyle olması lazım çünkü anlaştığın fiyat adı üstünde) ama diyorki anlaştığın fiyattan fazla verdiysen kazıklanmışsındır (buda mantıklı anlaştığından hiç bir sebep olmadan fazla fiyat vermek) bukadar basit uzatmaya gerek yok bence

Üst Alt