Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oğlum 18 yaşına girdiğinde 2022 maaşını kendisi mi alacak? Prosedür nasıl işleyecek? [Soru]

k_u_a_f_o_r

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Selam,
oğlum bu ayın 19 unda 18 yaşına giriyor. bundan sonra aylığını kendisi mi çekicek, ve ben bakım ücreti alabilir miyim?
bir de aylığını başvurudan 2 sene sonra alabildik ve 1.900 verdiler birkmiş olarak. az deil mi bu? içerde kalan para var mıdır?
beni bilgilendirmisiniz,
şimdiden teşekkürler

18 yaşını doldurmuş kişiler 2022 maaşlarını kendileri çeker bakım maaşları zaten engelliyi ilgilendirmiyor bakıcısı çekiyor.
2 sene için az bir toplu para müracaat ile baglanması arasında 2 yıl geçmişse 1900 lirada yanlışlık söz konusu olabilir bu konuda bilgi edinmeden bilgi edinebilirsiniz içerde para kalması söz konusu degil.

benımde aynı şekılde oldu kızım 18 yaşını doldurunca kesıldı maaşı ve yenıden dılekce verdık gonderdık bırde mahkemeden vasılık alıyosun ozaman maaşı sen vasılık mahkeme kararıyla cekıyosun eyer cocuk cekemıyosa benım kızımın yuzde 96 raporu hıc bır şekılde bır şey bılmıyo ondan vasılık bende ve bır yıl oldu yenıden baş vuralı daha işlemde haber yok daha

18 yaşını dolduran kişilerde sadece zihinsel problemi olan kişiler için vasilik belgesi isterler fiziken sorunu olan kişiler zaten paralarını çekebilirler sorun yok ama zihinsel sorunu olanlar için vasi belgesi şart çünkü imza atması ve imzası kabul edilmiyor..

benımde demek ıstedığım oydu kızım yuzde 96 zıhınsel engellı parayı bılmıyo tuvaletını bılmıyo ondan vasılığı bende ve ben bır bucuk yıl ıcın ozaman 2.800 lıra almıştımama dedığım gıbı yuzde 96 özurlu raporuyla

mehmet kardeş anladım ben yuzde 70 den sonrası 808 lıra alıyo kuafor.un yuzde kacmış ben onu anlamadım tabıkı bedensel engellı kendı alabılır ama bır zıhınsel engellı ıcın vası gerekıyo doğru bılıyorum herhalde 18 yaşından sonra ya kendı alacak yada vasısı cunkı ben bır yıldır kızımın adına olan işlemlerı vasılık kağıdı ıle yapıyorum dedığım gıbı benım kızım ın altını bıle ben acıyorum gerısını sız düşünün o yuzden soylemıştım

benim oğlum %85 zihinsel engelli, oununda kendi başına gidip çekebilecek bir durumu yok vasilik bendende isteneceği geçen sene söylenmişti, 3 ayda 539 ytl alıyor sizce alması gereken maaş bumudur 808 demişsiniz, benim kendime ait kuafor salonum var vergi kaydımın olması bakım aylığını almama engel olurmu

benım bıldığım18 yaş altı o parayı alıyo benımde kıza 18 altı ödenen para oydu 18 yaş üstu yuzde 70 uzerınde olanlar 808 alıyo bırde evde bakım aylığı ıcın sızın evde olmanız calışmamanız gerekıyo bıldığım kadarıyla tabıı bu sıtedekı abılerımız daha ıyı bılırler ben bu işlemlerdem gectığım ıcın bıraz bılgım var emeklı maaşı alıpta evde bakım parası alanları bılıyorum mesela benım hıc bır sosyal guvencem yoktu bırde kızım bakıma muhtac her şeyını ben yapıyorum bırde ona dıkkat edıyorlar bıldığım bu :)

salih_turkan'ın yazdıkları çok doğru.

18 yaşını dolduran çocuğun maaşı kesilir. Siz, eğer önceden verdiğiniz sağlık raporu "sürekli" ibareli ise, yeni rapor çıkarmak hariç geri kalan tüm işlemleri yeniden yapıp, vasilik kararıyla birlikte 2022 maaşına yeniden başvuracaksınız.
Maaşı almaya hak kazanırsa, maaşı 808 YTL olur.

Dükkanınızın olması değil de, hanede kişi başına düşen gelir önemli. Başvurunuzda gelir durumunuz da araştırılacaktır zaten...

**
Evde Bakım Aylığı ise başka.. Onun için kişi başına gelir 305 YTL'den az ve oğlunuz ağır özürlü olmalı. Bu şartlar varsa, o zaman il/ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurun derim...

verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim
ailede tek çalışan benim ve 3 çocuğum var
gelir var ama gider daha çok 3 yıl oldu dükkan açalı
ama hala bağ-kur u ödeyemedim oda içerde birikiyor

Üst Alt