Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Oluşan işitme kaybımın meslek hastalığı olduğunu ıspat edip gelir bağlatabilir miyim?

serdarkaradayi

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Bülent bey merhaba.8 yil Calıstigim işyerinde kulaklarımda işitme kaybı oluştu. Heyete girdigimde % 20 civarı rapor verildi.sorum şu. Meslek hastaligi diye başvursam. Sürekli işgörmez aylıgı bağlanır..cevabinizi merakla bekliyorum.

meslek hastalığı diye başvur. o seni heyete sevk edicek. şayet işgöremez raporu verirse heyet o rapor ile defterdarlığa yada sosyal aile politikalar bakanlığına git. ordan vergi kaydını oluştur maaş almaya başlarsınız... ama oranın %10 olduğunu sanmıyorum %40 dır o...

Teşekkürler sedat bey forumda Bülent beyin (oturan boga) yazısında % 10 diye geçiyor. .birde ben 2008 de işten ayrıldım bunun bir zaman aşımı süresi falan varmı acaba..teşekkür şimdiden cevabınız için. .

Zaman aşım süresi 10 yıldır.

İşitme kaybının meslekle ilgili olduğunun ıspatı ne kadar mümkün olur, bilemiyorum. Sigorta müdürlüğüne başvurmalısınız ve onlar sizi hastaneye sevk etmeli. Ayrıca bir müfettiş görevlendirirler ve o da durumu tespit etmek için sizinle ve işyeri ile görüşür...

% 10 ve üzeri işgücü kaybı olursa,sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

Şansımı deniycem Bülent bey çok teşekkürler. .

Bülent bey cevabiniz icin simdiden tesekkurler...merak ettigim bir
Soru daha var bilginiz varsa cevaplaya bilirseniz cok memnun olucam....Vergi indirimi icin heyete girdigimde kulaktan % 20 civari rapor verildi..acaba meslek hastaliklari hastanesinde de .
Bu deger bulundugunda sürekli iş göremezlik icin istenen % 10 degerine denk gelirmi..duydugum kadariyla onlarin hesaplama
Türü daha farkliymis ....simdiden tesekkurler Bülent bey...

Evet, hesaplama farklıdır. Ama sıradan sakatlık oranına göre iş göremezlik oranı daha fazla olur çoğu zaman. Yani, vergi indirimi için % 20 çıkarsa, iş göremezlik için bunun üzerinde bir oran olur bence. Dilerim yanılmam.

Bülent bey ne diyim allah razı olsun..aklimdaki bütün sorulara
Sayenizde ve bu site sayesinde hem haklarimi ögrendim hemde cevap buldum..cok tesekkurler her sey gönlünüzce olsun..

Mrhaba.Odio sonuclarimin resimlerini yüklemek istiyorum ama nasıl resim yükleme yapiliyor bilmiyorum..bana yardimci olacak bir arkadas

24Srv6f.jpg

Merhb .Bülent bey.
Yukardaki odio sonucuna göre istanbul meslek hastaliklari hastanesinden işitme kaybının mesleki olduğunu belirtir rapor aldim.(bilgilendirme amaçlı yazıyorum. 3 defa kontrol muayenesi ne girdim..2 ayda bir olacak sekilde..)yaklaşık raporu aldıktan 15 gün sonra sgk bağlı olduğum şube yi aradığımda isverenden cevap yazısı beklendiği soylendi. .öğrenmek istediğim. .
1..Yukarıdaki odio sonucuna yakın değerlere göre % 10 oran alabilirmiyim.
2..prosedür nasıl işler kaç günde belli olur.
3..Çalıştığım işyeri başka bir sanayi bölgesine taşındı. Beni etkilermi. .
Müfettişler şahit isterlermi ..
Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Siz olmasanız böyle bir şeyden haberim olmayacaktı. .
Allah razı olsun..

bülent bey ve serdar bey merhaba,
benımde iş yerine bağlı işitme kaybım söz konusu %47 engelli raporum var. iş yeri öncesi farklı iş yerinde %30 şuanki işyerimde %23 kaybım var ve elımde belgelerim mevcut. işitme kaybım çift kulak %53- %51 olarak. bende bağlı bulunduğum sgk ya gidip dilekçe doldurdum sürekli iş göremezlik ödeneği için.başvuralı yaklaşık 2 ay oluyor ankaradan gelıcek olan sonucu beklemekteyım şuan. aynı konudan bahsedıyoruz ama farklı iki işlem hangimizin yaptığı doğru anlayamadım doğrusu?

Merhaba. Kader hnm
Ben işyerinden ayrıldıktan sonra farkettim işitme kaybı olduğunu Bülent bey ve bu site sayesinde meslek hastaliklari yla ilgili bilgi sahibi oldum . Ve Meslek hastaliklari hastanesine başvurdum. 3 defa odio ya girdikten sonra işitme kaybının mesleki olduğuna dair rapor verildi.ve şuan rapor oranı için müfettiş e verildiğini ve işyerinden belge beklendiğini öğrendim. ..benim işlemler böyle yürüdü. ..siz raporu vergi indirimi icin mi almistiniz. .

tekrar merhaba serdar bey,
ben raporumu aldıktan sonra vergi indirimi diye birşey olduğunu öğrendim.
rapora ilk başvururken oranımın düşük olacağını düşündüm %40ın üzerine çıkabileceğimi hiç düşünmedim.
birde çağrı merkezi sektöründeyim artık müşterileri duyamamaya başlamıştım,sesler karışıyordu.iş yeri tarafından senede 1 kez odio testi yapılıyordu fakat 2,5 senelik çalışan olarak hiç bizlere sonuçları bildirilmedi buna bağlı olarak gidip rapor almaya karar verdim.
şuandada dediğim gibi meslek hastalığı olup olmadığının onayını beklemekteyım ankaradan.

işitme kaybın meslek hastalıgımı degılmı dıye terttut yasnılıyorsa kısının enson calıstıgı kurumun ne iş yaptıgı onemlıdır agır sanayımı 80 db uzerınde gurultulu bır ortammı degılmı oyle ıse kulak koruyucusu kısı taktımı ısveren bununla ılgılı bır ıs kazası onlemı aldımı iş guvenlıgı ıle ılgılı iveren iş guvenlıgı uzmanlarana işcilerin saglıgı ıle ılgılı egıtım verdırdımı verdırmedımı bunlar tespıt edılır iş kazası gecırmıs gıbı kusur tespıtı tutulur her onune gelen heyet raporu alır gıbı heyete gıremez onların meslek hastalıkları hastanlerı var her hastane vermez onune gelenı prosudure gore haraket edılır bu arkadsımız farz edelım %20 kayıp oranı var sensonel işite kaybı total denılırse bu travma sonrası olusmus bır adlı vakadır iş meslek gurubuna gırer

KADER HNM MERHABA. .
bende aynı durumu yaşadım 8 yıl çalıştığım işyerinde her 6 ayda bir odio testi ne girdiğim halde herhangi bir bildirimde bulunulmadi..2008 ayrıldıktan sonra hissetmeye başladım işitme kaybı olduğunu ...ve ben meslek hastalıkları hastanesine bireysel başvuru yaptım..sizin cevabı okurken anlayamadigim bir nokta var..şöyle ki önce MESLEK HASTALIKLARI hastanesinden rahatsızlığınızin mesleki olup olmadığı tespit edildikten sonra ankaraya oran belirlenmesi için gönderilmesi gerekirdi ...prosedür mü farklı acaba....

FULYA HNM...
Beni kastettiyseniz ben meslek hastalıkları hastanesinden rahatsızlığı meslekidir diye ispatladım ve o şekilde rapor aldım. .
8 yıl çalıştım kulaklıkta kullandım isyerim çok gürültülüydü sürekli denetleniyordu ama değerler ne çıkıyordu bilmiyorum...
Bu şekilde olduğu halde % 10 rapor oranı alsamda bu haktan yararlanamayacakmiyim ne demek istediğinizi anlamadım. ..açıkçası. ..

Merhaba. .. Yukardaki odio sonucuna göre istanbul meslek hastaliklari hastanesinden işitme kaybının mesleki olduğunu belirtir rapor aldim.(bilgilendirme amaçlı yazıyorum. 3 defa kontrol muayenesi ne girdim..2 ayda bir olacak sekilde..)yaklaşık raporu aldıktan 15 gün sonra sgk bağlı olduğum şube yi aradığımda isverenden cevap yazısı beklendiği soylendi. .öğrenmek istediğim. .
1..Yukarıdaki odio sonucuna yakın değerlere göre % 10 oran alabilirmiyim.*
2..prosedür nasıl işler kaç günde belli olur.
3..Çalıştığım işyeri başka bir sanayi bölgesine taşındı. Beni etkilermi. .
Müfettişler şahit isterlermi ..
Cevaplariniz için teşekkürler

SERDAR BEY merhaba,

geç cevap yazıyorum kusura bakmayın. şu şekilde olabilir ben samsunda ikamet ediyorum burada bildiğim kadarıyla meslek hastalıkları hastanesi yok bu sebeple beni devlet hastanesine yönlendirmiş olabilirler diye düşünüyorum bu arada ankaradanda hala cevap gelmedi 4 ay oldu neredeyse,size cevap geldimi acaba? ne kadar zamanda geldi?

Benim de cevap gelmedi daha kader hnm..Benim değerler düşük pek olacak beklentim yok ..Bi de meslekle ilgili hastalıkların tespitinde meslek hastalıkları hastaneleri yetkili devlet hastanesi bakamaz diye biliyorum. .seni Zonguldak taki
Meslek hastalıkları hastanesine göndermeleri gerekiyor...inşallah tez zamanda sonuçlanır. ..evrakın durumunu sgk evrak takibinden tc le öğrenebilirsin.

anladım benim evrak'ım ankara kocatepe sgk'daymış oranın numarasınıda buldum aradım hala sonuçlanmadığını belirttiler. vallahi hiç bir şey anlamadım hakkımızda hayırlısı olsun. dediğiniz gibi sorguladığımdada şu sayfa çıkıyor

Varide Numarası Varide Tarihi Konusu
11072003 04.08.2014 DİLEKÇE
12560796 08.09.2014 KULAK İÇİ DİJİTAL PROG.İŞİTME CİHAZI
12770795 11.09.2014 TAHSİS TALEP

AYRINTILARINI GÖRMEK İSTEDİĞİNİZ EVRAKIN SATIRI ÜZERİNE TIKLAYINIZ.

YENİDEN ARAMA YAPMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ DÜĞMEYİ KULLANINIZ.

Prosedür çok yavaş yürüyor. ..bekleyip gorucez. ..hakkımızda hayırlısi

birde sayfalarında yayınlamışlar;2 ay önce bu tarz işlemlerin hızlandırılmasıyla ılgılı egitim almışlar bu hızlanmış halleriyse önceki hallerini düşünemiyorum :rolleyes:

Kesinlikle haklısın. .yine sana dosya hakkında bilgi vermişler. .
Benim dosya cibali sgk ya gönderilmiş..aradığımda bilgi veremeyiz diye baştan savdılar. .

çalıştıgınız fırmada 80 db lın uzerınde gurultulu calısma olanagı var ıse kulak tıkacı takmanı ragmen bu ısıtme kaybı meydana gelmıs ıse meslek hastalıkları hastanesıne tespıt ettırıp iş kazası gecırmış gıbı iş goremez aylıgı artı iş verenınden malulıyet tazmınatıda alabılırsınız

fulya hanım, benım işitme kaybımın anlaşılması şirket içi gürültü ölçme için gelindiğinde cihazı bana takıldı ve 8 saat boyunca üzerimde kaldı. sonuçlar geldiğinde 80db üzerinde değer çıktığını belirttiler ve beni şirketimizin doktoru işitme testine gönderdi (hatta net olması için 2 hastanedede yaptırdım odyo testimi). ben o zaman oranları bılmıyordum yani anlamıyordum bu arada çağrı merkezınde calısıyorum ben. odyo test sonuçlarımı getırdıgımde onemlı bır şey soz konusu degıl fakat 15 gune kadar iş bul ayrıl dedı doktor. bende sorun yoksa neden cıkıyorum dedım yani onlar benı bıle bıle calıstırmıslar göz yummuslar ve benım olayımdan sonra herkese kulak tıkacı dagıtıldı ama benım için iş işten geçmişti :( aradan birkaç zaman sonra benım ısıtmem ılerledı ve arastırdıktan sonra heyete gırmeye karar verdım ve sonuc %53- %51 işitme kaybı. %47 raporum.
önceki yazınızda her önüne gelen alamaz diye bişeyler yazmışsınız. eger benı kasdettıysenız olay bu şekilde beni sağlığımdan bile bile ettiler. DUYMAMAK ÇOK ZOR BİRŞEY FULYA HANIM HEMDE ÇOKK....

sevgılı kader kastım sana degıl buradakı odyo testlerınden gecenlerı goruyoruz dogustan total olanları devlet bra testı dıye bır ugulama getırdı kulagı duymuyanlar da saglamlastı ben o manada zor demıştım bırde 80 db lık olan yerlede calısan senın gıbı sıgortalıların ugradıgı ısıtme kaybında olusan ısıtme kayıplarında ışveren sorumludur hele hele senı boyle ortamda calısmanı ızın verırse dahada sorumludur senın calıstıgın boyle yerden tazmınat alma hakkında dogar sen nekadar sure ıcınde calıstın burada detaylı anlatırsan senın maddı manevı tazmınat hakların dogacaktır benım iş kanunu yonetmelıklerıne cok ıyı bılen arkadasım var senı ona yonlendırıcem hukukı konulardada uzmandır varsa hakknız kalmasın ısverenlerde goruyoruz maden ocaklarındakı magdurların halıne bızlerde olabılırdık oyle degılmı senın kulak kaybın sensonel total işitme kaybımı

serdar karadayı ben bır genel yorum bılgısı verdım kulak işitme kabıplarının meslek astalıgı olabılmesı ıcın enaz 3 ay ve 2 yıl ve ustunde 80 db lın uzerınde gurultulu bır ortamda calısmış olanların tespıtlerı dogrultusunda %10 ve uzerınde işitme kaybı sanaldıgında iş kazası gecırılmıs gıbı iş goremez aylıgına hak kazanır serday bey sız dogru yol ızlemıssınız

sevgılı kader her onune gelını derken hastane olarak tam tesekkullu devlet hastanlerı rapor vermeye yetkılı olsalar bıle ozur raporu veremıyor sgk belırlıyor arastırma hastanelerı sgk nın anlasmalı oldugu hastaneler bırde son calıstıgın fırmanın sana ıse alırken odyo testı yaptıp yaptırmadıgını bakıcaksınız duzenlı iş guvenlıgı onlemını aldımı aladımı bunları yapmadıysa ceza yer 4857 iş ve sosyal güvenlik mevzuatında bunlar ayrı ayrı belirlenmiştir

fulya hanım telefonla iletişime geçebilirmiyiz sizinle?

serdar bey konu hakkında bizi bilgilendirirseniz sevinirim.

Kader hnm.. prosedür hakkında mı ..anlamadim

Arkadaslar. .ne yapmalıyım. .
Vergi indirimi için basvurdugumda % 18 işitme kaybına bağlı rapor veriyorken. .meslek hastalıkları hastanesi işitme kaybının mesleki olduğunu belirtirken sürekli iş göremezlik için heyete gönderilen raporuma mağduriyet yoktur diye rapor verilmiş..
Yani % 0 rapor verilmiştir. İşitme kaybına ugradigim meslekten farklı bir iş yapmam raporu etkiliyormu..ne yapmalıyım şimdi. ..

soru soralı 1 hafta oluyo 1 allahın kuluda çıkıp cevap bile yazmıyor ben anlamadım bu siteyi!!!
admin olan kişiler sizde konumuza vakıf degılsenız 1 haftadır neden arastırıp bılgı vermıyorsunuz?
sizin göreviniz bu değilmi!! hadi arastırdınız bulamadınız
yada arastırma tenezülünde bıle bulunmadınız barı konuya vakıf degılız dıyın çokmu zor arkadaş!!!

ADMİNLER SAKINB BENİ ENGELLEMEYE KALKMAYIN BENDEN SİZE TAVSİYE...!!

Üst Alt