Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurga kırığı (Lomber L5) sonrası gündelik yaşam deneyimleri..?

dt1907

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhabalar herkese büyük geçmiş olsun. 21 Aralık günü trafik kazasında omurgam kırıldı 8 saat ameliyatta kalıp entübe oldum ardından 6 vida takıldı l5 e. Şu an çok bir ağrım yok ara ara oluyor obsesif hastasıyım siz tecrübeli kişilere sorular sormak istiyorum vaktini ayırandan Allah razı olsun.
21 Aralıkta olduğum ameliyatta kanamadan dolayı sinire bası yapaj kemik parçasına müdahale edememişti doktor bunun üzerine 30 ocakta bir daha oldum bu parçayı törpülediklerini söyledi başarılı bir ameliyat olduğunu kemiğimin çoğunun kaynadığını söylediler
1- Ara ara bıçak girmiş gibi elektrik çarpmış gibi ağrı olması normal mi?
2- Aranızda bel kırığı sonrası spora rahatça dönebilmiş insanlar var mı?(Profesyonel sporcuydum…)
3-Forumdaki yazıları okudukça moralim bozuldu belşndeki platin ile sorunsuz yaşayan yok mu hiç aranızda kırılmadan derisine saplanmadan ondan rahatsızlık hiç duymadan?
4-Normal hayat sizce he zaman başlar spor dışında örneğin istediğin kadar oturmak gibi?
Vaktini ayıranlara çok teşekkür ederim 22 yaşımdayım bu arada yürümemde oturmamda sotun yok ara ara otururken yürürken sızlamalar oluyor bunlar normal sanırım?
5-Kendinizi nasıl hissediyorsunuz ? Fitness gibi dövüş sporları gibi branşlara geri dönen oldu mu aranızda vidaları hissetmeden yaşayanlar?
Allah herkese acil şifalar versin dün 8 e kadar buradaki platin mağduriyeti yaşayanları okudum resmen ağrılarım arttı oldukça kaygılıyım lütfen işin ehli tecrübeli abilerim kardeşlerim beni aydınlatın

L5 Kırığı Belde Platini olanlar

Merhabalar herkese büyük geçmiş olsun. 21 Aralık günü trafik kazasında omurgam kırıldı 8 saat ameliyatta kalıp entübe oldum ardından 6 vida takıldı l5 e. Şu an çok bir ağrım yok ara ara oluyor obsesif hastasıyım siz tecrübeli kişilere sorular sormak istiyorum vaktini ayırandan Allah razı olsun.
21 Aralıkta olduğum ameliyatta kanamadan dolayı sinire bası yapaj kemik parçasına müdahale edememişti doktor bunun üzerine 30 ocakta bir daha oldum bu parçayı törpülediklerini söyledi başarılı bir ameliyat olduğunu kemiğimin çoğunun kaynadığını söylediler
1- Ara ara bıçak girmiş gibi elektrik çarpmış gibi ağrı olması normal mi?
2- Aranızda bel kırığı sonrası spora rahatça dönebilmiş insanlar var mı?(Profesyonel sporcuydum…)
3-Forumdaki yazıları okudukça moralim bozuldu belşndeki platin ile sorunsuz yaşayan yok mu hiç aranızda kırılmadan derisine saplanmadan ondan rahatsızlık hiç duymadan?
4-Normal hayat sizce he zaman başlar spor dışında örneğin istediğin kadar oturmak gibi?
Vaktini ayıranlara çok teşekkür ederim 22 yaşımdayım bu arada yürümemde oturmamda sotun yok ara ara otururken yürürken sızlamalar oluyor bunlar normal sanırım?
5-Kendinizi nasıl hissediyorsunuz ? Fitness gibi dövüş sporları gibi branşlara geri dönen oldu mu aranızda vidaları hissetmeden yaşayanlar?
Allah herkese acil şifalar versin dün 8 e kadar buradaki platin mağduriyeti yaşayanları okudum resmen ağrılarım arttı oldukça kaygılıyım lütfen işin ehli tecrübeli abilerim kardeşlerim beni aydınlatın sağ bacakta hafif bir güç kaybı var düzelir mi sizce? Doktorlar düzeleceğini söyledi ama tuvalrt gibi ieyler hiç kaybolmadı

Anneminde omurgasında kırık vardı platin takıldı. 5 yıl oldu. Şu an plates ve aerobik yapıyor. Ara ara bıçak saplanması gibi acılar hep olacak ama zamanla şiddeti azalacak. Hareketsizlik bu acıyı arttıracak. Bu yüzden ağır spordan kaçınarak bol hareketlilik ve spor yapmalısın. 1 yıl sonra hiç kimse platin olduğunu anlamayacak sabret. Annem lavaboya otururken çok canı yanıyordu ama zamanla o da geçecek. Aklına soru takılırsa sorabilirsin.
dt1907

Saygıdeğer dreamfail şu an pek ağrım olmuyor yatarken dikiş üstünde bi batma olabiliyor ara ara bir de psikolojik mi bilmiyorum sanki belimin üstüne yattığımda bazen vidaları hissediyorum çok bir ağrım olmuyor robotik yaşadığım sürece anneniz ne zaman eskisi gibi normal hayatına dönebilmişti? Dışarı çıkıp gezmeyi istediğim gibi bir yerde oturabilmeyi çok özledim şu an ayaklarını vücudunun hizasına kaldırabiliyor mu peki otururken bacak uzatma gibi şeyleri? Çok geçmiş olsun 🙏

dt1907 annem 1-2 ayın ardından fizik tedavi gördü baya. Sonra fizik tedavideki hareketleri gerekli malzemeleri alarak evde yaptı. Evimiz ile a101 arası 500m yok. Yürüsem 15dk ya gidip gelirim. Annemle bastonla 2,5-3 saattte yürüyüp geri gelmiştik ilk ameliyattan sonra. Allahın izniyle 3 ay sonra yarım saate indi. Ama hep yürüdü, hareket etti. Hiç yürümese oda oda yürüdü. Yürüyüşleri normal yapınca aerobiğe filan başladı. Ne zaman spora ara verse ağrıları artar, sırtına bıçak saplanır gibi ağrıları olur. Oyüzden bundan sonraki yaşamınızda sürekli hareket etmelisiniz. Masa başı iş olursa masa başında esneme gerilme hareketleri yapmalısınız. Şu an benden iyi eğiliyor benle yarışıyor, ben kilo aldığımdan eğilemeyince dalga geçiyor. Aynı durumu yaşayan başka tanıdığımda aynı durumu yaşadı oda hareket ederek başa çıktı ve kısa sürede iyileşti.

Sizden ricam benim nickimi yazarken başına @ işareti koyun yani dreamfail şeklinde yazarsanız beni etiketlemiş ve bende bundan haberdar olup, daha kısa sürede iletişim kurmuş oluruz. yoksa yazdığım diğer gönderiler arasında karışır gider.

dreamfail sizinle iletişim kurmak iyi geldi neredeyse forumun yarısı platinden şikayetçi ve ben 1 ayda 2 ameliyat oldum sert bir süreçti. Profesyonel dövüş sporcusuyum müsabaka yapmasam bile acaba tekme atabilir miyim bunları düşünüyorum tamamen iyileştiğimde yerden çok ağır kaldırmasakra olur yani

dt1907 imkanınız el veriyorsa 6 seans kadar fizyoterapi almanız olacaktır. Çok faydasını göreceksiniz. Sonra yapmanız gereken hareketleri öğrenip öğrenirken de aldığınız tavsiyelerle kendiniz devam ettirebilirsiniz. Eski halinize döneceksiniz ve hiç kırık yaşadığınız bellide olmayacak. Ortopedik engelli gibide olmayacak sapa sağlam görünüşünüz olacak. Lütfen kendinizi üzüp perişan etmeyin. Bu durum sadece bir süreç. Yaşanması gerekiyordu ve yaşandı. Her şerde bir hayır aramak lazım. Belki günahlarınıza kefaret olarak yaşandı sebebini bilemeyiz. Bu süreci en iyi şekilde ilerletmeye bakılmalı. Kendinizi üzmeyin. Daha 22 yaşındasın yolun çok başındasın. Çok şükür ki kalıcı hasar oluşmamış. Zamanla her şey yerine oturacaktır.

dreamfail ben de öyle düşünüyorum günahlar kısmında özellikle Allaha çok şükür hayattayım ölümden döndüm.2. Ameliyatı olma sebebim kemik sinire basıyordu yürürken bacağımı sıkıştırıyordu ama ikinci ameliyattan sonra hafif uyuşmalar olup geçiyor yürürken zorlanmıyorum dün 10.000 adım attım mesela abi.ilk ameliyattan sonra bile yürüyordum bacağım uyuşsa bile ama yatağa atlama ihtiyacı oluyordu şimdi yorulmuş olabiliyorum maksimum bu olan uyuşmalar geçer mi sizce? 23 gün oldu 2. Ameliyatı olalı 12 gün çnce dikiş alındı

dt1907 profesyonelliğe bir kaç yıllığına ara vermeye gerekebilir. Bunun için doktorunla konuşmalısın. Ama platine rağmen profesyonel ağırlık kaldıran kişi görmüştüm. Platinlerden çoğu kişi şikayetçi ama çıkarılmak için yeniden ameliyat olmalısın ve yine aynı acılı süreç olduğğu için annem ameliyattan vaz geçti. Çoğu kişi yine aynı acıları yaşamak istemiyor. Tekme atıp kendini savunabilirsin ama biraz can yakabilir.
dt1907 uyuşmalar için bir şey söyleyemem ben bu durumu annemde yaşadım uzman doktor değilim hak verirsen ama iyileşmen hızlı. Annemde dikiş alınırken çok sıkıntı çektik, anlatıp moralini bozmak istemem. Ama şunu bil artık o an miladın olacak kendini yeniden bir mücadelede buldun. Kolay değil. Tekrar geçmiş olsun

Sizi rahatsız ediyor mu hayatınız belirgin derecede zorlaştı mı bende l5 kırık 6 platinim var daha 2 ay oldu olalı okb hastasıyım kafayı yiyorum takmaktan var mı teselli ya da acı gerçekler verebilecek birileri?😂

Arkadaşlar l4-5 s1 vidalama operasyonu geçiren hiç kimse yok mu gerçekten? Biri bana yardımcı olabilir mi

dt1907
Kardeşim benim kırığım seninle aynı değil bu yazacaklarım okb haricinde seni bağlarmı onuda bilmiyorum ama yinede yazayım . Benim kırığım t10 bölgesindeydi belden aşağım felç kaldı sırtıma 12 vida platin takıldı .

Öncelikle ağrıdan başlayalım bir hastalığın yada olayın içinde “Sinir” geçiyorsa o ağrılara hiç kimse doğru yorum yapamaz . Ağrın olmasada şaşırmaz kimse olsada şaşırmaz çünkü sinir henüz çözümlenmedi tıp dünyasında aynı durumda 20 bin hasta getir hepsinde farklı durumlar tespit edersin sinir okadar enteresan bir şey

Beni en çok zorlayan ilk başlarda sürekli tuvalet ihtiyacı hissetmemdi his hareket olmamasına rağmen bu nasıl oluyordu bilmiyorum delirecektim hiç bir doktorda yardımcı olmuyordu. Ben bunu okb olarak değerlendirip hiç düşünmemeye çalıştım eğer düşünmemeyi başaramıyorsam beynimi sürekli farklı şeylerle meşkul ediyordum mesela gün geliyordu günde 6-8 saat oyun oynuyordum telefondan böylece aklıma gelmiyordu ve bu durumu atlattım . Ağrılar ise yukarıda anlattım ona bir şey diyemez kimse

Son olarak mutlaka ama mutlaka fizik tedavi gör ve unutma . Sinir hangi bölgede hasar görmüş olursa olsun ister c ister t ister l bölgesi. İlk 2 yıl çok önemli bu 2 yılda iyileşme ne kadar olacaksa olur sonraki yıllarda ise iyileşme artık yok denecek kadar azalır belkide hiç olmaz ( istisnalar olabilir elbette herşey Allahtan )

Ve son bir tekrar okb sen üstünde durdukça büyüyen birşeydir sen üstünde durmadıkça küçülür . Ben bunu islami kaynaklardan öğrendim youtuba okb den kurtulma yazarsan faydalanırsın ama islami olanları izle çünkü maddi manevi okb hiç farketmiyor

Geçmiş olsun selametle

Swain saygıdeğer Swain çok teşekkür ederim çok büyük geçmiş olsun benim şansım direk ameliyata alınmamdı. Bütün kalbimle umarım eski sağlığımızı geri alırız. Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim şu anda sağ bacağımda kuvvet kaybı var ama hareketleri yapabiliyor ayağımı yukarı çekerken bir kayıp var kuvvete bağlı olarak sizce zaman bunu iyileştirir mi? 🙏

Gecmis olsun dt1907 tam benzeri olmasada bnde cokme l2 kirigi olustu yuzde 10 civari kemik parcali degildi ve kemigim kaliteli oldugu icin sadece korse verdiler 2 ay boyunca yattim bel kaslarim zayiflamis 3.ay egilmeye vebyuruyuse basladim (futbol basketbolve ani hareket iceren sporlar yasakti)agrilarim halen devam ediyor 3 .aydayim 6 aya kadar surer dediler en son fizik twdaviye swvm edildim bu gun ilk seansi aldim agrilarim biraz azaldi fizik doktoru kemiklerime basti agri hisettim oda 6 ayda ancak kemik acisi ve kas agrisi gecer dedi sonrasina gelince eski haline donmek icin bol bol yuzme ve gunes tavsiye ettiler ama doktorlarda kesin konusmuyor agri azalir tamamen yok olurmu sorusuna net bir sey soylmiyorlarartik o bel kaslarinin guclenmsine ve toparlanmasina bagli bende srt agrilari kalmadi sayilir dovus sporlarindan uzak dursaan iyi olur bende platin dusunulmedi ameliyati zor bildigim kadariyla bana cokmeyi duzeltmek icin kemik cimontosu tedavisi yapmadilar doktorum inan dokunursam daha kotu olur dedi 3 ydan sonra fizik tedaviye baslamani tavsiye ederim insallah atlatirsin gecmis olsun

Çok teşekkürler iyi dileklerin için

dt1907 İyi günler hocam geçmiş olsun, son durumunuz nedir toparladınız mı?

Üst Alt