Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik tümörü ameliyatı sonrası yürümede aksaklık kaldı..?

aysenur92

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar ben 9 ay önce t2 seviyeden omurilik tümörü ameliyatı oldum tümör omurilik içindeydi.Ameliyattan sol bacağım felç çıktım hemen fiziğe başladım ve 1 ay sonra destekli olarak yürümeye başladım desteksiz yürümeye de 5 ay sonra başladım şuan 9 ay oldu yürüyorum ama öyle eskisi gibi mükemmel değil.Kasilma var bacağımda ve yurumemi çok zorluyor bu ameliyatı olupta tamamen eski sağlığına kavuşan var mı kasılmalar ve uyuşukluk ne kadar sürede geçecek eskisi gibi yürüyüp koşabilecek miyim yardımcı olursanız çok sevinirim egzersizlerimi ihmal etmiyorum yürüyüş bisiklet her gün düzenli olarak yapıyorum

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımız da yazarsa çok iyi olur

Ucuz yırtmışsın kardeş. Yat kalk bukadarına şükret. Kaderin tekerlekli sandalyede olabilirdi ki muhtemel sonuçlardan en güçlüsü budur. Kasılma zamanla azalır. (zamanı belli olmaz) ama uyuşma ömür boyu kalabilirde geçebilirde. Omiriliğin iyileşme durumuna, aldığı hasara bağlı. Senin yerinde olsam sabah akşam şükür namazı kılardım. Geçmiş olsun

Ameliyattan önce büyük ihtimal felç durumunuz yokmuş.Felç durumu olsaydı bu kadar erken ayağa kalkamazdınız.Sol ayak bileğinizde hareket veya güçsüzlük yoksa hiç bir şeyi takmanıza gerek yok.Siz zaten yenmişsiniz hastalığı.Tümörün cinsi nasıl , iyi huylu olsa dahi senelik kontrolleri aksatma.Geçmiş olsun.

2017 de bende ameliyat oldum.3 seneye girecek önümüzdeki hafta.Bacaklarimdaki kasılmalar ve uyusukluklar hiç geçmedi.Anal inkontina halen devam ediyor.t10 l1 arası 6.5 cm kanaldan çıkarıldi tümör.2. evre epandimom.Ama Allah'ıma bin defa şükür olsun ki kendi ihtiyacimi karsilayabiliyorum.Yuruyebiliyorum,bağımlı değilim,kısıtlı bir şekilde ama kendi kendime idare ediyorum.Yuruyememenin ne olduğunu 1 ay yatağa bağımlı kalınca anlamistim.Bu günümüze çok şükür

Teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz ne kadar şükretsem az ama yine de insan eski sağlığına kavuşmak istiyor

Faruk bey Ameliyattan önce sol bacagimda diz boşalmasi oluyordu hafif bir güç kaybi olmuştu ama ameliyata yürüyerek girdim şuan bilegimde hareket var ama kasilmadan dolayı bileği kendime çekemiyorum bu da bazen ayagimin yere çakılmasına sebep oluyor genelde kasılma çok olduğunda böyle oluyor tümörün cinsi de pilositik astrositom evre 1 doktorum temiz dedi tabi kontrole devam

Bununla gecmis olsun diyelim.Egzersiz lerinizi yapın özellikle bacak kaslarınızı kuvvetlendirin.Bilek kaslarınızı olabildiğince güçlü tutmaya çalışın yoksa benim gibi 10 gün alçıya alırlar 😁.sürekli burkulunca en son catladi

@ademirci74, kasılma zamanla azalır dmeissinj ama 1 buçuk yıl olacak kaslar ayak altından popoya kadar acayip kasiliyor kasıla kasıla kaslar da sertlesti değnek gibi oldu bacağım katılmaktan yürümem acayip zor ve katılmanın verdiği acı ağrı asla gitmiyor katılması spastisitesi giden var mı acaba ne yapıyorlar fizikle falan da asla gitmiyor 1bucuk yıl olacak yapmaktan soğuttu insanı neden çaresi yok teknoloji sağlık bilmem ne gelişti deniyor neresi gelişmiş başına hastalık gelince anlıyorsun

@aysenur92, kasilmaniz katilik gitti mi 1 buçuk yıl olacak neredeyse asla gitmiyor lastik gibi kasıla kasıla bacak yuruymiyor katılmanın verdiği ağrı acı da ayrı bir zor kimse bu acıyı anlamıyor eskisi gibi olmayacak miyiz

@aysenur92, kasilmaniz katilik gitti mi 1 buçuk yıl olacak neredeyse asla gitmiyor lastik gibi kasıla kasıla bacak yuruymiyor katılmanın verdiği ağrı acı da ayrı bir zor kimse bu acıyı anlamıyor eskisi gibi olmayacak miyiz

@mavilimmaviş,
2021 yılında beyin tümörü ameliyatı oldum. 4.5 saat sürdü. Tümör 4 cm boyutuna geldiği için ameliyat şart olmuştu. Sol tarafda konuşma ve hareketler bölgesine çok yakın durumda olan tümör tamamı çıkarıldı çok şükür. Ameliyatdan sonra yoğun bakımda 20 dk yattım ve normal odaya geçiş yaptım. Ameliyat sonrası ilk gün konuşma yapamadım ve yürümede çok aktif değildim. 2.gün gece saat 5 de yatarken konuşma geri geldi ve hareket sorunu devam ediyordu. Konuşma geldikten sonra hastanede geceleri terliği çıkartarak koridorda durmadan yürür gündüzleri ise uyurdum. 10 gün sonra taburcu oldum ve dikişler alındıktan sonra 30 seaans fizik tedavi aldım ve çok şükür normale döndüm. Ameliyat sonrası sağ bacağımda kasılma ve yürürken ayakkabıyı sürterek yürüyordum ve yoruluyordum hemen. Şuanda sorun yok sadece futbol oynamak yasak. Koşma yaparak dahada gelişiyor. Her gün 5 km yürüyüş yapıyorum.

Sizlere özel bir tavsiyem var. Bunu tümör ameliyatı yapan dokturum söylemişti. Beyin geceleri uyuma moduna geçtiği zaman sizde hareket ve egzersiz moduna geçin ve egzersiz yaparak beyini uykuda yakalayıp bütün hareketleri hemen almasına izin verin. Ben 1.5 saat süren seansı gündüz alırdım geceleride uyumadan durmadan egzersize devam ederdim. Balkonda yürüyüş ve oturduğun yerden bacakları hareket yeterlidir her zaman.

Geçecek kasılmalar acıdan bayılana kadar germe egzersizlerine devam et vücudunda yara ödem vs olmamasına dikkat et beslenmene dikkat et sigara alkol varsa çıkar hayatından ruh halini iyi tut en önemli etken bu kendin yapamıyorsan sana acımayacak birine eklemlerine zarar vermeden germe egzersizlerini yaptır milim milim açılacak milim milim ilerleyeceksin çok çok fazla ise norolojiye git durumu anlat botox tedavisi al bu 6 7 ay kasılmayı kesecek bu 6 7 ay sana germe egzersizlerini yapmana olanak sağlayacak

Asla hareketsiz kalma durumundan utanma yas moduna geçme kendine acıma yaşamak istemiyorum vs bunları kafandan sil at bu bir süreç bunu unutma yotubeden bacak açma germe egzersizlerinden kendine bir rutin oluştur tüm hareketli hakkını vererek yap şöyle düşün sağlıklı bir sporcu bile bacaklarını açmak için çok fazla germe hareketleri yapıyor titremen var ise eğer ilk başta kaslarını yor ama çok fazla yor ardından germe yap işe yarayacak trendyoldan kas kuvvetine göre kademe kademe direnç bantları al ve asla ama asla yatakta sırt kaslarını bacak kaslarını eritme yürü ayağa kalk yapamıyorsan sürün yapamıyorsan otur yatağa sadece gece uyumak için uzan germe hareketlerini yaparken gözlerin kararana kada bayılma noktasına kadar tut ve bırak sonrasındaki rahatlık hissini gör :) unutma yatarak iyileşmeyecek sen yapacaksın çaba vermen lazım umutsuzluğa kapılma keşke bunları biri bana zamanında söyleseydi şimdi maraton koşuyor olurdum iyi geceler :)

Son düzenleme:
@deasn12,
Sizin zaten normale dönmüş çabucak aynı şey degilki 1 yılı geçti fizik tedaviyle de geçmiyor sizin zaten kısa sürede kendine gelmiş

@aysenur92 araştırın iyi bir fizyoterapistten fizik tedavi alın. Egzersizleri ögrenip kendiniz yapabilirseniz yapın geçmiş olsun

@mavilimmaviş,

Sizlere dediğim gibi ben sağ ayağımı sürterek yürür merdivenleri çıkarken usul usul çıkardım. Seanslar sonrası hastanede 10 dk otomatik bisiklet sürerdim ve 20 dk da yürüyüş yapardım. Geceleri ise uyumadan balkonda yürüyüş yaparak beyni uyur vaziyette yakalardım.

@aysenur92, geçmiş olsun.

L1 L5 e kadar aynı senin rahatsızlığın, omurilik içinde sinirlerin olduğu yerde tümör teşhisi koyuldu 6 ay önce. Ameliyat olmalısın dedi ama ameliyat yan etkilerini bildiğimden çekindim olmadım. Doktor da ilerde daha kötü tamamen bel altı felç geçirebilirsin dedi. Hala düşünüyorum. İşin uzmanı doktor bulmam gerekiyor.
Bir de yaklaşık 8 yıl önce. sabah yataktan kalkamadım. 2 haftalığına felç geçirmiştim. Sigortam da olmadığından yatakta öylece kalakalmıştım. Rahmetli annem sağolsun ilgilendi. Ben de biraz inat da var. Yatakta zorlanarak doğrulabildim. O gün bugündür herhangi bir sorun yok ama, sol bacak ayaktan arka belime kadar sızlıyor arada Yanlış oturmaktan vs. Bisiklet aldım ve 4 saat sürmeden bırakmıyorum haftalık. 3 ayda 20 kilo verdim.

@deasn12,
1 yili aşkın süredir fizik tedavi görüyorum sizin zaten geçeceği varmış kısa sürede geçmiş omirilik sinir jcinden olup ameliyat olan ve kasilması gerilmesi sertliği olan beni anlayacaktir

Üst Alt