Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Onaylanan vergi indirimi yazısı kaç günde gelir?

Konular
16
Reaksiyonlar
65
4 ayı aşkın bir süredir vergi indirimi alabilmek için uğraşıyordum ve bugün Ankara'yı aradığımda nihayet %64 lük engelli raporumun kabul edildiği ve süresiz vergi indirimi aldığımı söyledi memur arkadaş. ayın 24 de yani cuma günü yazıyı Bilecik maliyeye yolladıklarını söyledi.
Bu yazı sistemdenmi gidiyor yani bilgisayar üzerinden yoksa posta yolumu ile gidiyor acaba? Bugün Bilecik maliyeyi aradım daha yazın gelmedi bir haftaya gelir dedi o arkadaşa sordum kesin birşey demedi :)) sistem den yada posta yolu ile gelir diye.

Bilen arkadaşlar varmı bu süreç nasıl işliyor?

@kaybedenler kulübü.., Gözün aydın olsun bayağı uğraştın ama sonunda istediğin gibi hayırlısıyla sonuçlanmış. Her ikiside aynı kurum sonuçta Ankara'dan onaylandığı sistemde görünmesi lazım herhangi bir evrağı posta yolu ile Bilecik'e gönderilmesi gerekmiyor. Bende sabah erken saatlerde sonuçlandığını öğrendiğim zaman vergi dairesine gittim hemen çıktısını alıp verdiler.

Ayrıca SGK'ya emeklilik için vergi indirimi yazısı ve raporum ile gittim orada bile biz sistemden görüyoruz gerek yok dediler geri verdiler bana raporumu ve vergi indirimi belgesini.

@BnymnYldz çok teşekkür ederim hocam. Ankara'daki memur onayın çıktı deyince heyecandan sormayı unuttum yani bu sistemdenmi gidiyor yada posta yoluylamı gidiyor diye :) Bilecik maliyeyi aradım ordaki memurda net bir cevap veremedi :) bir haftaya gelir dedi :) neyse 4 ayı aşkın bir süredir bekliyorum 1 hafta daha beklerim :)

@kaybedenler kulübü.., Senin bu röntgen filmini geç gönderen falan süreci uzatan Bilecik'te ki birim değil miydi zaten 🤔 öyle hatırlıyorum. Müsait olunca Ankara'yı arayıp sonuç evrağı sistemden mi posta yolu ile mi ne şekilde gönderiliyor diye sorabilirsin, oradakiler hiç öf pöf demeden yardımcı oluyorlar herşeye güzelce cevap veriyorlar. Bilecik'te sorduğun memur belki sistemden bile bakmadan 1 haftaya gelir falan diye tahmini birşey söylemiş olabilir. Ayağının durumunu biliyorum yakınsa vergi dairesi ve zor olmayacaksa gidip yüzyüze de sorsan olur. Hayırlı olsun tekrar.

@BnymnYldz, haklısınız Bilecik teki memur banada afaki konuştu gibi geldi ve dediğinizi yapıp Ankara yı aradım teli açan olmadı birazdan tekrardan Arıcam ve sorucam bu yazi sistem üzerindenmi yoksa posta yoluylamı gidiyor abi diye dediğiniz gibi Ankara'daki memur arkadaşlar ne zaman arasam açtılar ve güzel güzel tane tane alatarak her seferinde bilgi verdiler allah onlardan razı olsun örnek vermem gerekirse ben bu vergi indiriminden önce malulen emeklilik için 6 ay uğraştım Allah sizi inandirsin 6 ay boyunca Bilecik sgk aradım bilgi almak için ya bir yada iki kere açtılar ondada adam gibi cevap vermediler fırça atar gibi konuştular adamlar teli açmıyorlar yada açıp kenara koyuyorlar arkadan sesleri geliyor çünkü ve sgk gittiğimde çaktırmadan gittiğim bölümü aradım uzaktan takip ettim napacak diye tel acı acı çalıyor ama açmadı ve elindede bir işi yoktu :(

@BnymnYldz, şimdi açtı arkadaş sistem üzerinden gidiyor dedi hatta maliyeye bile gitmene gerek yok dedi çalıştığın iş yerinin muhasebesine git onlarda görür ordan bir çıktı alırsın diye tüyo verdi sağolsun :) (ben ona burdaki memurlar biraz gevşek abi deyince onlarla muhattap bile olmana gerek yok diyip bu tüyo yu verdi :) )

@kaybedenler kulübü.., Başvuru yaparken belirttiğin iş yerinin varsa E-Tebligat adresine hemen gidiyor. E-Tebligat adresi yoksa işyerinin o zaman posta yolu ile gidiyor böyle olursa biraz uzun sürebilir. Onaylanan bir evrağı şu an başvuru yaptığın vergi daireside görebilir. İstersen işyerine bile gelmesini beklemeden vergi dairesinden talep edersen çıktısını alıp vereceklerdir.

@BnymnYldz, evet bir arkadaşımdan rica ettim sağolsun öğleden sonra arabası ile beni maliyeye götürücek eğer orda bir sıkıntı çıkarsa iş yerinin muhasebesine gidicez onlarda e tebligat olması lazım hem oraya gitmişken onlar beni ayın 13 de iş hakkımı fes etmişlerdi proteze adepte olamadığım için o çıkış kağıdını da alırım belki sgk da lazım olabilir hocam...

@kaybedenler kulübü.., SGK'ya emeklilik başvurusu yaparken lazım olabilir diyorsan çıkış kağıdına gerek yok sistemde görünüyor çalışıp çalışmadığın. Bugün vergi indirimi yazını alabilirsen hazır arabada varken SGK'ya gidip o aldığın yazı ile emeklilik başvurusunu da yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

@BnymnYldz, aynen hocam eğer arkadaşım müsait ise ve yazıyı alabilirsem yani vergi indirimini niyetim o şekilde Bilecik bize 35 km mesafede ben ilçesinde yaşıyorum malesef

@BnymnYldz, herşey için çok teşekkür ederim bana faydalı çok bilgiler verdiniz allah razı olsun saygılar sevgiler...

@kaybedenler kulübü..,
Hayırlı olsun arkadaşım. Ankara vergi dairesi tarafından onaylanan vergi indirimi her zaman sistem üzerinden bağlı olduğunuz vergi dairesine gönderimi yapılır. Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek sorgulama sonrası işyerinize gönderimine gerek olmadan teslim alabilirsiniz ve kaşeli imzalı teslim aldıktan sonra da bağlı olduğunuz vergi dairesi işyerinize gönderime gerek duymaz.

@kaybedenler kulübü.., Rica ederiz senden de Allah razı olsun. Bu yaşadığın süreci yaklaşık 15 gün önce bende yaşadım ve vergi indirimi ile emeklilik başvurusunu yaptım.

Banada bu süreçte @deasn12, arkadaşımız yol göstermiştir tavsiyeleri olmuştur ondan da Allah razı olsun birbirimize yardımcı olacağız tabiki.

Son olarak eğer vergi indirimi belgesini alırsan bugün, emeklilik başvurusunu Haziran ayına sarkıtma. Çünkü Mayıs ayının son günlerinde yani bu ay içinde yapacağın başvuru maaşının Haziran itibariyle başlamasını ve ek olarak birikmiş ödeme almanı sağlayacaktır.

@BnymnYldz, tamam hocam dediğiniz gibi yapmaya gayret göstericem. Evet bu grup bu konularda çok yardımcı oluyor sizin gibi tecrübe etmiş arkadaşlar bu işlere yeni başlayan arkadaşlara yol göstermesi çok faydalı oluyor. Çünkü burdan öğrendiğimiz bilgileri başka bir yerde yada başka birini denk getirip öğrenmek imkansıza yakın gibi bir şey çünkü etrafımda engelli bir tanıdığım yok

@Brs55, evet hocam raporum iki seneli süreliydi aldığım vergi indirimi süresizmiş memur arkadaşa sordum sürelimi yoksa süresizmi diye süresiz dedi zaten doğrusu da bu çünkü sağ bacağım diz üstünden ampute he diceksinki peki neden hastane iki senelik süreli verdi diye bunu hastaneye sorduğumda kolunun fizik tedavi süreci olacak belki duzelicek belkide duzelmiyecek o yuzden ilk raporun süreli oldu ama ikincisi süresiz olacak demişti ve malesef fizik tedavinin %100 bir faydası olmadi sağ kolumda sağ bileğimde hareket kısıklığı kaldı

@BnymnYldz, inşallah sizde bir an önce emekli olursunuz? Birşey daha sorayım buda güzel bir soru :) diyelim bugün yada yarın vergi indirimim ile sgk ya baş vurdum emekli olmak için önümüzde kurban bayramı var yani ikramiye var 3 bin ₺ bu parayı da hak ediyoruz sanırım dilekçeyi verdiğimiz tarihi baz alıyorlarmış değilmi bir arkadaş öyle demişti ilk maaşını toplu alırsın ve içinde de bayram ikramiyen olur demişti bu konu hakkında bir bilginiz varmı acaba :)

@Brs55, rica ederim kardeşim ne demek her zaman...

@kaybedenler kulübü..,
Evet mayıs ayı bitmeden başvuru yaptıktan sonra dilekçe tarihiniz baz alınarak haziran ayı emekliliğinizi hakederek 1 aylık peşin maaş ödemesi alabilirsiniz. Haziran ayında emeklilik tarihinde almış olduğunuz maaş temmuz ayı maaşı olarak ödemesi gerçekleşir. Kurban Bayramı ikramiyesinide haketmiş olursunuz.

Şu kural her zaman geçerlidir. Emekli aylıkları her zaman peşin ödeme gerçekleşir. Kısaca sizlerin 17 haziran tarihinden itibaren almış olduğunuz maaş temmuz ayı ödemesidir.

@kaybedenler kulübü.., Evet bu ay başvuruyu yaptığınız zaman Haziran Tam Maaş + Birikmiş Ödeme + Bayram İkramiyesini haketmiş oluyorsunuz. SGK'ya başvuruyu yaptıktan sonra emeklilik işlemleri 1-2 ayda sürse hepsini toplu şekilde alabilirsiniz.

allah geciktiren memuru bildiği gibi yapsın ....sonunda sürekli olarak da almışsınıx bundan sonra rahat edersiniz. lütfen artık düşünmeyin tasalanmayın.ama burda vergi dairesi nice amputelere süreli vergi sanki bacak kol ayak yeniden çıkacak...biz şok yaşamıştık..

Bugün vergi indirimimi aldım vergi indirimim süresiz ama bana verilen vergi indirimi yazısında süresiz diye bir ibare yoktu. Bende memura sordum bunda süresiz diye bir ibare yazmıyor bir sıkıntı yaşamam değilmi diye. Oda süreli olsaydı üzerinde süresi tarih olarak belirtilirdi tarih yoksa süresizdir dedi inşallah öyledir :) yazımı tam iki kere yanlış yazdılar tc numaramı kontrol etmesem uğraş dur SGK ya gittiğmde yarın erkenden bikecik'e SGK ya gidiyorum inşallah işlerim yolunda gider resmen 10 aydır başıma gelmeyen kalmadı bu yüzden resmen paronayak oldum acaba yarın neyi başıma bela edecekler ne kusur bulacaklar diye :)

Üst Alt