Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Orak hücreli anemi nedeniyle maaş almak istiyorum..?

nedenii

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
öncelikle şimdiden mesajıma cevap verecek olan herkese teşekkürler.

benim sorum: ben 18 yaşında bir gencim. 18 yaşına kadar babamın sigortasından faydalanıyordum fakat 18 olunca artık yararlanamıyorum.
benim doğuştan gelen orak hücreli anemi kan rahatsızlığım var. buna bağlı olarak dalağımda aşırı büyüme olduğu için amelyat ile alındı. rahatsızlığım şiddetli ağrı krizlerine yol açtığı haftalarda yatağa bağlı kalmam ve hastaneye sürekli görünmem zorunluluğunu doğuruyor. dalağım alındığı içinde çok çabuk yoruluyor normal bir insan gibi iş yapamıyorum.
biz de malulen emeklilik için sgk na başvruduk. bütün prosedürleri yerine getirdik belirtilen bütün raporları aldık( dalağım olmadığı orak hücreli anemi hastası olduğum ) ve en son olark sağlık kurulu heyetine girmemiz için gün verildi.
benim takıldığım kuruldan geçme şansım nedir ya da başka bir deyişle red edilme oranım yüksek mi.
kurulda ne tür sorularma mauhattap olacağım.
emekli olursam maaş bağlanacak mı bağlanırsa ne kadar olacak?

saygılarımla....

Siz nasıl malulen emekli olacaksınız ki?
Malulen emekli olmak için 10 yıl 1800 gün prim ödemeniz gerekli
Şimdi bile ssklı olsanız 2020 yılında mululen emekli olursunuz.....
Ve ilk ssklı oluşta rapor oranınız %60 ve üstü olursada malulen emekli olamazsınız...
Bildigim kadarı ile de dalak olmayışına rapor vermiyorlar

Öncelikle geçmiş olsun.
Ama inanın ne demek istediğinizi anlayamadım.
18 yaşındasınız ne sigorta süreniz ne de priminiz yok ve malulen emeklilikten bahsediyorsunuz.
Başvurduğunuz şey başka birşeydür diye düşünüyorum.
Malulen emeklilik için 10 yıl sigorta süresi,1800 gün prim,%60 işgücü kaybı ve bu kaybın ilk sigortalı olunan tarihten sonra oluşması şartları vardır.
%40 üzeri rapor alırsanız özürlü aylığına başvurunuz.

..

peki nasıl oluyorda bana malulen emeklilik için sgk dan başvurumuza cevap kağıdı geliyor. devlet hastanesinden rapor alıyor ve sağlık kurulu için gün alıyoruz. neden hiç bir yetkili 1800 gün prim yatırmalısınız diye uyarmıyor ? benim aklım karıştı.
ve asılında benim hastalığım sürekli nüksettiği , doktora gözükmem zorunluluğu olduğu , sigortamda bulunmadığından ee dolayısyla sürekli özel hastaneye gidecek maddi durumumuzda yok. babamda sgk na başvurarak benim belirttiğim rahatsızlıklardan dolayı devlet hastanelerinde tedavi görmem için devletin bana bir hak tanıyıp tanımadığı için başvuruyor. sgk daki görevlide babamı malulen emeklilik için yöneltiyor. 1800 iş günü prim konusundan hiç bahsetmemeiş. bizmi bişeyleri karıştırıyoruz yoksa yetkilimi bilgisiz yada bizimle alay mı ediyor ?

Babanın sosyal güvencesi yaştan dolayı bitti diye belki yeşilkart için yönlendirmiştir.
Ama şurası kesin emekli olamazsınız.

Malulen emeklilik, yatırılan sigorta primlerine karşılık kazanılan bir kaktır. Dolayısıyla senin malulen emekli olman söz konusu olamaz. Gönderilen evrak ya hatalı gönderilmiştir ya da sen yanlış anlamışsındır.

Bu aylık için nereye başvurmuştunuz?

ÖZÜRLÜ AYLIĞI
65 yaşından küçük, 18 yaşından büyük olup, özür derecesi %40 ile %69 arasında olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir yada aylık hakkından faydalanmayan vatandaşlarımızdan, herhangi bir işe yerleştirilememiş olanlara, her türlü gelirleri ile medeni kanunumuza göre nafaka yükümlüsü yakınlarından sağladığı yada sağlayabileceği nafaka miktarının aylık ortalaması, muhtaçlık sınırının (01.01.2008 itibariyle 79,18 YTL) altında olması halinde, muhtaçlık sınırının %200’ü tutarında ödenen aylıktır.
İstenilen Belgeler:
a) Başvuru Formu (Bu formda yer alan; aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi aylık talebinde bulunan tarafından doldurulup, imzalanacaktır. Muhtaçlık belgesi, ikametgah ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ise yetkililerce doldurularak imzalanacak ve mühürlenecektir.)
b) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu.
c) Türkiye İş Kurumuna başvuru yaptığına dair belge.
ç) Kontrol Muayene Taahhütnamesi (Aylık talebinde bulunan tarafından doldurulup imzalandıktan sonra ilgili Defterdarlık yada Malmüdürlüğünde yetkilisince imzalanıp mühürlenecektir.)
d) Üç adet vesikalık fotoğraf

işte biz bu tanınan hak doğrultusunda baş vurduk ve prosedirleri yerine getirdik sadece sağlık kurulunun vereceği oanaya kaldı. onu bekliyoruz... bilmem anlatabildim mi ?

Tamam, bu malulen emeklilik değil, 2022 sayılı yasa kapsamında sakatlara tanınan muhtaçlık aylığıdır.
Yani emeklilikle hiç bir<ilgisi yok...

Bir sorun olmadan raporunuzun ve aylığınızın onaylanmasını bekleyeceksiniz.

Üst Alt