Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Organ nakli oldum. SGK'dan kontrollerim için yol parası almam mümkün mü?

derenlicengiz

Yeni Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Ekim ayında nakil oldm ve yaklaşık olarak ayda bir kontrollere gidiyorum.aydından izmire.yol parasını almam mümkün mü?
Özel aracımla gidiyorum.

sgk dan rapor parası almak için gittiğimde organ nakli doku nakli vs... hastalar harici sevksiz yol parası ödenmez şeklinde yazı asmışlar.
memura nakil olduğumu söylememe rapmen sevk gerekli olduğuna ısrar etti.

yardımcı olursanız sevinirm.

Evet, kontroller için sevk şart. sut 5 numaralı maddenin Yol gideri ile ilgili bölümü dikkatle inceleyiniz.

Ancak, SUT 5.2 maddesi 2. fıkrasına göre:
"
(2) Ancak;
a) Organ nakli tedavilerinde hastanın organın bulunduğu yere veya organın organ nakli yapılacak merkezin bulunduğu yere getirilmesine ilişkin gidiş-dönüş nakliye/transfer masrafları, Ulusal Koordinasyon Merkezi veya Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından tutanak altına alınarak belirlenen ulaşım aracı esas alınmak kaydıyla karşılanır. Ulusal Koordinasyon Merkezi veya Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından tutanak altına alınarak belirlenen ulaşım aracı için, SUT’un 5.2.1 numaralı maddesi doğrultusunda tespit edilen bedel, fatura/ bilet tutarını aşmamak üzere ödenir."

Bu problemi bizde yaşadık mersinden istanbula gidiyorduk.ilk başlarda parayı alamadık uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu yönetmelikleri okuyup yorumlayarak bu işi çözdük.eskiden otobüs parasını alıyorduk şimdi uçak parasını bile alıyoruz hemde 2 kişi gidiş 2 kişi geliş.Bu sevk işi çok basit bir iş o ilde organ nakil merkezi olmadığı için yapamayızda diyemezler.üniversite hastanesine başvur hasta sevk kağıdını bir gastroloji dr. imzalat sonrada başhekime imzalat.Bu sevk kağıdını gittiğin kontrolde dr imzalat sonrada kuruma ver paranı alırsın(unutma ama senin kuruma bir fatura ibraz etmen lazım)

bende her kontrole gideceğim zaman sevk alırım. şuanda sgk ya verdiğim 5 adet sevk im var 4 ay oldu parasını daha alamadım malesef postaneye ne zaman gitsem baktırıyorum her seferinde yok malesef yatmamış cevabını alıp geri dönüyorum...:D

selam arkadaşlar ben 6,5 yıldır gazipaşa dan nakil olduğum ile istanbula gidiyorum bir kuruş almadım.gazipaşa antalyanın 180 km doğusunda bir ilçe.şimdi benim yol parası talebim olsa akdeniz üniverstesinde kontrollerini yaptır derler diğilmi?

bizim yol parasını almamız bir ay ile bir buçuk ay arası sürüyor ama bizim para ziraat bankasına yatıyor.Mufaaldo kardeş sanırım öyle derler çünkü akdeniz ünv. bu konuda çok gelişmiş bir hastane.Bizim şansımız mersinde hiç bir hastanede böyle bölüm yok o yüzden zorluk çekmiyoruz.sen yinede gastroloji bölümüne git bir sor ben istanbulda kontrol olmak istiyorumde.Zaten dr. genelde başkalarının hastalarıyla ilgilenmek istemez.

Herkese merhaba,

ben adanadan, antalyaya organ nakli sonrası kontrolü için gidiyorum. bahsettiğiniz yol ücretini alabilmem için öncelikle Adana dan antalyaya sevk mi almam gerekiyor. hangi adımları izlemem gerekiyor, yardımcı olurmusunuz lütfen?

Sevkle gidiyorsanız, il sağlık müdürlüğüne başvurup alabiliyormuşsunuz sanırım. SUT 5. maddede bazı detaylar da var.

Not: YOL VE GÜNDELİK GİDERLERİ TALEP FORMU'nun ve örnek durumların anlatıldığı genelge: Yol ve güncelik giderleri genelgesi 2011/47

EK BELGELER VE AÇIKLAMALAR
- Sevk belgesi aslı (Ek-4/A formu yada bu formda yer alan bilgileri ihtiva eden diğer belgeler),
- Fatura/bilet aslı (Mutat taşıt dışı nakle ilişkin sevkler için bilet/fatura ibrazı zorunludur),
- Mutat taşıt dışı araç ile nakle ilişkin sağlık kurulu raporunun aslı,
- Tedavi olunan günleri belirtir belge aslı (Belli bir program çerçevesinde (kemoterapi, radyoterapi, diyaliz vb.) tedavi gören kişilerden istenecektir. Tedavi gördüğü sağlık hizmeti sunucusunca ayrı bir belge düzenlenmemiş ise, Ek-4/A formunda tedavi görülen günlerin belirtilmiş olması yeterli kabul edilir.),
- Kontrol çağrı belgesi aslı/fotokopisi (Bu belge organ, doku ve kök hücre nakli uygulanan hastalar ile kanser tedavisi gören hastaların birinci basamak sağlık hizmet sunucusunca sevk edilmeleri durumunda istenecektir. Tedavi gördüğü ikinci veya üçüncü basamak sağlık hizmet sunucusu tarafından ise, Ek-4/A formunda kontrol tarihinin belirtilmiş olması yeterli kabul edilir.),
- Tedavi raporu aslı/fotokopisi (Belli bir program çerçevesinde tedavi gören kemoterapi, radyoterapi, diyaliz hastalarının yerleGim yerinde ikinci veya üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucusunun bulunmaması nedeniyle, birinci basamak sağlık hizmeti sunucusu tarafından sevk edilmesi durumunda veya bu hastalar için yerleGim yerinde herhangi bir sağlık hizmeti sunucusu bulunmaması halinde tedavi raporu sevk belgesi olarak kabul edilecektir.)

Bülent bey, bilgi için çok teşekkürler.

geçen hafta sevk almadan adanadan antalyaya gidip geldim. antalyadaki hastanede bi form doldurup verdiler ama sevk kağıdı olmadığı için yol masrafı için şansım yok anladığım kadarıyla:(.
bir dahaki sefere önce sevk alayım o zaman. umarm çok fazla uğraştırmazlar. sevk belgesini başhekim imzalı bi kurumdan almak gerekiyormuş, sanırım devlet hastanesinden almak yeterli olur??

aynı ilin ilçesinde oturuyorsan yinede yol parası alınabilir mi? ilçeden ile gidip gelirken yani.

ertuğrul16, yukarıda andığım genelgeden bir alıntı sorunuzun cevabı olur sanırım:

Örnek-3: Samsun’un Bafra ilçesine bağlı ve ilçe belediye mücavir alan sınırları dışındaki bir köyde ikamet eden diyaliz hastasının, köyünden (ikametgahından) Bafra ilçesindeki sağlık hizmeti sunucusuna diyaliz tedavisi için gidiş ve dönüşüne ait yol giderleri; kişinin ikamet ettiği yerleşim yerinin belirlenmesi halinde tedavi için düzenlenen geçerli sağlık raporu sevk belgesi olarak geçerli kabul edilerek SUT’un 5.3.(1) maddesi hükmü çerçevesinde ödenecektir.​

Murat bey sevkli gitmeden alma şansınız yok eğer heyet raporu çıkarırsanız uçak parasınıda alırsınız hemde refakatçınınkini bile ben her seferinde adana istanbul için aldım Ama bu raporu çıkarırken çok uğraştırdılar nedenide kimsenin bu raporu daha önceden almamış olmasıydı.ilk aldıktan sonra diğerlerini almak kolay

Üst Alt