Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ortaya çıkan psikolojik rahatsızlığı da iş göremezlik gelirime yansıtabilir miyim?

ucar7432

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben iş kazası sonucu % 17 ortebedik engel oranıyla sürekli iş görememezlik geliri almaktayım.

fakat;o tarihte kaza yeni olduğu için psikiyatri rapora tedavi devam ediyor diyerekten belirtmiş oran yazmamıştı. onun için sadece ortobedik engelden dolayı maaş almaktayım.

kaza 2010 da oldu.ssk ya bu rapor gönderildi yani. ama benim rahatsızlığım geçmedi.
2012 de süreli raporda psikiyatri travma sonrası sitres bozukluğundan % 25 verdi. 2013 de ise % 41 sürekli olmak üzere % 10 ortobedi,% 25 psikyatri, % 13 gözden raporum var.

ben ssk ya tekrardan başvursam bu % 25 psikyatriyide sürekli iş görememezlik oranına yansıttırabilir miyim. böyle bir hakkım var mı? sonuçta bu rahatsızlıkta iş kazasından kaldı bana..

Teorik olarak evet. Ama ortaya çıkan bu durumun iş kazası sonucu oluştuğunun ıspatı ne kadar mümkün, bunu kestiremiyorum. Doktorunuz ne diyor bu konuda?

@ucar7432

Merhaba ne oldu sonuç basvurdunuzmu sgk ya benim basimdada aynı durum var merak ettim

@OturanBoğa

Merhaba hocam benimde yüzük parmak ilk boğumdan orta ve işaret parmak 2. Boğumdan koptu iş kazasi sonucu olay olduğunda iş yerimde sigortam yoktu iş asansörüne kaptirdim asansörün ruhsat ve muayenesi yoktu iş yerimde iş güvenliği uzmanida yoktu sizce ne olur benim akibetim bilgilendiriseniz sevinirim

yok kardeşim başvurmadım.bişey tutturamazsın ıspatlayamazsın şeklinde yorumlar aldım.uğraşmadım yani.

@ucar7432

Ben şuan tedavi görüyorum psikiyatride 3 ay oldu 6 ayda teşhis koyuyolarmis psikiyatri teşhisı koyduktan sonra başvurum maluliyete bakalim sonuç ne olur haber veririm çok geçmiş olsun tekrardan

Herkese merhaba iş kazasi sonucu sağ işaret ilk bogum orta parmak 2. Bogum yüzük parmak 2. Boğumdan koptu psikolojik tedavi görüyorum maluliyete başvurmadım psikiyatri teşhis koyduktan sonra başvurmayı düşünüyorum maluliyet oranim ikisiyle beraber hesaplanirmi bilenler aydınlatırsa sevinirim

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir duruma açıklık getirmek gerek; bir kazanın İş Kazası olarak tanımlanabilmesi için 5510 sayılı kanunun 13. Maddesinde belirlenen İş Kazası tanımına uygun olması gerekir.

İş kazasına uğrayanın 5510 Sayılı Kanuna göre öncelikle sigortalı sayılması, bu sigortalının bir kazaya uğramış olması, uğranılan kazanın 5510 S.K. md. 13'te sayılan hal ve durumlardan birinde meydana gelmesi ve sigortalının hemen veya SONRADAN bedence veya RUHÇA arızaya uğratan bir olay biçiminde gerçekleşmesi ile husule gelen olay ile sigortalının uğradığı zarar arasında uygun illiyet (nedensellik) bağı bulunması gerekir.

Bu çerçevede olaya baktığımızda işi yargıya taşımanız neticesinde sonuç katidir. Kazanırsınız. Sigortası olmayan arkadaş öncelikle bağlı bulunduğu ilçenin SGK Müdürlüğüne giderek şikayette bulunmalı. O dönemde orada çalıştığını şahit veya başka yolla ispat etmelidir.

@Gitaristanbul merhabalar iş kazasi raporum var iş yeri olay günü giriş yaptı zaten ben ameliyat olduğum hastanede birde psikolojik tedavi görüyorum dr iş kazasi bağlı tranva dedi depresyona doğru gidiyo durumun dedi ben henüz uzuv kaybından dolayı başvurmadım psikiyatri raporunuda alıp başvuruyum diyorum ordan gelen oranla beraber maluliyetim 2 si birden hesaplanirmi acaba ?

Kesinlikle hesaplanır. Yasa açık ve net. Doğrudan olması gerekmiyor zararın. Daha sonra da ortaya çıkabilir yani dolaylı zarar da olabilir. Bu durum İSG ile alakalı tüm kanunlarda (5510 - 506 - 6331 - 4857) ve Türkiye'nin üyesi bulunduğu Uluslararası kuruluşların (WHO-ILO) standartlarına göre bu şekildedir. İlliyet bağını doktorunuz kurmuş zaten iş kazasına bağlı diyerek. Doktorunuz bu durumu size yazılı olarak vermeli. Teşhis-tanı kısmına yazarsa hiç problem yok. O yüzden çekinmenize lüzum yok. Pürüz çıkmaz. Çünkü emsal karar dahi aranacak bir durum değil, kişi ve kurumlar kanunlardan üstte değildir. Haklarınız yukarıda sayılarını zikrettiğim birçok kanunla güvence altındadır.

Ayrıca belirtmek isterim ki; özellikle son 6-7 senedir iş mahkemelerinde hakim ve bilirkişiler işçiden yana tutum sergilemektedir. İşçi menfaati ön plandadır. Gönlünüz ferah olsun. Bundan sonraki hayatınızda sağlık ve güvenli çalışmalar dilerim.

ucar7432 SGK ya dilekçe ile başvur oranın arttığını belirt. SGK seni Muhtemelen en yakın üniversite hastanesine sevk eder. Üniversite hastanesi de sağlık durumunu yeniden değerlendirir. Eğer oranın artarsa iş verene karşı artan oranın kadar yeniden tazminat davası açabilirsin.

Mesela %5 oranın artarsa işverene karşı yeniden dava açıp %5 lik farkın tazminatını isteyebilirsin.

Yalnız dava açacaksanız acele edin. İş kazası davalarında zaman aşımı 10 sene, hizmet tespit davalarında ise 5 senedir. Sigortasız çalışırken iş kazası yaşayan arkadaş Hizmet Tespit Davası açmalıdır öncelikle.

iş kazalarında dava aşım süresi on yıldır bunu çoğumuz biliyoruz. Ben başka bir şey söylemek istiyorum. Çoğu arkadaş bunu bilmiyor.

Bir işcinin iş kazası geçirdiğini varsayalım. işci iş verene karşı tazminat davası açtı ve sonuçlandı. Kazadan 10-15+... yıl sonra işçinin engelinin arttığını varsayalım. işçi sgk ya yeniden başvurup iş göremezlik oranının belirlenmesini yeniden isteyebilir. Eğer SGK ca yeni oranı yüksek çıkarsa işverene karşı maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı doğuyor. bu gibi durumlarda en son aldığınız sürekli iş göremezlik raporunun alındığı tarih den itibaren ( yanlış hatırlamıyorsam 2 yıldı) işverene karşı maddi ve manevi açma hakkına sahip oluyoruz.

Yani ileriki yıllarda engeliniz artarsa sgkya başvurun ve yeniden sürekli iş göremezlik oranınız belirlenmesini isteyin. çıkacak orana göre kaza geçirdiğiniz iş verene karşı tazminat davası açabilirsiniz.

örneğin;iş göremezlik raporunuz %40 ise yıllar sonra sürekli iş göremezlik raporunuz %50 ye çıktıysa %10 luk bir tazminatı işverenden talep edebiliyoruz.

ucar7432

[FONT=Verdana]sgk gidip rahatsızlığım arttı diyeceksin ve sgk seni kendi anlaşmalı olduğu hastaneye sevk edecek . sgk nın yolladığı hastaneden rapor oranı arttırmak bana kalırsa çok zor yüzüne bile bakmadan adam gibi muayene etmeden başlarından sallarlar seni hatta iyileşme var diye rapor oranını daha da aşağıya çekebilirler. Senin anlayacağın elindeki üç kuruştan olursun sistem tr de böyle adalet hak aramak garibanın neyine [/FONT]

Gitaristanbul Çok teşekkür ederim bilgiler icin piskiyatrinin teshisi bekliyip oyle basvurcam maluliyete ayrica sigortasiz donem icin yarin sgk ya sikayette buluncam elimde belge olarak teslim aldigim mal irsaliyeleri var tesbit davasina kalmadan hallolur umarim.. serefsizler kandirmaya calisti beni şikayetini geri al tüm masraflarını karşılayalım diye mikro cerrahın ücretini duyunca parmaklar için o paraya değmez dediler sakin ola kimse patron milletine guvenmesin!!!

Benimde dururumum aynı iş kazası sonucu ortopedik %6.3 aynı anda beyin kanamaları ve ardından oluşan travmalar sonucu psikolojik rahatsızlık ama bu rahatsızlığı yüksek kurul hiç göz önüne almadı kazada beyin kanaması mr sonucunda belli 8 ay bulunduğum ilin psikiyatri bölümünde yattım epikriz raporumda daha önce böyle bir rahatsızlığım olmadığını yazıyor iş kazasından sonra meydana geldiğini diye doktorlar epikriz raporuna yazıyor ama SKG yüksek kurul bunu kabul etmiyor bir türlü 3 kere itiraz etmeme rağmen bende gerekirse SGK yı mahkemeye verecem

Hastalığım dolayı malulen emekli ettiler bu nasıl bir adalet anlamadım

Üst Alt