Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ortopedik engelli kızım için ne gibi haklardan yararlanabiliriz?

istikbal

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

Ben %60 oranında ortopedik engelli statüsündeyim ancak çok şükür kendi sahip olduğum asgari gelir düzeyli bir işim var ve eşim de çalışmıyor. fakat daha yüksek oranda yine ortopedik özürlü bir de 4 yaşında kızım var. Acaba kızım için devlet tarafından sağlanabilecek maddi imkanlar nelerdir, bunları öğrenmek istiyorum?
Ayrıntılı bir şekilde veya kaynak vererek yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca 2022'li kanun gereği kızım için maaş bağlanması hususunda adım adım takip etmem gereken işlemleri anlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla.

1) hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalanmayanlar
2)ortalama aylık gelirinizin 82,32 YTL den az olması
3)engellilik derecesinin %40 ve üstü olması durumunda aşağıdaki belgelerle birlikte 2022 maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz.
a) Başvuru Formu,
b) Özürlü veya başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olmaları nedeniyle aylık bağlanacaklar için, Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince alınacak sağlık kurulu raporu,
c) Üç adet vesikalık fotoğraf,
ç) Kanunen bakmakla yükümlü oldukları 18 yaşını doldurmamış özürlü yakını bulunanların fiilen bakımı gerçekleştirdiklerine ve sürdüreceklerine, bakım ilişkisinin fiilen sürdürülmediğinin tespiti halinde bu aylık ödemenin kesileceğini kabul ettiklerine ilişkin yazılı beyanı,
d) 2 nci maddenin (b), (c), (ç) ve (d) bentleri kapsamına girenler için Sandık tarafından gerekli görüldüğü takdirde istenecek kontrol muayenesi talebini en geç dört ay içinde yerine getireceğine ilişkin yazılı beyanı,
e) Aylığın vasiye ödenmesi gereken hallerde mahkemeden alınmış vasilik kararı,
f) 2 nci maddenin (c) bendi kapsamına girenlerin Türkiye İş Kurumuna başvuru yaptıklarına dair belge.
(2) Aylık bağlanması için istenen evrak Sandık tarafından hazırlanarak bastırılır ve ilgililere ücretsiz verilmek üzere mahalli maliye teşkilatlarına dağıtılır. Başvuru formunda yer alan aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi, aylık talebinde bulunanın kendisi veya gerekli hallerde kanuni temsilcileri tarafından doldurulup imzalanır. Muhtaçlık belgesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ile ikametgâh ilmühaberi bölümleri ise yetkililerce doldurularak imza ve mühürle onaylanır.
(3) İlgililer tarafından tamamlanan belgeler, mahalli maliye teşkilatı tarafından Sandığa gönderilir.

Peki şöyle bi şey sorayım o zaman. Bu saydığınız nitelikleri taşıyan tek bir T.C vatandaşı olamayacağına göre (çünkü 82YTL ortalama bir aylık gelir ile sadece su içerek bile yaşanması imkansız) bu maaşı alanlar ne yapıpda alıyorlar açıklarsanız sevinirim.

malesef 82 lira sınırlandırılması var alan nasıl alıyor bilemeyiz ama 82 lirayı geçtigi taktirde devlet evrakı geri çeviriyor.
üzgünüm.

efe can' Alıntı:
birde evde bakım hizmeti var özürlüye bakan kişiye asgari ücret maaş veriliyor ondada ağır özürlüdür raporu gerekiyor ve kişi başına düşen gelir 305 ytl yi geçmeyecek şartı var durumunuz uyuyorsa sosyal hizmetlere müraacat edebilirsiniz
şunuda söyleyim kızınızın 4 yaşında olması bi sorun olurmu bende bilmiyorum!

Üst Alt