Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü maaşı alabilmek için babasının sağlık güvencesinden düşmeli mi?

melek1989

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Kardeşim dmd (duchenne musculer distrofi) hastası.
2007 deki sağlık raporunda %98 özürlü olarak kayıtlıyken, şimdiki (2010) sağlık raporunda %60 olarak belirtilmiş.
Önceden tekerli sandalyeye mahkumdu ama şimdi mevcut hastalığından dolayı solunum kasları bile zarar gördü kalp değerleri çok düşük olmakla birlikte düzensiz. Yaşamına trakeostomili olarak solunum cihazlarına bağlı şekilde devam ediyor.
Oturduğumuz yerdeki sgk müdürlüğü 2010 raporunu babama sunduğunda, babam rapordan hiç bişey anlayamamış.
Rapor ve tıbbi belgeler 5510 sayılı kanunun malul sayılma başlıklı 25 inci mad. ile Çalışma Gücü Kayıp Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilmiş. Babam özürlü maaşı alabilicek mi? diye soruncada memur;
-sağlık karnesinin iptal olması gerekir, babnın üzerinden yaralandığı için vs. saçmalıklarla geçiştirmiş.

"mustafanın annesi" isimli üye olan gülnur abla bir forumda benimle kardeşimle ilgili yazı yazmıştı.halen mağdur durumdayız.en azından bu maaşla daha iyi bir eve çıkma ümidimiz vardı.Yaşar'ımızı daha temiz daha iyi bir odada bakabilme umudu vardı içimde.
Lütfen bana yardım edin,yol gösterin ne yapabilirim.
Konuya daha ii hakim olmanız için scan ettiğim sağlık raporlarını yazıma eklicektim ama nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum.
İtiraz dilekçesi yazmayı düşünüyorum haklı isem, bana biran önce bilgi verirseniz minnettar olurum.

Şu sorularıma cevap yazarmısınız.
1)Raporu %98 iken neden ikinci rapora ihtiyaç duyup,%60 düşmüştür?
2)SGK neden başvurdunuz?

1) 2007 deki sağlık raporunda %98 özürlü olarak kayıtlıyken daha 18 yaşını doldurmamıştı.12.05.2009 tarihinde 18 yaşını doldurduğu için babamın sigortasından kesildi.Tekrar sgk dan yaralanması için ve maluliyet işlemleri için tekerar bir rapor çıkardık.
2) sgk başvurumuz çalışamaz durumda olduğu için sgk dan tekrar yararlanması ve yukarıda da belirttiğim gibi maluliyet işlemleri(2022 maaşı vb engelli hakları )

scan ettiğim sağlık kurulu raporunu foruma koyabildim.(2022 engelli maaşı)

http://img14.imageshack.us/img14/6915/yeniraporu1.png
yeniraporu1.png

http://img21.imageshack.us/img21/5619/yeniraporun.png
yeniraporun.png

http://img199.imageshack.us/img199/4329/yeniraporuarka.png
yeniraporuarka.png

Bu önündeki yazıyla birlikte gebze sgk müdürlüğünün bize sundauğu rapor budur.Bu rapor 5510 sayılı kanun malul sayılma başlıklı 25. maddesi gereğince incelenmiş.Burda eksik bişeyler var diye düşünüyorum.

Şimdi de eski raporumuzu linklerini koydum İnceleyin lütfen..
http://img687.imageshack.us/img687/1962/eskiraporun.png
eskiraporun.png

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]http://img686.imageshack.us/img686/4460/eskisaglkraporuarkayz.png[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
eskisaglkraporuarkayz.png
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

eski sağlık raporunun arka yüzünü eklemeyi unutmuşum.Tekrar incelemenizi ricaederim.

Ve 2022 maaşı almak babasının üzerinden sağlık güvencesi almaya engel değil:

[...] SGK dan gelen cevap
2022 sayılı Kanun ve yönetmelik hükümlerinde bu kapsama göre aylık alanların, yakınlarından dolayı sağlık yardımı görmeleri halinde, aylıklarının kesileceğine dair hüküm bulunmamaktadır.
Posta iletinizde belirttiğiniz sağlık yardımı ile ilgili husus için SGK Merkez veya İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
Aksini iddia eden varsa kurumda, onlara, SGK ile yazıştığınızı ve size "başvurduğunuz yerdeki memur genel müdürlüğe yazı ile sorsun" dediklerini söyleyin.

melek hanım ve bülent bey
bahsettiğiniz engelli birey benim kardeşim.18 yaşında.
Kardeşimin 2010 (yeni) sağlık raporunda maluliyet derecesinde agır özürlü diye bir belirtme yok.
Çalışma gücünün en az %60 nı yitirdiğine,başkasına muhtaç olduğunda ve 5 yıl sonra tekrar muayne gerektiği belirtilmiştir.

Ama eski raporuna bakarsanız özürlü sağlık kurulu raporu formuna göre detaylı açıklamalı bir şekilde doldurulup özürlük oranı %98 olarak belirtilmiş.
Ama yeni rapor detaysız ve anlamsız geldi bana.
Dikkat edin iki raporuda karşılaştırırsanız raporun kullanım amacı ve raporun sonucu her ikisindede farklı şekilde.
Biz resmi olarak 2022 sayılı kanuna göre başvuru formu ile ilgili birime başvuru yapmadık.Sigorta müdürlüğündeki memur, babamı gelişi güzel bahanelelerle geçiştirmiş diye düşünüyorum.
2007 deki gibi sağlık raporu hazrlansaydı (kullanım amacı ve sonucu tablosu gözönünde bulunarak)daha ii olmazmıydı.Ayrıca 2007 sağlık raporunun arka yüzündeki Raporun Kullanım Amacı tablosunda,
özel tertibatlı araç kullanabilir -- Evet
Akülü araç kullanması gereklidir --Evet
Yardımcı cihaz kullanması gereklidir -- Evet gibi değerlendirme sonuçlarının olması gerekmezmiydi.
Zaten biz bu maddelerin onayını da bekliyoduk.Çünkü kardeşim 2007 tarihinde ki gibi değil.Durumu daha ağır ve çok iyi bakım gerektiriyor.

Ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi hiç bilmiyorum.
Detaylı olarak bilgi verirmisiniz.Yol göstermenize ve düşüncelerinize ihtiyacm var.

Melek Hanım,
Bu msjınız çok açıklayıcı oldu.Bazı şeyler kafama şimdi oturmaya başladı.İlginize ve yorumlarınıza çok teşekkür ederim.
Tüm hakların değerlendirildiği tek bir sağlık raporu almak için dilekçe hazırlayıp hangi kuruma iletmem gerek.Biz bu yeni raporu Kocaeli Üniv. Hastanesinde almamız gerektiği için ordan aldık,tekrar oraya gitmemiz gerekecek değilmi?
Acaba bu defa bu elimizdeki raporu götürüp tüm hakların değerlendirildiği sağlık raporu olarka düzenleme yapılamazmı?
Çünkü biz bu üniversiteye 4-5 dafe gidip geldik.Yaşar'ı bu durumuna rağmen.Bu 2-3 ay beklediğimiz emg için gittiğimiz gün Prof. dr. bu çocuk bu şekilde emg çekilemez diye bizden özür dileyip emg isteyen doktora uyarı yazısı yazıcaktı.Oysa biz o emg için uzun süre belemeli zorluk yaşadık. Sonuçta aynı dr. kar görecek.Kardeşimi götürmeden sağlık kurulu ile görüşsek halledebilirmiyiz sizce.Bu kadar zorluk çektikten sonra buna hakkımız vardır dimi?

Gerekli düzeltmeleri yapıp Tüm hakların değerlendirildiği tek bir sağlık raporu almak için dilekçe söylediğiniz dilekçeye dün Koceli Üniv.Hastanesinde Sağlık kuruluna verdik.
Haftaya heyet kurulunda raporumuz sunulacakmış.Büyük ihtimal istediğimiz şekilde rapor onaylanıcakmış bilgisini verdi sağlık kurulunda ki görevli memur. Ayrıca 2022 maaşı başvurabilirsiniz ve almanız gerek diye de bilgi verdi.
2022 maaş başvuru formunu doldurucaz.Başvurumuzu yapıcağız ama sağlık kurulu raporunun elimizde olması gerek değilmi?
Ya da bu raporla başvuru yapabilirmiyiz? Raporda vücut fonksiyon kaybının yüzde oranı mevcut.

Melek hanım,öncelikle çok geçmiş olsun.Benim oğlum da dmd hastası.ancak henüz 14 yaşında olduğu için 2022 den yararlanamıyoruz.Sizin kardeşiniz 18 yaşında olduğu için 2022 den yararlanabilir.Ama ısrarla kendinizi anlatmanız gerekir(sgkya).Ayrıca 2022 için sosyal hizmetler il müdürlüğüne rapor ve dilekçe ile yazılı müracaatta bulunmalısınız.Allah yar ve yardımcınız olsun.

saolun sizede geçmiş olsun.Rabbim tüm hastalarımıza tez zamanda şifa versin.
Sizin oğlunuzun durumu nasıl? Şu an hastalığının hangi aşamasındaTavsiyem bol bol spor,hareket ve protein ihtiyacını tamamlayan besinler tüketmesini sağlayın.

Merhaba

kardeşim özürlü maaşı her ne kadar parayı alamamış olsak da bağlanmış görünüyor

Teşekkür ederim.

Üst Alt