Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlünün diş dedavisi için hangi hastaneye gitmesi gerekiyor?

N. UÇAN

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
% 91 oranında Ağır Özürlü (Down Sendromlu) kız kardeşimin diş muayenesi ve tedavisi için, 13.11.2009 tarih ve saat 10 55 e internetten randevu alarak İstanbul İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesine gittiğimizde, hastanedeki görevli tarafından Özürlü kız kardeşim için, hiçbir kurumun muayene isteğini kabul etmediği yönünde tarafımıza bilgi verilmiş olması üzerine, adı geçen hastanenin Başhekimliği'ne müracaat etmiş ve Başhekimlik'te de Ağır Özürlü kız kardeşim için tarafımıza provizyon verilemeyeceği yönünde bilgi verilmiş olması üzerine, İST./Beşiktaş'ta bulunan Dispansere müracaat ederek, Emekli Sandığı olarak Sosyal Güvencesi bulunan Özürlü kız kardeşime muayene fişi alabilmiş ve diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında ise, özürlü kız kardeşimin sadece bir dişinin çekilmesinin dispanserde mümkün olabileceği acil olarak yapılması gereken dolgu ve kanal tedavilerinin dispanserde yapılamayacağı yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir.

Hiçbir yerden geliri olmayan ve Emekli sandığı olarak Sosyal güvencesi bulunan ve % 91 oranında Ağır Özürlü olarak Sağlık Kurulu Raporu bulunan kız kardeşimin ACİL olarak yapılması gereken diş tedavileri için nereye başvurmam gerektiği hususunda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Benim oğlum otistik ve biz diş için skk ya gittiğimiz de burada işlem yapamayız dediler çünkü anestezi gerekliydi sadece çekim yapılıyor evet kanal ve dolgu vs için anestezi şartı koyuyorlar bu yüzden üniversite hastanesine sevk ettiler Çapa ya gittik orda skk nın sevkini kabul ediyor ancak belirli bir kısmını kendiniz ödüyorsunuz bankadan ödediğinize dair dekontla işlem yapılıyor umarım faydası olur saygılar
(Berk in annesi)

Benim anlayamadığım konu, İstanbul İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesinde, Emekli Sandığı olarak sosyal güvencesi olan kardeşim için hiçbir kurum muayene isteğini kabul etmiyor yönünde tarafımıza bilgi veriliyor, aynı gün içerisinde Beşiktaş'taki Dispansere gidiyoruz burada muayene fişi alabiliyoruz muayene sonrasında ise, özürlü kızkardeşimin dispanserde dişinin çekilebileceği söyleniyor, dispanserde bir hastanın dişine dolgu yapıldığına şahit oldum. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

sağlık bakanlığının alo 184 hattını arayın hemen bir çözüm bulurlar.ben hastanelerde karşılaştığım sorunlar için öyle yapıyorum ve anında hallediyorlar sorununuzu anlatı yeter.Bir keresinde aradım hastaneyi ayağa kaldırdılar hastanenin hasta hakları sorumlusu evi arayıp özür bile diledi.

Çok teşekkür ederim, vermiş olduğunuz bilgiler için.

arkadaşlar benimde adresime mektup zarfı olarak gelmiş diş ile ilgili kanun maddesi. SGK`lı olan ,%40 ve üzeri özürlü vadandaşlarımızın özel diş hastanelerindene sevke gerek kalamadandirek müracaat ile bütün tedavileri yapılmaktadır ve ücretlerin tamamı SGK tarafınadan karşılanmaktadır.SGK nın 07.09.2009 tarihli `a110 sayılı genelgeyle sağlık uygulama tebliği`nde deyişikler yapılmıştır.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Arkadaşlar, konuyu şikayet konusu yaparak, BİMER'e başvurumu yaptım

Bu konudan diş doktorlarının haberi yok biliyor musunuz benim kuzen diş doktoru ama bu kanunla ilgili ne bilgisi var nede haberi yok peki nereden bulucağız bu diş dr larını..

ilker;
Benim kız kardeşimin Emekli Sandığı olarak sosyal güvencesi olmasına rağmen, İstanbul il özel ağız ve diş sağlığı hastanesi bize muayene için provizyon vermedi. Gerekçeleri ise, hiçbir kurum kabul etmiyor yönünde. Aynı gün içerisinde ben dispanserden ve hastaneden provizyon almıştım. Diğer konuya gelince, diş hekimlerine yeni genelge gönderilmiş, genelge gönderen yere bilgisi olmadığı konuyu sorarak öğrenirler. Bu kadar basit.

diş tedavisi

beşiktaş ta diş kliniğimizde hastanıza yardımcı olabilirim.
Uzmanlar diş kliniği
Dt .Ömer Kodan

duyarlılıgınız için tebrikler ve tesekkurler omer bey..

ankarada özürlülere diş tedavisi için kolaylık sağlıyan hangi hastane var.bilgisi olan lütfen yazsın

diyalizci;
bu nasıl oluyor yani? ozel bir diş hekimine gidip tedavimizi olup faturamızı sgk yada emekli sandıgına verip odediğimiz ucreti gerimi alıyoruz..

% 40 üzerinde raporu bulunan özürlü, hastanelerden sevk alabildiği takdirde, özel diş hekimine gerekli olan diş tedavilerini yaptırabiliyormuş. Özel diş hekimi tarafından yapılmış olan tedavi sonrasında ise, tedavi ücreti SGK tarafından ödeniyormuş.

özürlü diş tedavisi

Ben diş hekimi serpil şensönmez
SGK nın ilgili kanunu çıktığından beri %40 ve üzeri özürlü hastalara diş tedavi hizmeti vermekteyim.Ben de çok araştırarak ve hiç kimsenin de bilmemesinden dolayı epeyde zorlanarak deneye yanıla işin sizi ve bizi en çok ilgilendiren yanı olan ücret meselesini öğrendim. Tabi yine de süprizler olabilir.Bu konuda sorular olursa ya da diş ile ilgili başka sorular cevaplamaktan mutluluk duyarım.

sevgili alpinya hangi şehirdesiniz?

----------

implant tedaviside dahilmi?

Merabalar ben %45 engelliyim nasıl serbest diş hekimine başvurup ücretsiz muaineye ve diş yaptırabilirim direk dişçiye mi gitmek gerekiyor yoksa nasıl özele sevk
alınıyor cevap bekliyorum

ümraniye devlet hastanesine gittim böyle bir uygulama yok deyip gönderdi
biz sevk yapmayız dediler

Diş hekimleri bence buraya yazarlarsa epey müşteri bulacaklardır :)

son 2 yıla ait %40 ve üzeri özürlü raporu ile her hangi bi DİŞ DR muaynesine gidilebilir sgk üçreti ödüyor. izmirde bütün diş dr leri yapıyor diger ilerde yapıyorlarmı bilmiyorum

ben bunu tesadüfen öğrendim özel diş hastanesini aradım evet doğru özürlülüğünü belgeleyenlerden katkı yani hiç ücret almadıkları kuruma tamamen fatura ettiklerini söyleriler. kayseride

Diş hekimleri bence buraya yazarlarsa epey müşteri bulacaklardır :) demiş serkan arkadaşımız.Ey Allahım duyarlı olunsa bir tür,olunmasa bir tür!!!!!!

----------

neticede insanız işte!!!!!!!!!

bu konuda musdarip olanlardan biride benim gittim tedavi oldum özürlülük hakları kanunlarının fotokopisini cektim tedavimi üzretsiz yaptılar daha sonra sgk beni geri aradı o iptal olmuş bir hak dedi gel hastanemize gerekli olan ucreti yatır dediler bende gitmedim özürlülere ayrıcalık yok yani

merhaba arkadaşlar o zarf nasıl geliyo bi başvuru yapmakmı gerekiyor

demir1;
hastanenin telefonu ve adresini verirsen sevinirim
tsk

SGK Bilgi Edinme Birimi'ne yazılı başvuruda bulunarak, özürlü kız kardeşimin sosyal güvencesinin hastanelerde Emekli Sandığı olarak görüldüğünü, diş tedavisi için hangi hasteneye ve hangi belgeler ile müracaat etmemiz gerektiği konusunda bilgi edinmek için başvurmuş, almış olduğum cevap ise, aşağıdaki gibidir!

Cevap

2022 SAYILI YASANIN 1.MADDESİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARININ HERHANGİ BİRİNDEN HER NE AD ALTINDA OLURSA OLSUN BİR AYLIK HAKKINDAN YARARLANMAYAN MUHTAÇ YAŞLILARLA MUHTAÇ SAKATLARA AYLIK BAĞLANIR HÜKMÜNE AMİR OLUP.BAĞKURDAN YETİM AYLIĞI ALAN KARDEŞİNİZE SÖZ KONUSU YASA UYARINCA AYLIK BAĞLANMASINA YASAL OLANAK BULUNMAMAKTADIR.

SGK bilgi edinme birimine sormuş olduğum soru ile almış olduğum cevap arasında ki bağlantıyı anlamış olmamakla birlikte özürlü kız kardeşim rahmetli babamdan dolayı yetim aylığı almıyor olmasına rağmen, yasal dayanaktan yoksun olarak almış olduğum cevap karşısında büyük bir şaşkınlık yaşıyorum...

Üst Alt